Fallout Shelter nedir? Nasıl oynanır?

Fallout Shelter nedir? Nasıl oynanır?

Çıktığı günden itibaren rekor düzeyde ilgi gören fenomen iOS oyunu Fallout Shelter’ın nasıl oynanacağına dair ‘kolay anlaşılır ve hızlıca okunur’ bir rehber hazırladık.

Fallout Shelter bir iOS oyunu. Çıktığı günden itibaren rekor ilgi gördü ve en çok indirilen oyunlar arasındaki yerini hızlıca aldı. Oyunu bu ölçüde başarıya taşıyan çok sayıda aktör var. Öncelikle Fallout Shelter’ın çok zorlu ve bir o kadar da sürükleyici olduğunu baştan belirtmek gerekiyor. Oyunun başlangıcından itibaren nasıl oynandığına göz atarak, yeni başlayanlar için kullanışlı ve anlaşılır bir rehber hazırladık. 

Konusu

Fallout Shelter’ı indirdikten sonra açtığınızda alternatif bir dünya ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Dışarısı türlü tehlikelerle dolu ve bir avuç insan, bir dağın içinde küçük odacıklar meydana getirerek hayatta kalmaya çalışıyorlar. Oyun, az sayıda insan ve birkaç tane odacıkla başlıyor. İlk anda anlayacağınız şeyler enerji, su ve beslenme olmak üzere üç farklı ihtiyacınız olduğu ve bunların da odaların içinde insanlar tarafından gerçekleştirilecek üretim çalışmaları ile karşılanması gerektiği.

İnsanlar ve ilk dakikalar

İnsanlarınız sürükleyip bırakılabilen yapıdalar. Kadın ve erkekler var. Her birinin belli bir yetenek seviyesi bulunuyor. Peki bu yetenekler neye yarıyor? Odalardaki üretimin hızı insanların yetenklerine bağlı. Seviyesi 10 olan biri ile 2 olan biri, aynı işi sırasıyla örneğin 2 ve 5 dakikada yapıyorlar. Bu nedenle sizin için önemli olan üretim konularına yüksek seviyeye sahip insanları yerleştirmeniz gerekiyor.

Oyunda dışarı çıkıp keşif yapma diye bir unsur daha var. Dışarı çıkacak insanları dağın dışına sürükleyerek göreve gönderebiliyorsunuz. Dışardan ganimet, silah ve giysi gibi şeyler getiriyorlar. Bunların önemi, oyunda hayati önem taşıyor.

19-11/29/fallout.jpg

Silah ve giysiler

Silahlar dışarıya çıkacak insanlar için olmazsa olmaz derecede önemli, çünkü dışarda düşmanlarla çatışmaları gerekiyor. İçerde de sizi çeşitli tehlikeler bekliyor, örneğin yerden yaratıklar çıkabiliyor ve siz onları silahlarınızla öldüremezseniz onlar sizi öldürüyor. Giysiler de daha korunaklı olmanızı sağladığı gibi üretim için hızınızı artırma işlevi de sağlıyorlar.

Oyunun yapısı

Fallout Shelter, çeşitli dinamiklere sahip. Yukardaki elektrik barı, yeterli seviyede olmazsa bazı odacıklara elektrik verilemiyor, bu da ilgili odalarda üretimin durmasına neden oluyor. Beslenme ve su gibi ihtiyaçlar ise insanlarınızın mutluluğu için önemli. Huzursuz ve mutsuz olan insanların dayanıklıkları azalıyor ve tehditlerle karşılaştıklarında daha hızlı şekilde ölüyorlar.

Türlü dinamiklerle, amansız bir heyecan ve sürükleyicilik faktörü olan Fallout Shelter, alternatif bir dünyada hayatta kalma ve insanlığın yaşamını sürdürmesi temasına sahip bir oyun. Elbette insanlığın devamı için üreme de gerekli. Hatta üremek büyümenizin, gelişmenizin de anahtarı. Bunun için oyundaki yaşam odalarına bir erkek ve bir kadını sürükleyerek bırakmanız gerekiyor. Onlar, hızlıca kaynaşıyor ve daha sonra da kadın hamile kalıyor. Kilo alan, yavaş hareket etmeye başlayan anne adayınız, bundan sonra bir çocuk meydana getiriyor ve çocuğunuz büyüyünce iş yapabilen biri halini alıyor. 

Oyunda ilerleyen aşamalarda spor salonu, oyun salonu, bar gibi yeni odalar açılıyor. Bunlar, çocukluktan gençliğe, dolayısıyla çalışma çağına erişen bireylerin düşük level'ların artırmaya yarıyor. 

Ayrıca çok sayıda yeni oda da oyunun devamında karşınıza çıkacak. Radyo istasyonundan nükleer enerjiye kadar sayısız yenilik, eğer nüfusunuz artarsa karşınıza çıkacak. 

Çok sayıda zincirleme faktörle akıl almaz seviyede sürükleyici bir yapım. Fallout Shelter, türünün en iyilerinden biri. Oyunda ilerlemek, başarıya ulaşmak son derece zor ve oyunla yakından ilgilenmenize bağlı. Hızlı üretim, dışardan getirilen doğru ekipmanlar ve daha birçok faktörle oyunda ilerleme şansına sahipsiniz.

19-11/29/fallout-shelter.jpg

Birkaç püf noktası

Şimdi sırada birkaç püf noktası. Oyunda odacıkların altında korkunç yaratıklar(dev hamam böcekleri) çıkabiliyor. Onları silahlarınızla öldürüyorsunuz. Odadakilerde silah yok diyelim, başka odadakileri oraya sürükleyin ya da silahı olan insandan silahı alıp tehlike altındakine verin. Bunu hızlıca yapmalısınız yoksa ölümler hatta tüm insanların yok olması olası.

Hamile sayısının çok olmamasına özen gösterin. Çünkü hamile bayanlar yaratık ya da dışardan istila için gelen düşmanlar ortaya çıktığında sadece kaçabilirler, yani savaşamazlar. Bu nedenle zayıf düşerseniz.

Dışarıya genellikle düşük seviyedeki (level 1, level 2…) insanlarınızı gönderin. Onlar keşiflere çıksınlar, eğer olur da ölürlerse yüksek level’da kaybınız olmamış olur.

Yangın tehtidi de oyunda söz konusu. Hamile insanlar yangında başka odalara kaçarlar, yani örneğin biro dada iki hamile kadının olmamasına dikkat etmeniz, yangınları daha kolay atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Son olarak oyuna kendinizi çok kaptırmayın. Dakikaları bırakın, düzen ve hayatta kalma telaşından bırakın dakikaları saatlerin bile geride kalışına tanıklık edeblirsiniz. Karşılaşacağınız en sürükleyici oyunlardan biri olabilir. Dikkat!

İyi oyunlar.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN