Kredi kartı borcu olan herkesi ilgilendiriyor! Faiz oranları, taksitler... Perşembe günü değişiyor

Kredi kartı borcu olan herkesi ilgilendiriyor! Faiz oranları, taksitler... Perşembe günü değişiyor

Ekonomi yönetiminin enflasyon ile mücadelesi kapsamında kredi kartlarıyla yapıyan rekor harcamalara bir sınır getirilebileceğinin sinyalleri verilmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklamaların ardından, kredi kartı ile taksitli alışverişlere önlem getirilmesi beklentisi doğdu. Öyle ki Merkez Bankası'nın Perşembe günü açıklayacağı faiz kararının ardından kredi kartı faiz oranlarında değişikliğe gidilmesi muhtemel...

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in önlem getirileceği sinyalini verdiği kredi kartlarında taksitlerle ilgili değişikliğe gidilmesi piyasanın gündeminde yer alıyor. Bireyselde toplam 924.7 milyar liralık kredi kartı bakiyesinin 422 milyar lirası taksitli kredi kartı borçlarını oluştururken, kurumsal kredi kartları bakiyesi olan 346.3 milyar liranın 150.4 milyar lirası taksitli kredi kartı borcu olarak görünüyor. Taksitli kredi kartı borçlarının toplamı ise 572.5 milyar lirayla yarım trilyonun üzerinde görünüyor.

h-13-1.jpg

POLİTİKA FAİZLERİNDEKİ ARTIŞ KART FAİZLERİNE DE YANSIDI

Seçim sonrasında yeni ekonomi yönetimi ve Merkez Bankası Haziran toplantısından bu zamana dek politika faizinde artış yaşanıyor. Yüzde 8,5 olan politika faizi 3 ayda yüzde 25'e yükseldi. Politika faiz oranlarındaki değişim bankaların kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranının hesaplanmasında kullanılan referans faiz oranını da yükseltti.

MERKEZ BANKASI FAİZLERİ TEKRAR ŞEKİLLENDİRECEK

Referans faiz oranı politika faizi artışından önce yüzde 0,81 seviyesinde ve kredi kartı işlemlerinde azami faiz oranı yüzde 1,36 olurken, Eylül ayı itibari ile referans faiz oranı yüzde 2,26'ya, kredi kartı işlemlerindeki azami faiz oranı ise yüzde 2,81'e çıktı. Perşembe günü yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısında da beklentiler faizin 500 baz puan artması yönünde. Söz konusu artış yaşandığında kredi kartlarının faiz oranları da artacak.

h-13-2.jpg

FAİZ ORANLARINA RAĞMEN BİREYSEL KULLANIM DA ARTTI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) haftalık verilerinde kredi kartlarına uygulanacak faiz ve gecikme faiz oranları artsa bile özellikle bireysel kullanımda artışın seri olarak devam ettiği gözlemlendi. Haziran ayının başlarında toplam bireysel kredi kartı bakiyesi 721.4 milyar lira seviyesinde ilerlerken 8 Eylül'den itibaren 924.7 milyar liraya yükseldi.

Taksitsiz bireysel kredi kartı harcamaları ise Haziran ayının başında 344.8 milyar liradan 8 Eylül'de 502.7 milyar liraya yükseldi. Taksitli kredi kartı harcamaları da Haziran ayının başında 368.6 milyar lirayken 8 Eylül haftasında 422 milyar liraya yükseldi.

Kredi kartı harcamalarında artış yaşanırken bu harcamaların içinde taksitli kredi kartı harcamalarının oranıysa Nisan ayının sonlarından bu yana gerileme gösteriyor. Nisan'ın ortasında bireysel taksitli kredi kartı harcamaları toplam bireysel kredi kartı harcamaları içinde yüzde 53,4 pay sahibi olurken, 8 Eylül'den itibaren söz konusu oran yüzde 45,6'ya kadar gerileme gösterdi. Bireysel taksitli kredi kartı harcamalarının toplam bireysel kredi kartı harcamalarındaki oranı ise 8 puan birden düşüş gösterdi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN