Türk dostu başkan New York'ta ezana izin verdi

Türk dostu başkan New York'ta ezana izin verdi

New York Belediye Başkanı Eric Adams, sosyal medya hesabından Cuma namazı vakitlerinde ezan okunmasına izin verileceğini açıkladı. Adams yaptığı açıklamada “Bürokrasiyi ortadan kaldırıyor ve camilerin ve ibadethanelerin cuma ve ramazan aylarında izin almadan ezan sesini yükseltmekte serbest olduğunu açıkça söylüyoruz” ifadelerini kullandı. Ezan ilk kez New York’ta megafonlardan okunacak.

New York Belediye Başkanı Eric Adams, sosyal medya hesabından Cuma namazı vakitlerinde ezan okunmasına izin verileceğini açıkladı. Adams sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Bürokrasiyi ortadan kaldırıyor ve camilerin ve ibadethanelerin cuma ve ramazan aylarında izin almadan ezan sesini yükseltmekte serbest olduğunu açıkça söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

Daha önce ABD’nin farklı eyaletlerinde ezan okunmasına izin verilmişken bu gelişme ABD’nin diğer bölgelerinde de ezanın okunmasının önünü açacağı yorumları yapılıyor.

"BÜROKRASİYİ ORTADAN KALDIRIYORUZ"

Adams, düzenlediği basın toplantısında "Bürokrasiyi ortadan kaldırıyoruz ve açıkça söylüyoruz ki eğer herhangi bir ayinde veya ibadethanede iseniz, cuma namazı ezanını daha güçlü duyurmak için izin başvurusunda bulunmanıza gerek yoktur." dedi.

"NEW YORK'TA İNANCINIZI YAŞAMAKTA ÖZGÜRSÜNÜZ"

Adams, çeşitli cami dernekleri ve Müslüman vakıf temsilcilerinin hazır bulunduğu toplantıda, katılımcılara, "New York'ta inancınızı yaşamakta özgürsünüz. Gururluyum, sonunda bugün bunu gerçekleştiriyoruz." dedi. İslam'ın, Hristiyanlık, Musevilik ve diğer inançlar gibi New York kültürünün önemli unsurlarından biri olduğunu ve camilerin, suça karşı mücadele ve düzensiz göçmenler konusunda büyük yardımda bulunduğunu belirten Adams, Müslüman liderlere hitaben, "Size hak ettiğiniz tanınmayı sağlamaya kararlıyız." dedi.

New York'un, özgürlükler ve haklar anlamında birçok konuda öncü olduğunu ifade eden Eric Adams, kanunda yeri olduğu üzere herkese eşit davrandıklarını, kimseye veya herhangi bir gruba fayda sağlamak için kuralları değiştirmediklerini vurguladı.

MÜSLÜMAN TOPLUM LİDERLERİ TEŞEKKÜR ETTİ

Müslüman toplum liderlerinin de Adams ve diğer yetkililere teşekkür ettiği toplantının sonunda, aynı kürsüden ezan okundu ve İngilizce açıklamasına yer verildi.

EZAN SESİ ARTIK DIŞARIYA VERİLECEK

Belediyenin aldığı karar doğrultusunda, ilk cuma gününden itibaren New York'ta ezan sesi, 12.20 ile 13.30 arasında ve ramazan aylarında iftar vaktinde "makul bir seviyede" tutulmak kaydı ile dışarıya verilebilecek.

TÜRK DOSTU BAŞKAN

Öte yandan Eric Adams, New York’taki Türklerin sevdiği bir isim. Daha önce de sık sık Türkiye’ye gelen Adams, kendisinin de bir Türk dostu olduğunu açıklamıştı.

Daha önce Türkiye'yi ziyaret ettiğini ve zengin bir kültürü deneyimlemeleri için New York'ta Türk öğrencileri de görmek istediğini söyleyen Adams, “Türkiye'ye 5 ya da 6 kez, eyalet senatörü ve Brooklyn Belediye Başkanı olduğum zaman seyahat ettim. Bu tür seyahatlere devam etmeyi dört gözle bekliyorum. Üsküdar ve Brooklyn kardeş kentler ve favori kentlerimden biri olan İstanbul. Birçok kentle kardeş şehir anlaşması yapmak istiyorum” demişti.

BULAŞIKÇILIKTAN NEW YORK BELEDİYE BAŞKANLIĞINA GİDEN YOL

Daha önce bulaşıkçılık yapan, polis şiddeti gören, öğrenme güçlüğü çeken ve orta öğretim için geceleri okula giden Eric Adams, New York Belediye Başkanlığına giden yolculuğunu anlattı:

“Birinin hayat hikayesinde birçok kişi aslında kendini görüyor. Benim Belediye Başkanı olmam da şu an bulaşık yıkayan, garsonluk yapan, öğrenme güçlüğü çeken, hatta hapiste olan birisine şu an nerede olduklarını değil, ilerlemeye devam ettikleri sürece müthiş fırsatlar yakalayabileceklerini gösteriyor. Benim hikayem de aslında Eric Adams'ın Belediye Başkanı olmasından çok, 10 milyon hayalin gerçekleşme ihtimali.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN