Kredi kartında yeni dönem 1 Ekim'de başlıyor! Artık değişiyor, Merkez Bankası duyurdu

Kredi kartında yeni dönem 1 Ekim'de başlıyor! Artık değişiyor, Merkez Bankası duyurdu

Hayat pahalılığı nedeniyle son dönemde kredi kartı kullanımı zirve yaptı. Merkez Bankası'nın aldığı yeni karar, milyonlarca kredi kartı kullanıcısını üzecek. İşte detaylar...

Seçim öncesinde hükümetin düşük tuttuğu faizler, seçim sonrasında yükselişe geçti. Seçim öncesinde yüzde 8,5 olan politika faizi dört ayda yüzde 30'a yükseltilirken, politika faizine bağlı olan kredi kartı ve nakit çekim faizleri de hızla arttı.

ASGARİ TUTAR DA BİLE FAİZ

Eğer kredi kartı borcunuzun yalnızca asgari tutarını öderseniz, geriye kalan borç üzerine akdi faiz uygulanıyor. Bu oran, seçimler öncesinde ve haziranda yıllık olarak vergiler dahil yaklaşık yüzde 23,4 idi. 1 Ekim 2024 itibarıyla bu oran yaklaşık yüzde 65'e yükselmiş olacak.

BORCUNU ÖDEYEMEYEN YANACAK

Kredi kartı borcunuzun asgari tutarını ödemezseniz ya da eksik öderseniz, gecikme faizi uygulanıyor. Bu oran, seçimler öncesinde ve haziranda yıllık olarak vergiler dahil yaklaşık yüzde 29,2 idi. 1 Ekim 2023 itibarıyla bu oran yaklaşık yüzde 72'ye yükselecek.

NAKİT ÇEKİMDE GECİKENE İSE YÜZDE 93 FAİZ

Söz konusu oran, seçimler öncesinde ve haziranda yıllık bazda vergiler dahil yüzde 29,2 idi ancak 1 Ekim 2023 itibarıyla yüzde 92,64'e yükselecek.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN