Tarımsal üretim maliyeti arttı

Tarımsal üretim maliyeti arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım 2023 Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi (Tarım-GFE) verilerini açıkladı. Verilere göre artış, geçen yılın Aralık ayına göre yüzde 37,83 olurken, 1 senelik ortalamalara göre yüzde 46,96 artış gerçekleşti. Yıllık en fazla yüzdeyle veterinerlik hizmetlerine zam uygulandı.

Kuraklık ve artan girdi maliyetleri, 2023 yılında tarım sektöründe olumsuz bir tablo açığa çıkardı. Artan enflasyon, gübre, mazot, elektrik gibi kalemlerdeki yüksek artış, tarımsal üretim maliyetini de arttırdı. TÜİK'in açıkladığı resmi verilere göre fiyatlar, Kasım'da aylık yüzde 1,44, yıllık yüzde 38,82 arttı. Yıllık olarak yüzde 144'le en fazla veterinerlik harcamaları zamlandı.

ALT GRUPLAR DAHA AZ DEĞİŞİM GÖSTERDİ

Yıllık Tarım-GFE'ye göre 4 alt grup daha düşük, 7 alt grup daha yüksek değişim gösterdi. Yıllık artışın az olduğu alt gruplar yüzde 8,44 ile gübre ve toprak geliştiriciler, yüzde 25,03 ile hayvan yemi oldu. Kasım 2022'ye göre yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise yüzde 144,54 ile veteriner harcamaları, yüzde 83,9 ile diğer mal ve hizmetler olarak kayıtlara geçti.


Aylık Tarım-GFE'ye göre 2 alt grupta daha düşük, 9 alt grupta daha yüksek değişim görüldü. Kasım 2023'te bir önceki aya göre artışın düşük olduğu alt gruplar yüzde 2,15 ile gübre ve toprak geliştiriciler, yüzde 1,8 ile enerji ve yağlar oldu. Buna karşılık, aylık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla yüzde 10,84 ile veteriner harcamaları ve yüzde 3,7 ile makine bakım masrafları olarak hesaplandı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN