Yaşlanan Japonya’da ‘robot kurtlar’ devrede

Yaşlanan Japonya’da ‘robot kurtlar’ devrede

Japonya’da nüfusun yaşlanması ve gençlerin dağlık köylerde yaşamak istememesi nedeniyle vahşi doğa ile kentler arasında bariyer olan tarım arazileri ortadan kalkıyor. Bu durum da ayı gibi yaban hayvanlarının giderek daha fazla kentlerin yakınlarına akın etmesine yol açtı. Bu hayvanları insan yerleşimlerinden uzak tutmak içinse ilginç bir yönteme başvuruluyor: Robot kurtlar.

Parıldayan kırmızı gözleri, tüyler ürperten ulumaları ve sivri dişleriyle hayvanlar bu canavarı gördüklerinde saklanmak için kaçışırlar. Ama Japonya’daki sıradan bir kurt değil, hatta gerçek bir kurt bile değil. BBC’nin haberine göre başlangıçta vahşi hayvanları çiftliklerden uzak tutmak için tasarlanan bu mekanik kurdu yetkililer artık ayıların kentsel alanlara girmesini ve insanlara saldırmasını engellemek için kullanıyor.

Ürünü geliştiren Wolf Kamuy şirketinin başkanı Motohiro Miyasaka, robotun 2020 sonbaharında Takikawa kentine yerleştirilmesiyle, robot canavarın ayıları kovmak için ilk kez kullanıldığını söyledi. O zamandan beri, çok sayıda yerel yönetim, imajına ihanet etmeyen bir isim olan Canavar Kurt için sipariş verdi. Yetkililer, Japonya’da ayı saldırıları nadir olmamakla birlikte, olayların endişe verici bir oranda arttığını söyledi. Uzmanlar bunun ana nedeninin insanların kırsal tarım köylerinden göç etmesi olduğunu söylüyor. Bunun nedeni Japonların, özellikle de gençlerin yaşam tarzındaki değişiklik.

Tokyo Tarım ve Teknoloji Üniversitesi’nde ayılar, biyoçeşitlilik ve orman ekosistemleri üzerine araştırmalar yapan profesör Shinsuke Koike, “Japonya’nın kentsel nüfusu artıyor, genç insanlar dağlarda ya da dağların yakınında yaşamak istemiyor” dedi. Birçoğu, giderek yaşlanan nüfus nedeniyle son on yıllarda zaten küçülmekte olan köylerini veya kasabalarını boşaltarak büyük şehirlere göç etti. Koike BBC’ye yaptığı açıklamada, “Bir zamanlar ayılar ve insanlar arasında tampon bölge görevi gören dağ eteklerindeki kırsal tarım arazileri giderek yok oluyor” dedi.

Sonuç olarak, genç ayılar on yıllar boyunca bakımsız ormanlık alanlara taşındı, şehirlere daha yakın yaşadı, parlak ışıklara ve yüksek seslere alıştı ve insanlardan korkmaz hale geldi. Yaşam alanları dağlardan insan nüfusuna daha yakın düzlüklere doğru genişlediği için yerleşim bölgelerinde dolaşıyorlar. Geçtiğimiz altmış yıl boyunca Hokkaido’da 150’den fazla ayı saldırısı yaşandı.

Kayıtlara geçen en ölümcül yıllardan biri olan 2021’de en az dört kişi öldü ve 10 kişi yaralandı. Japonya’nın insan nüfusunun yaşlandığı ve azaldığı bir dönemde Japonya’nın ayı nüfusu da artıyor. Hükümet verileri Hokkaido bölgesinde yaklaşık 12 bin boz ayı olduğunu tahmin ederken, bazı uzmanlar Asya siyah ayısı nüfusunun 10 bin civarında olduğunu belirtiyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN