Otomobil uzmanından yönetmelik uyarısı: 7 Temmuz'da zorunlu hale geliyor

Otomobil uzmanından yönetmelik uyarısı: 7 Temmuz'da zorunlu hale geliyor

Otomotiv uzmanı Yıldız, Avrupa Birliği'nin yeni otomobillerde zorunlu kıldığı Genel Güvenlik Yönetmeliği'nin Türkiye'de 7 Temmuz'da yürürlüğe gireceğini hatırlatarak önemli uyarılarda bulundu. GSR II regülasyonunda belirtilen donanımlara sahip olmayan araçlar, 7 Temmuz'da itibaren satılamayacak.

Avrupa Birliği’nin yeni otomobillerde zorunlu kıldığı 'Genel Güvenlik Yönetmeliği' (GSR) hakkında açıklamalarda bulunan otomotiv uzmanı Danyal Yıldız, bu regülasyonun Türkiye’de 7 Temmuz 2024 tarihinde yürürlüğe gireceğini belirterek, önemli uyarılarda bulundu.

YENİ GÜVENLİK STANDARTLARI VE ZORUNLULUKLAR

  • Danyal Yıldız, uygulamanın önemine değinerek, Avrupa Birliği normlarına göre sıfır araçların satışında bir takım değişikliklerin olacağını söyledi. "Mayıs 2020 yılında söz konusu regülasyon bildirimi yapılmış ve son uygulama tarihi de 7 Temmuz 2024 şeklinde belirlenmişti. 7 Temmuz'dan itibaren sıfır araçların satışında önemli güvenlik özellikleri olmak zorunda. Bu özellikleri taşımayan otomobillerin satışı yasaklanacak. Dolayısıyla sıfır araç satışında, hem teknoloji açısından hem de güvenlik açısından yeni bir döneme girmiş oluyoruz" dedi.

BAYİLER İÇİN ACİL EYLEM PLANI

Yıldız, daha önce üretilmiş olup bu özelliklere sahip olmayan otomobillerin satışının yasaklanacağını vurguladı. "Bu, Ticaret Bakanlığı'nın kontrolünde olacak. Dolayısıyla bu özelliklere sahip olmayan otomobillerin bayiler tarafından hızlıca ellerinden çıkarılması gerekiyor. Bu nedenle 7 Temmuz öncesi bayilerde bulunan ve bu özellikleri taşımayan otomobillerin satışına yönelik çeşitli kampanyalar bekliyoruz. Maalesef Türkiye'de otomobil bayileri, şu ana kadar bununla ilgili yeteri kadar bir kampanya düzenleyemediler. Devletin koymuş olduğu kredi şartları yeteri kadar cazip olmadığı için insanlar bu avantajdan faydalanamadılar" ifadelerini kullandı.

GÜVENLİK AÇISINDAN KRİTİK DONANIMLAR

Yıldız, Avrupa Birliği’nin regülasyonunda talep ettiği özelliklere de değinerek, “Acil durum frenleme yardımcısı, yorgunluk algılama sistemi, alkol kilidi hazırlığı, kaza veri kaydedici, ani frenlerde otomatik yanan flaşörler, ön çarpışmada yayayı korumaya yönelik güvenlikli ön cam, şerit takip asistanı, geri görüş kamerası ve akıllı hız yardımı gibi özellikler zorunlu olacaktır. Bunlar teknolojik açıdan çok önemli olup; sürücüye destek sağlayan, otomobilin sürüş esnasında güvenliğine katkı sağlayan çok önemli özelliklerdir” dedi. Ayrıca, otobüs ve kamyonlarda da kör nokta için asistan veya kameraların zorunlu hale geleceğini belirten Yıldız, bu donanımların hem yaya güvenliği hem sürücü güvenliği hem de trafiğin güvenliği açısından kritik olduğunu ifade etti.

ESKİ ARAÇLAR VE GÜVENLİK RİSKLERİ

Yıldız, Türkiye'de ekonomik olarak otomobile ulaşmanın çok zor olduğuna değinerek, “Çok eski model araçları, güvenlik özelliklerine sahip olmayan araçları hala trafikte görebiliyoruz. Zaman zaman da haberlerde görüyoruz. Bunlar ufak kazalarda bile ölümlü trafik kazalarına neden olmaktadır. Yetkililerin bu konuda birtakım önlemleri alması gerekiyor. Çok eski olan, zamanın teknolojilerine sahip olmayan ve güvenlik açısından zayıf olan otomobillerin hurdaya ayrılması gerekiyor. Bunun için teşvik oluşturulması gerekiyor. Yeni modellere, yeni teknolojilere, daha güvenlikli otomobillere ulaşma noktasında da maalesef ülkemiz biraz geride kalıyor” şeklinde konuştu.

Danyal Yıldız, kişi başına düşen otomobil sayısında Avrupa'da 28'inci sırada olduğumuzu hatırlatarak, “İnsanları daha konforlu, daha güvenlikli otomobillere ulaştırma noktasında devletimizin hem katkı sunması hem de teşvik edici önlemleri alması gerekiyor” dedi. Bu kapsamda, devletin yeni teknolojilere ve güvenlik standartlarına uygun araçların yaygınlaştırılması için vatandaşlara yönelik teşvikler sunması gerektiğini vurguladı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN