Asgari Geçim İndirimi (AGİ) nedir, kaç lira? Asgari ücret ne kadar?

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) nedir, kaç lira? Asgari ücret ne kadar?

Sigortalı çalışan vatandaşlara devlet tarafından 'Asgari Geçim İndirimi' adı altında maddi destek sağlanıyor. Çocuk sayısı arttıkça AGİ ücreti de artıyor. 2021 yılı asgari ücret ise 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendi. 2022 yılında asgari ücretin ne kadar olacağı şimdiden merak konusu oldu. İşte, AGİ ücretleri...

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Ağrı'da yaptığı açıklamada avukatların yüzde 60'ının asgari ücret kazanamadığını söyledi. Bu açıklama sonrası 2021 asgari ücret sosyal medyanın gündemine oturdu.

2021 ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

1 Ocak 2021 ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında geçerli olan asgari ücret, brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendi. 2022 yılında geçerli olacak asgari ücret, aralık ayında belli olacak.

Türkiye'de çalışan vatandaşların yaklaşık yüzde 57'si asgari ücretin altında veya asgari ücretin yüzde 10'u üzerinde bir ücretle çalışıyor.

2021 AGİ ÜCRETİ NE KADAR?

* Bekar 268,31TL

* Evli eşi çalışmayan 321,98 TL

* Evli eşi çalışmayan 1 çocuklu 362,22 TL

* Evli eşi çalışmayan 2 çocuklu 402,47 TL

* Evli eşi çalışmayan 3 çocuklu 456,13 TL

* Evli eşi çalışmayan 4 çocuklu 456,13 TL

* Evli eşi çalışmayan 5 çocuklu 456,13 TL

* Evli eşi çalışan 268,31 TL

AGİ NEDİR? AGİ KİMLERE VERİLİR?

Kısaca 'AGİ' olarak bilinen 'Asgari Geçim İndirimi', çalışan vatandaşların kendileri dışında bakmakla yükümlü oldukları kişiler için verilen aile indirimidir.

AGİ miktarı, çalışan kişinin medeni durumuna, çocuk sayısına göre değişkenlik gösterir.

16 yaşından itibaren sigortalı olarak çalışan kişilerin asgari geçimlerini sağlayacak kadar miktar hesaplanarak toplam gelirden çıkarılıp vergiden muaf olur. Bu para AGİ olarak adlandırılır.

AGİ, çalışan bireylere aylık olarak verilir. Bu miktar çalışan kişilerin brüt maaşları üzerinden hesaplanır.

Kişilerin alacakları AGİ miktarları medeni durumları ve sahip oldukları çocuk sayısına göre değişkenlik gösterir.

Asgari ücretin artması ile birlikte AGİ de artar.

AGİ HAKKINDA BİLGİLER

Maaşı vergilenen yani Gelir Vergi Kanunu'nun 61. maddesinde açıklanan ücret dahilinde maaş alan herkes AGİ alma hakkına sahiptir.

Bekar olan kimseler ya da evli olup eşi çalışan kimseler AGİ tutarını maaşı içinde alır. Evli olan ancak eşi çalışmayan kimseler AGİ miktarını maaştan ayrı olarak alır.

AGİ ödemelerinin tamamı devlet tarafından karşılanır. Ödenen tüm AGİ tutarları işverenlerin ödemiş olduğu vergilerden de düşürülür.

Sigortalı olarak çalışan tüm çalışanların AGİ alması yasal bir zorunluluktur. Yani bu hakkın ödenmemesi suç teşkil eden bir durum olarak ifade edilebilir.

Çalışanların AGİ'lerinin ödenmemesi durumunda mutlaka yasal kurumlara başvurarak haklarını araması gerekir. Bunun yanında bir çalışanın AGİ'sinin ödenmemesi halinde iş sözleşmesini feshetme hakkı da bulunur.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN