'Ukrayna günde 300'den fazla İHA kaybediyor'

'Ukrayna günde 300'den fazla İHA kaybediyor'

Rusya'nın cephe hattındaki mevcut askeri yeteneklerine ilişkin yeni bir araştırmada, Rus kuvvetlerinin her ay yaklaşık 10 bin Ukrayna insansız hava aracını düşürdüğü ileri sürüldü.

İngiltere merkezli Royal United Services Institute (RUSI) tarafından yayınlanan bir raporda, elektronik harbin Rus kuvvetlerinin "kritik bir bileşeni" olduğu ve Ukrayna'nın her ay 10 bin İHA kaybetmesine neden olduğu değerlendirmesinde bulunuldu.

Raporda ileri sürülen rakam, Ukrayna'nın günde 300'den fazla İHA kaybettiği anlamına geliyor.

Raporda iddia edilen kayıpların hangi İHA modellerini kapsadığı ya da ne oranda olduğu belirtilmedi. Ancak, Insider'a konuşan insansız hava aracı uzmanı Dr. James Patton Rogers, kayıpların çoğunun gözetleme amacıyla kullanılan nispeten ucuz, küçük ticari insansız hava araçları olduğunu söyledi.

DÜNYANIN KARŞILIKLI İLK İHA SAVAŞI

Dr. Rogers, verilen rakamların, Ukrayna'da İHA'ların eşi benzeri görülmemiş bir ölçekte kullanıldığının göstergesi olduğunu belirterek, Rus işgalinin "dünyanın ilk karşılıklı İHA savaşlarından biri" olduğunu da sözlerine ekledi.

Patton Rogers, tahmini rakamların "muhtemelen" abartıldığını, ancak Rusya'nın elektronik harpte Ukrayna'nın yoğun İHA kullanımına karşı koymada ne kadar etkili hale geldiğinin altını çizdiğini söyledi.

RUSI raporuna göre, çatışmanın yaklaşık bin 200 kilometrelik cephe hattı boyunca, Rusya kabaca her 10 km'de bir büyük bir elektronik savaş sistemi bulunduruyor. Rapora göre bu sistemler cepheden yaklaşık 6 km geriye yerleştiriliyor ve esas olarak İHA'ları etkisiz hale getirmeye odaklanıyor.

Sinyal bozucu istasyon Shipovnik-Aero gibi gelişmiş Rus sistemlerinin tespit edilmesinin zor olduğunu ve diğer sinyalleri taklit edebildiğini belirten araştırmacılar, bu sistemlerin seyir sistemlerine müdahale dahil, "İHA'ları düşürmek için gelişmiş bir etki yelpazesine de sahip" olduğunu söyledi.

UKRAYNA İHA KAYIPLARININ YERİNİ KENDİ ÜRETİMİYLE DOLDURUYOR

Ukrayna, genellikle keşif için ya da hareketli mühimmat olarak kullanılan küçük, ticari sınıf İHA'lardan, Rus tanklarını imha edebilen Türkiye'den ithal ettiği Bayraktar TB2'ye kadar çeşitli sınıflarda insansız hava araçları kullanıyor.

İHA savaşı, Ukrayna'nın Rus ilerleyişini durdurmadaki başarısını öne çıkaran noktasıydı ve bir "İHA ordusu" yaratmak için oluşturulan United24 adlı resmi bir bağış toplama kampanyasının başlatılmasına olanak sağlamıştı.

Ancak Insider'da yer alan habere göre, 2022 yazına gelindiğinde Rusya'nın elektronik harp ve hava savunma kabiliyetlerinin arttığı açıkça görülüyordu. Geçtiğimiz ay The Guardian'a konuşan ön saflardaki İHA operatörleri, en popüler modellerden biri olan DJI ticari İHA'nın etkisini hızla kaybettiğini söyledi.

Patton Rogers, olumsuzluklara rağmen Ukrayna'nın "bu boşluğu doldurmak için kendi esnek insansız hava aracı sistemlerini" geliştirdiğini söyledi.

'RUS ORDUSU UYUM SAĞLADIĞI SÜRECE UKRAYNA REHAVETE KAPILMAMALI'

Genel olarak RUSI araştırmacıları, Rus ordusunun işgalin başlangıcındaki "felaket" performansının ardından, zayıf moral, ağır zırhlıların etkin kullanımı ve hava kuvvetleri saldırılarıyla mücadele etmeye devam etse de Ukrayna'nın karşı saldırılarına nasıl uyum sağladığını anlattı.

Raporda, "Sonuç olarak (Rus ordusu), zaman içinde karşılaştığı sorunları yönetmede daha iyi hale gelen, ancak aynı zamanda yeni tehditleri öngörmekte zorlanan bir yapıdır" ifadeleri kullanıldı.

"Ukrayna'nın bugün inisiyatifi elinde tuttuğu" ifade edilse de, "Rus ordusu uyum sağladığı sürece rehavete kapılmaması gerektiği" belirtildi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN