Mangal yapmaya gideceklere kötü haber! Kanat karaborsaya düştü: Kırmızı etten sonra onu da bulamayacağız

Mangal yapmaya gideceklere kötü haber! Kanat karaborsaya düştü: Kırmızı etten sonra onu da bulamayacağız

Havaların ısınmasıyla beraber mangal sezonu açılırken bu sene mangal yakmak isteyenler oldukça zorlanacak gibi görünüyor. Kırmızı ete gelen zamlardan sonra bir de kanat bulmak zorlaştı. Kanat adeta kara borsaya düştü. İşte detaylar…

Binlerce vatandaş güneş yüzünü gösterir göstermez soluğu piknik alanlarında aldı. Ailesiyle beraber, arkadaşlarıyla beraber mangal yakma planları yapan kişilere ise üzücü bir haber geldi. et fiyatlarında yaşanan artışın ardından insanlar beyaz ete yönelmişti. Lakin şimdi de kasaplarda kanat bulmak zorlaştı.

ET FİYATLARI YÜKSELİNCE TALEP DEĞİŞTİ

Son zamlarla beraber İstanbul’da kırmızı etin kilosu 600 lira, antrikot ise 700 liraya kadar çıktı. Bunun yanı sıra karkas eti 3801 liradan satılırken kuşbaşı ise 600 liradan alıcı buldu. Fiyatlar bu denli yükselince vatandaş kırmızı eti bırakarak beyaz ete yöneldi. Lakin bu kez de beyaz et konusunda sıkıntılar yaşanmaya başladı.

yeni-proje-8-001.jpg

YAZ SEZONUNDA KANAT BULUNAMAYACAK

İstanbul Kasaplar Odası üyesi Veysel Günal, "Önümüzde yaz sezonu var, yaz sezonunda tavuk kanat bulunamayacak" uyarısında bulundu.

Kanat fiyatlarına ilişkin bilgilendirmelerde bulunan Günal, şu ifadelere yer verdi:

"Bayram nedeniyle tavuk siparişi verdik, 20 koli yerine 5 koli geldi. 100 kilo kanat yerine 10 kilo gönderdiler. İstanbul'un tamamına yetecek kadar mal sevk edilmedi. Neden edilmedi ? Parça ürün yaptıkları için tavuk kısıtlı geldi. Mangal sezonu olduğu için, 9 gün de arada bir tatil olduğu için tabii bu da tavuk firmalarında büyük bir fırsatçılığa sebep oldu. Tavuk parçalamalarda yüzde 20 oranında kâr marjı çok. Bugün tavuğu kasap parçalasaydı, parçalama imkanı olsaydı, tavuğu yüksek bir rakamdan sipariş verirdi ve budunu, kanadını kendi çıkarırdı.”

yeni-proje-10-001.jpg

KANAT 200 LİRAYI AŞTI

Günal, “Yaz sezonu mangal sezonu derken maalesef bugün kanat 200 lira bandını geçti. Vatandaşın en doyurucu maddesi tavuk olduğu için, tavuğun yanı sıra ete de çok zam yapıldığı için vatandaş tavuğa yöneldi. Vatandaşın bu dönemde en çok tercih ettiği şey beyaz et yani tavuk ama maalesef bayram üstü tavuk bulunamadı. Tavukçular da bunu bir fırsata mı çevirdi diyelim, yoksa bu 300-500 bin bandında kesim yapılırken neden fiyat bandı düşürüldü? 9 günlük bir tatil vardı; bunu göz önüne alarak ona göre kesin bandını yapması lazımdı” diye konuştu.

yeni-proje-9-001.jpg

KASAPLARA İSYAN ETTİ

Kasapların son zamanlarda tavuk parçalama alanında bile ciddi zamlar yaptığını ifade eden Günal, “Bayram zamanında vatandaşlar hiçbir kasapta, hiçbir markette tavuk bulamadı. Bu durumun en büyük ana nedeni de tavuk parçalama yetkisinin mahalle kasaplarına verilmemesi oldu. Bugün kutu paketlemelerde yüzde 30 fiyat farkı var. Eskiden biz kanadı atardık. Şimdi kanat 200 lira bandında. Bize 165 lira olarak gelişi var, tabii bu semtten semte değişiyor. Biz tavukçulardan istirham ediyoruz, lütfen yeter, vatandaşımızın bir yiyecek maddesi tavuk olduğu için bu kadar zammı da yapmasınlar, vatandaş bunu bulamıyor. Önümüzde yaz sezonu var, yaz sezonunda tavuk kanat bulunamayacak” açıklamasını yaptı.

yeni-proje-11-001.jpg

VATANDAŞ KIRMIZI ET İLE ARASINA MESAFE KOYDU

Günal, sözlerine şöyle devam etti:

"Bunlar paketleme, parçalamaya geçtiği için ve de 9 günlük bayram tatili diye siparişlerimizi yetiştiremediler, bant kesiminde yeterli sayıda kesmediler. Kendilerini ayarlamaları lazımdı. Herhangi bir vatandaş geldi diyelim; kanat istiyor 2 kilo ve ailesiyle bir mangala gidecek ama tavuk kanat yok. Ne alacak? Kırmızı et alsa bugün 600 lira kilosu. Adam 2 kilo olsa bin 200 liraya çıkacak fiyatı, ama aynı şekilde 3 kilo kanat alsa 500-600 liraya çıkacak. Biz 3 gün boyunca yok sattık. Tavuk var ama nerede tavuk yok. Biz sipariş olarak istiyoruz fakat bize 'Kesim yok' deniyor. Buradaki amaç bu durumun arkasından bir zam gelecek görüntüsüydü, o da oldu zaten.

Tavuğa talep çok fakat istediğimiz siparişler gelmiyor. Bugün kırmızı et 600 lira, antrikot ise 700 lirayı buldu. Bundan 1 ay önce karkas etin fiyatı 280 liraydı, şu anda ise 380 lira bandında. Ramazan ayından çıktık, o zaman kuşbaşı eti 480 liraya satıyorduk, şu anda 600 lira. Vatandaş kırmızı ete yanaşamıyor. Tavuk ise vatandaşın tercih ettiği gıda maddesi; ama maliyetleri yüksek. Burada kasabın bir suçu yok. Kırmızı eti alanlar beyaz ete yönlendiği için fiyatlar ondan aksadı. En büyük neden parçalama tavuğu firmalar yetiştiremediği için, istediği fiyata geçiş yaptı."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN