Yüzde 25'lik zam sınırı tercihleri değiştirdi: Ev sahipleri öğrenci peşinden koşuyor

Yüzde 25'lik zam sınırı tercihleri değiştirdi: Ev sahipleri öğrenci peşinden koşuyor

Enflasyonun artması ve kiraya yüzde 25 zam sınırlanmasının ardından yıllardır kiralık ev ilanlarında yer alan ‘memur, aile tercihtir’ yazısısın yerini artık ‘öğrenciye verilir’ aldı. Geçmişte ev verilmeyen öğrenciler kısa süreli kalıp çıktıkları için artık ev sahiplerinin yeni gözdesi olurken memurlar ise kalıp uzun süre çıkamayacağından ev sahiplerinin gözünden düştü.

Türkiye Emlak Danışmanları Birliği Onursal Başkanı Salim Taşcı, hızla artan enflasyona rağmen kiraya yüzde 25 zam sınırlaması getirilmesinin öğrencileri ev sahiplerinin gözünde adeta kral yaptığını söyledi.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre ev sahibi-kiracı ilişkilerindeki son gelişmeleri değerlendiren Taşcı, hızlı artan enflasyon ile kira zammı sınırlamalarının kiracı tercihlerini tümden değiştirdiğini söyledi.

İLK ÜÇ SIRADA ÖĞRENCİLER, BÜROKATLAR VE TELEVİZYONCULAR VAR

Salim Taşcı, ev sahiplerinin kiracı tercihi sıralamasında ilk sırayı öğrencilerin aldığını, ikinci sırada üst düzey bürokratların, üçüncü sırada da televizyoncu ve gazetecilerin yer aldığını bildirdi.

Artık konut kiralamalarında, ‘Bekara, talebeye, yalnız bayana verilmez' şeklindeki ilanların tümden kalktığını, bunun yerine ‘Öğrenciye kiraya verilir' ilanlarının aldığını belirten Taşcı, “Kiralamalarda öğrenci adeta kral oldu. Öğrenciyi gören evini direkt veriyor. Hatta iki üç öğrencinin bir arada kalmaları da sorun teşkil etmiyor. Depozito olarak yasada üç aylık olan miktarlara bir depozitoya razı gelen ev sahipleri de mevcut” dedi. Taşcı, öğrencilerin tercih edilmesinin nedenlerini ise şöyle anlattı:

‘YÜZDE 25'LİK ZAM SINIRLAMASINDAN MAĞDUR OLUNMUYOR’

“Öğrencilerin eğitim süreleri 2 ila 4 yıl. Kiracı öğrencilerin yarıya yakını bir yılın sonunda genelde evi bırakıyor. Ev sahibi yeni şartlarla yeni kiracılara evini kiralayabiliyor. Böylece enflasyonun çok altında kalan yüzde 25'lik zam sınırlamasının mağduru olmuyor. Öğrencilerin tamamına yakını kiralarını düzenli ödüyor. Ev sahibi-kiracı kavgası öğrencilerde yaşanmıyor.”

MEMURLAR UZUN SÜRELİ KİRALADIKLARI İÇİN İSTENMİYOR

Taşcı, geçmişte ev sahiplerinin el üstünde tuttuğu memurların ise adeta gözden düştüğünü söyledi. Memurların uzun süreli kiralamalar yaptıklarına dikkat çeken Taşcı, “Uzun süreli kiralamalar yüksek enflasyon döneminde kiracıların lehine olurken ev sahiplerinin enflasyona yenik düşmesine yol açıyor. Bu nedenle kısa süreli kiralama yapan öğrenciler sayesinde ev sahipleri enflasyon kaybından kurtulduklarını düşünüyorlar” dedi.

Anket sonuçlarına göre ev sahiplerinin kiracı tercih sıralaması şöyle:

1- Öğrenci

2- Üst düzey bürokrat

3- Televizyoncu-Gazeteci

4- Sanatçı

5- Bankacı

6- Galerici

7- Doktor

8- Hemşire

9- Hakim- Savcı

10- Milletvekili

11- Avukatlar

12- Askerler

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN