SGK'dan devrim niteliğinde karar! Bunu yapanlar yandı. Önce maaş kesintisi yapılıyor ardından ödenen paralar faiziyle alınıyor

SGK'dan devrim niteliğinde karar! Bunu yapanlar yandı. Önce maaş kesintisi yapılıyor ardından ödenen paralar faiziyle alınıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren yeni bir karar aldı. Son dönemde birçok kişi boşandığı eşi ile birlikte kalarak dul ve yetim maaşları almakta. Yaşanan artış sonrası harekete geçen SGK, bu kişileri tek tek tespit etmeye başladı. Bunu yapanlar yandı! Önce maaş kesintisi yapılıyor ardından ödenen paralar faiziyle alınıyor. İşte detaylar haberimizde...

Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz ile birlikte birçok kişi yasal olmadan para kazanmanın derdine düşmüş durumda. Son olarak kayıt dışı istihdam ve dul aylıklarındaki düzensizlik dikkat çekerken Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) dikkat çeken bir hamle geldi. Hürriyet gazetesinden Noyan Doğan konuyla ilgili kritik gelişmeleri tek tek sıraladı. Bunu yapanlar yandı. Önce maaş kesintisi yapılıyor ardından ödenen paralar faiziyle alınıyor. İşte Noyan Doğan'ın köşe yazısı:

SGK'DAN DEVRİM NİTELİĞİNDE KARAR

Kişiler çalışıyorlar ama sosyal güvenlik sistemine, yani SGK’ya kayıtlı olmadan, kayıt dışı çalışıyorlar. 2010’larda kayıt dışı istihdam oranı yüzde 40 ila 43’lerdeyken, 2023 yılında bu oran yüzde 25.42’ye düştü. Bu da şunu gösteriyor, istihdam edilenlerin yüzde 25’i SGK’ya prim ödemeden, kayıt dışı çalışıyorlar. Oran yine yüksek ama geçtiğimiz yıllara göre düşüş görülüyor. Bu durum sosyal güvenlik sisteminin bütçesini olumsuz etkiliyor; SGK’nın prim gelirleri azalıyor, giderleri karşılamak için devlet bütçesine başvuruluyor.

Bunu niye yazdım? SGK, 2023 yılına ait kayıt dışılıkla ilgili tüm verileri detayları ile açıkladı. Sosyal güvenlik sisteminde kayıt dışılığın ya da sahteciliğin birçok yolu var. Mesela, prim gün sayısı emeklilik için yetmeyenlerin bir tanıdığının şirketinde kendini sigortalı göstermesi. Mesela, bu iş için kurulmuş paravan şirketlere para verip de sahte sigortalı olunması.

yeni-proje-2024-04-25t181005-713.jpg

"İLK DAVA AÇILIYOR ARDINDAN AYLIKLARI KESİLİYOR"

Mesela, ölen babadan maaş alabilmek için boşanma yoluna gidilmesi. Mesela, hamilelik döneminde sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek ve doğum öncesi ile sonrasında iş göremezlik ödeneğinden faydalanmak için bir yerde çalışılıyor gösterilmesi. SGK, bunların tamamını değil ama bir kısmını tespit ediyor. Nitekim 2023 yılı için de tespit etmiş. Sonuçları tek tek paylaşayım.

Yapılan denetimler sonucunda 2023 yılında 20 bin 811 kişinin kayıt dışı çalıştığı tespit edilmiş; bunların 2 bin 264’ü yabancı uyruklu çalışanlar. - 2023 yılında 1.533 işyerinin sahte olduğu tespit edilmiş. - Sigortası olması için tanıdığının yanında çalışıyor gösterilen sahte sigortalılardan bahsettim ya; geçen senen 89 bine yakın sahte sigortalı tespit edilmiş.

yeni-proje-2024-04-25t181024-330.jpg

Bir de vefat eden babadan yetim aylığı alabilmek için eşinden boşananlar var. SGK; bu şekilde boşandığı eşi ile birlikte yaşamaya devam eden 2 bin 418 kişiyi tespit ederek, aylıklarını kesmiş. - Yine yapılan denetimler sonucunda 2023 yılında 112 bin 421 tescilsiz sigortalı, 15 bin 443 tescilsiz işyeri tespit edilmiş. - Denetimler ve tespitler sonucu SGK, 1.2 milyar TL’nin üzerinde para cezası yazmış.

2023 yılında, prime esas kazanç seviyesi yüzde 20 ve üzerinde azaldığı belirlenen 181 bin kişiye bilgilendirme amacıyla SMS gönderilmiş. Bu ne demek? İşveren düşük sigorta primi ödemek için çalışanın maaşını eksik göstermiş ya da maaşın tamamını bordroya yansıtmamış; SGK’da prim düşüşünden bunu tespit ederek, çalışana ‘prim eksik yatıyor mesajı göndermiş.

EMEKLİLİKLERİ TEK TEK İPTAL EDİLİYOR

Dikkatinizi çekerim, paylaştığım bu veriler sadece 2023 yılına ait. Hemen hemen her yıl SGK benzeri sayılarda kayıt dışı çalışan ya da sahte sigortalı tespit ediyor. Peki, bu tespitler sonucu ne oluyor? Sigortalılık ve prim günleri iptal ediliyor, ödenen primler iade edilmiyor.

yeni-proje-2024-04-25t181037-522.jpg

Emekli olunmuşsa, aylık kesiliyor, emeklilik iptal ediliyor, ödenen maaşlar faiziyle geri alınıyor. Sahte sigortalılık süresince hem kendi hem de yakınları adına ödenen tüm sağlık giderleri geri isteniyor. Sahte sigortalı için hapis cezası istemiyle suç duyurusunda bulunuluyor."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN