Milyonlar bekliyor, rakamlar netleşiyor! 2023 Ocak zammı sonrası emekli maaş zammı ne kadar olacak? SSK ve Bağkur emeklileri için 6 aylık enflasyon rakamları ve yeni maaş zammında son gelişmeler

Milyonlar bekliyor, rakamlar netleşiyor! 2023 Ocak zammı sonrası emekli maaş zammı ne kadar olacak? SSK ve Bağkur emeklileri için 6 aylık enflasyon rakamları ve yeni maaş zammında son gelişmeler

Emekli maaşına zam ile ilgili son dakika haberlerinin takibi yeni bugünde sürüyor. Enflasyon oranlarının belirlediği emekli maaşı artışı Ocak 2023'te belirlenecek. Emekli maaşı zammı ne kadar olacak? Emekli maaşı artışı kaç lira? Soruları pek çok kişi tarafından merak içerisinde araştırılmaya başlanmış durumda. Bu soruların cevaplarına ve konu hakkında daha fazla detaya haberimizden göz atabilirsiniz…

Yeni emeklilik rakamları Ocak 2023'te belirlenecek. Enflasyon oranlarının açıklanmasından altı ay sonra sona erecek olan emeklilik zammı, şu anda 14 milyon civarında emeklinin gündeminde. "Emeklilik zammı ve SSK Bağkur maaşları ne kadar? Ocak 2023 zammı ve asgari ve azami emekli maaşı zammı ne kadar?" soruları merak içerisinde araştırılmaya başlandı. Emekli maaşı artışının 3 aylık enflasyon verileri bu zamana kadar netleşirse, TÜİK Ekim verilerini 3 Kasım 2022 Perşembe günü yayınlayacak ve 4 aylık göstergeler ortaya çıkacak. İşte detaylar…

2023 OCAK MEMUR VE EMEKLİ ZAMMI ŞEKİLLENİYOR!

Emekliler ve memurlar için Temmuz zam oranları şu şekildedir:

6 aylık enflasyon oranı: 42,35

SSK ve Bağ-Kur Temmuz zammı: 42,35

Memur enflasyon farkı: 34,85

Memur toplu sözleşme zammı: 7

Memur ve memur emeklisi zam oranı: 41,68

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR, KAÇ TL OLDU?

Temmuz zammı ile en düşük emekli maaşı 3500 TL olarak belirlendi. Böylece Türkiye'nin en düşük emekli maaşı 3500 TL Temmuz ayından itibaren yatırıldı.

Bu rakam, Ocak 2022'de %66'lık rekor bir artışla 1500 TL'den 2500 TL'ye çıkarıldı. 1.500 TL'den 3.500 TL'ye artış göz önüne alındığında, en düşük emekli maaşı yüzde 133 artış aldı.

VATANDAŞ ENFLASYONA EZDİRİLMEYECEK!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fırsat buldukça sürekli yenilediği enflasyonla mücadele mesajı Ocak ayı zammı için de uygulanıyor. Asgari ücret, emekli maaşı ve memur için enflasyonla mücadele edeceğini açıklayan cumhurbaşkanı şunları söyledi:

"Asgari ücretten emekli ve memur maaşlarını yükseltmeye, sosyal yardım programlarını yeni bir anlayışla ele alarak, hakkaniyet ilkesine dayalı olarak tabanını genişletmeye kadar pek çok tedbiri adım adım hayata geçireceğiz."

EYLÜL ENFLASYONU AÇIKLANDI!

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yılında 0,45, ayda %3,08 olarak gerçekleşti

3 AYLIK ENFLASYON YÜZDE 7,05

Asgari ücret, emekliler ve memurlarda artışa işaret eden veriler Ocak ayında da devam etti, ancak Eylül ayı enflasyon göstergelerinin yayınlanmasının ardından üç aylık oran ortaya çıktı. SSK emeklileri için yüzde 7,05 ve Bağ-Kur memurları için yüzde 8,05 ve memur emeklileri için yüzde 8,05 oldu.

YILSONU ENFLASYON BEKLENTİLERİ VE TAHMİNLERİ BELLİ OLDU

15 ekonomistin katıldığı AA Finans yılsonu enflasyon beklentileri anketi sonuçlarına göre; 2022 için enflasyon beklentisi ise yüzde 73,88 olarak gerçekleşti. Buna bağlı olarak memur ve emeklilerin maaş artışlarının hesaplanması süreci de başlamıştır.

 AA Finans'ın enflasyon beklentileri anketine göre; Ocak 2023'te emekli memur ve memurların artışı yüzde 22,14 olarak tahmin edilirken, SSK Bağ-Kur'un Ocak 2023'teki emekli maaş artışı yüzde 23,14 oldu.

Merkez bankasının Eylül ayı piyasa katılımcıları anketine göre; Emekli memur ve memurlarda Ocak 2023 zammı yüzde 17,83, SSK, Bağ-Kur emekli maaşı Ocak 2023 zammı ise yüzde 18,83 oldu.

Resmi Gazete'de yayımlanan OVP değerlendirmesine göre; Ocak 2023'te emekli memur ve memurlarda artış yüzde 15,91, SSK, Bağ-Kur emekli maaşında Ocak 2023'te artış yüzde 16,91 oldu.

2023 OCAK EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Ocak 2022'de sosyal refah düzenlemesiyle en küçük SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı 1500 TL'den yüzde 66 veya 1000 TL olan 2500 TL'ye yükseldi. Temmuz ayında da benzer bir durum yaşandı. Asgari emekli maaşı 3500 TL'ye yükseltildi.

Aynı şekilde, Ocak artış döneminde en küçük emekli maaşının artışı şüpheli olabilir. Burada 4000-4500 TL sayısı göze çarpmaktadır.

SOSYAL REFAH DÜZENLEMESİ EK ZAMMIN HABERCİSİ!

Ocak ayı artışıyla birlikte emeklilerin ve memurların ücretleri artacak, ancak Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı, milyonları doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen ve enflasyonun üzerinde ücret artışları getiren ilave artışlar da dahil olmak üzere sosyal mevzuata odaklanıyor.

"GELİRLER CİDDİ ŞEKİLDE ARTACAK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yılın başında ekonominin tüm dallarının gelirlerini etkileyen asgari ücret, memur, emekli maaşı ve harçların önemli ölçüde artacağını vurgulayarak, enflasyonun kademeli olarak ortadan kalkacağını vurguladı.

"HERKES İSTEDİĞİ GİBİ ÇALIŞMASINA KESİNLİKLE İZİN VERECEĞİZ"

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Danıştay toplantısının ardından memur ve emeklilerin gelişmesini, asgari ücretin ve aile fertlerinin yükselmesini sağlayan tüm düzenlemelere parmak bastı:

"Biz ülkemizi kalkındırma peşindeyken kimileri ülkeye ihanet pahasına başka gündemlerin peşinden gidiyor. Ülkemizdeki tüm sorunları çözme çabası gösteriyoruz. Herkesi layık olduğu refah düzeyine kavuşturmaya kararlıyız. İhtiyaç duyulduğu her anda insanımız yanında olduğumuz gösterdik.

İhtiyaç sahibi olmanın ötesinde ailenin tamamını güçlendirecek hizmetlere önem veriyoruz. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vasıtasıyla kurduğumuz aile destek merkezleri ve sosyal destek merkezleri var. Aile destek merkezleri sayımızı 330'dan 656'ya sosyal destek merkezi sayımızı da 47'den 116'ya çıkartıyoruz."

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN