Türkiye ve Avrupa'nın kıyası gerçeği gözler önüne serdi: Hem çalışma saati fazla hem de az kazanıyor

Türkiye ve Avrupa'nın kıyası gerçeği gözler önüne serdi: Hem çalışma saati fazla hem de az kazanıyor

Eurostat ve TÜİK verilerine göre, Türkiye haftalık ortalama 44.2 saat çalışma süresiyle Avrupa'da en fazla çalışan ülke konumunda. Almanya'da bu süre 34 saat, Avrupa ortalaması ise 36.1 saat. Brüt 20 bin 2 TL olan asgari ücret, yaklaşık 572.4 Euro'ya denk geliyor ve bu değer, Avrupa genelinde en düşük seviyelerden biri.

Türkiye, haftalık çalışma saatleri bakımından Avrupa ülkeleri arasında zirvede yer alıyor. Eurostat ve TÜİK verilerine göre, Türkiye'de çalışanlar haftada ortalama 44.2 saat çalışırken, bu süre Avrupa ülkelerinin çok üzerinde. Aynı zamanda, Türkiye asgari ücret bakımından Avrupa'da en düşük sıralarda yer alıyor. Brüt 20 bin 2 TL olan asgari ücret, yaklaşık 572.4 Euro'ya denk geliyor ve bu değer, Avrupa genelinde en düşük seviyelerden biri.

Sözcü gazetesinde yayımlanan habere göre, Türkiye’de 2023 yılı itibarıyla haftalık çalışma süresi 2022 yılına kıyasla değişiklik göstermemiş olsa da 2021 yılına göre artış gösterdi. 2021 yılında bu süre 43.9 saat olarak kaydedilmişti. Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinden Almanya’da ise haftalık ortalama çalışma süresi sadece 34 saat. Avrupa Birliği ülkelerinde ortalama çalışma süresi ise 36.1 saat olarak belirlenmiş durumda. Türkiye’nin ardından en uzun çalışma süresi 41.7 saat ile Sırbistan’da, 41.4 saat ile Bosna-Hersek’te ve 39.8 saat ile Yunanistan’da kaydedildi.

AVRUPA'NIN EN AZ ÇALIŞAN ÜLKESİ: HOLLANDA

Avrupa kıtasında en az çalışma saatine sahip ülke Hollanda oldu. Hollanda’da çalışanlar 2023 yılında haftada ortalama 32.2 saat çalıştı. Avusturya ve Norveç de çalışma saatlerinin en düşük olduğu ülkeler arasında yer aldı. Türkiye’de ise çalışanların yüzde 27.2’si haftada 49 saat ve üzerinde çalıştı. Türkiye’yi, yüzde 13.8 ile haftada 50 saatten fazla çalışan İzlanda takip ediyor.

UZUN ÇALIŞMA SAATLERİNE RAĞMEN DÜŞÜK GELİR

Türkiye, uzun çalışma saatlerine rağmen Avrupa'nın en az kazanan çalışanlarına sahip ülkeler arasında bulunuyor. Avrupa'da en yüksek brüt asgari ücret Lüksemburg'da 2.571 Euro, İrlanda'da 2.146 Euro ve Almanya'da 2.054 Euro olarak belirlenmiş durumda. Türkiye ise asgari ücret sıralamasında sondan beşinci sırada yer alıyor. Türkiye'deki 17 bin 2 TL olan net asgari ücret, yaklaşık 486.5 Euro’ya denk geliyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN