Sektör durma noktasına gelmişti: Altında yeni dönem başlıyor! Kamu bankaları devreye girdi

Sektör durma noktasına gelmişti: Altında yeni dönem başlıyor! Kamu bankaları devreye girdi

Yaşanan ekonomik krizden çıkmak hayata geçirilen yeni ekonomi politikalarında mücevher sektörüyle ilgili yeni karar alındı. İşte detaylar...

Kota nedeniyle işlerin durma noktasına geldiği altın ithalatına karşı alınan yeni kararda, Ziraat Bankası ve Vakıf Katılım Bankası ihracatçılara ihtiyacı olan altını uluslararası piyasalarla aynı koşullarda temin edeceği belirtildi.

Mücevher İhracatçıları Birliği (MİB) tarafından yapılan açıklamada, hükümetin cari açıkla mücadele kapsamında altın ithalatına kota uygulayarak etkili bir adım attığı ancak kararın yan etkisi olarak üretimde ithalata bağımlı olan mücevher sektöründe işlerin bir anda durduğu aktarıldı.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ, EKONOMİ YÖNETİMİYLE BİR ARAYA GELDİ

Açıklamada, altına kota uygulanması nedeniyle iç piyasada altın fiyatları yükselince Türkiye'de üretim yapmak yerine yurt dışında üretilmiş ürünü ithal etmenin daha ucuz bir çözüm haline geldiği belirtilerek, bu kapsamda MİB Başkanı Burak Yakın liderliğinde buluşan sektör temsilcilerinin, hükümetten yetkili isimlerle bir araya gelerek sorunları ve çözüm önerilerini sunduğu hatırlatıldı.

Sektör temsilcilerinin Ankara'da, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Çelik ve Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan ile bir araya geldiği anımsatılan açıklamada, görüşmede, MİB Başkanı Yakın'ın yaptığı sunumda, mücevher sektörünün küresel rekabet gücünü ve kararın ihracatı nasıl etkileyeceğini anlattığı kaydedildi.

ZİRAAT BANKASI VE VAKIF KATILIM DEVREYE SOKULDU

Açıklamada, sorunun çözümü amacıyla Merkez Bankası'nın katkılarıyla seri bir çalışma gerçekleştirildiği ve Ticaret Bakanlığı tarafından Birlik üyelerinin ihracat faaliyetlerinin cari açıkla mücadele kapsamında sekteye uğramaması amacıyla alınan önlemlerin MİB'e iletildiği belirtilerek şunlar kaydedildi:

"Karara göre, Mücevher İhracatçıları Birliği üyelerinin, 2023 Eylül ayı istisna olmak üzere her ayın ilk 5 günü, bir önceki ayın ihracat verilerini içeren gümrük beyannameleri ile birlikte başvurmaları halinde Ziraat Bankası ve Vakıf Katılım Bankası ihracatçılara ihtiyacı olan altını uluslararası piyasalarla aynı koşullarda temin edecek."

Öte yandan, Ticaret Bakanlığı tarafından alınan kararların duyurulduğu yazıda, uygulamayla ilgili olarak 2 bankanın yetkilendirildiği belirtildi.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN