Yabancı kararı erken alındı

Yabancı kararı erken alındı

Yukatel Kayserispor Kulübü Başkanı Berna Gözbaşı, TFF’nin yabancı kuralında yaptığı değişikliğin Türk futbolunun geleceği için bir yıl daha beklemesi gerektiğini ifade etti. Türkiye’nin ilk kadın Süper Lig kulübü başkanı olan Gözbaşı “Yöneticinin kadını erkeği olmaz” derken yeni sezonu ilk 10 içinde tamamlamak istediklerini belirtti.

Süper Lig’deki ilk kadın kulüp başkanı olan Yukatel Kayserispor Kulübü Başkanı Berna Gözbaşı, yaklaşan sezon için yaptıkları çalışmaları değerlendirdi. Lafı fazla uzatmadan sözü; Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) yaptığı yabancı kuralı değişikliğinden yeni sezon hedeflerine, otizm farkındalığı için üretilen formaların hikayesinden ekonomik şartlara kadar birçok konuya değinen Başkan Gözbaşı’na bırakalım...

İlk olarak TFF’nin yeni yabancı kuralı hakkında düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum. Kulüplerin keskin bir değişime hazır olmadığını belirttiği bir ortamda, Kayserispor olarak siz hangi noktada yer alıyorsunuz?

Aslında ben buna yerli kuralı diyorum. Evet şu an transfer çalışmalarını yaparken biz de sıkıntı yaşıyoruz. Belki en büyük avantajımız altyapıdan gelen genç futbolcularımızın fazlalığı. Bu proje orta ve uzun vadede Türk futboluna katkı sağlayabilir. Aslında kural değişikliği ile ilgili bir yıl daha beklense daha iyi olurdu. Pandemi nedeniyle gelirler düştü, eldeki fazla yabancıları göndermekte zorluklar yaşanıyor. Elinde yabancı futbolcusu çok olan kulüpleri zorladı bu karar. Futbolcular pandemi nedeniyle geliri düşen camiada aynı şartları bulamadıkları için gitmek istemiyorlar. Ayrıca 17 kere değişmiş bu kural. Bu işin saha içine kadar müdahale edilme noktasında aynı fikirde değilim. Tamam sayı sınırı koyduk ama sahada aşırı müdahale var. Hocalarımız bu yıl çok çok dikkatli olmak zorunda kadro yaparken, özellikle de maç sırasında oyuncu değiştirirken...

Değişen yabancı kuralı sonrasında kadro planlamanızda ne tür değişiklikler söz konusu oldu?

Dediğim gibi altyapıdan gelen oyuncularımızın çok sayıda olması nedeniyle manevra şansımız oldu. Ancak elimizdeki yabancı isimler için radikal kararlar almak zorunda kaldı. Çok sayıda yabancı futbolcu ile anlaşma yoluna giderek sözleşmeleri karşılıklı feshettik. Halihazırda sözleşmesi devam eden oyuncularla yolları ayırmak zor olabiliyor. Biz de yönetim olarak Kayserispor’un menfaatleri için ne gerekiyorsa onu yaptık. Belirlediğimiz planlar çerçevesinde takımımızı yeni sezona hazırlıyoruz.

-Geçtiğimiz sezon kulüp olarak ligde zor günler yaşamıştınız. Ancak son açıklamalarınızda ‘küme sözünü şehirde yasaklıyorum’ ifadelerini kullanarak yeni sezon için aslında bir mesaj verdiniz. Bu doğrultuda yeni sezon için hedeflerinizi öğrenebilir miyim?

Kayserispor olarak zor günleri geride bırakmak ve gelecek için çalışmak istiyoruz. Yukatel ile yaptığımız anlaşmanın lansmanında söylediğim gibi küme düşme sözünü şehirde duymak istemiyorum. Artık hayalimizdeki Kayserispor’u yaşatmak istiyoruz. Bu sezon özelinde önce güzel futbol sergilemek ve taraftarımızı mutlu etmeyi hedefliyoruz. Bu planımızı hayata geçirdikten sonra ise Süper Lig sıralamasında bu sezon için ilk 10’da yer almayı hedefliyoruz. Çalışmalarımız da belirlediğimiz bu hedef doğrultusunda emin adımlara devam ediyor.

Geride bıraktığımız sezonda teknik direktör konusunda bir istikrarsızlık göze çarpıyor. Yalçın hoca ile bu konuda rüzgarı tersine çevirebileceğinizi düşünüyor musunuz?

Geçtiğimiz sezonun son haftalarında maalesef Süper Lig’de son sıralara geriledik. Herkes için çok kritik haftalara girilirken bazı kararlar almamız gerekti. Bu kararlar içinde Yalçın hocanın takımın başına getirilmesi de yer alıyor. Yalçın Koşukavak’ın geçen sezon son haftalarda takımımıza müthiş katkısı oldu. O hamle çok doğru bir hamle idi. Aldığı sorumluluğu unutmamak gerekiyor. Şu an kendisi ile ilgili bir sorun yok. Umarım güzel bir sezon geçirir ve uzun vadede hedeflediklerimize ulaşabiliriz.

Futbol direktörlüğü görevine Ali Naibi’nin gelişi ile kulüpte nasıl bir değişim söz konusu oldu?

Ali Naibi gibi bir profesyonelin takımımıza katacağı çok şey var. Kendisinin göreve gelişi ile çok ciddi değişimler oldu. Kayserispor’da kurumsallık en fazla önem verdiğim konu idi. Ali Naibi ile bu sorunu büyük ölçüde giderdik. Kendisinin göreve geldiği dönemdeki transferlerimiz nokta atışlı. Malum harcama limiti en düşük takımız, onun bu konuda çok katkısı oluyor. Ali Naibi ile büyük hedeflerimiz var. Umarım bu hedeflere ulaşırız.

Mevcut ekonomik koşullarda yeni bir sponsor ile önemli bir anlaşmanın altına imza attınız. Bu anlaşmanın yakın veya uzun vadede Kayserispor’a ne seviyede katkısı olmasını bekliyorsunuz?

Bu anlaşma aslında Kayserispor’un ne kadar önemli bir marka olduğunu gösteriyor. Aslen Denizlili uluslararası bir firma olan Yukatel’in sahibinin bizimle isim dışında sırtta da olması aslında çok önemli. Denizli’den yıllar önce yurt dışına gitmiş, orada Türkiye’nin gururu olacak işlere imza atmış iş insanın, Anadolu gençliğine yatırım yapması, Kayseri’nin en önemli markasına isim sponsoru olması gurur verici. Yapılan anlaşmanın marka değerimizi katlayacağını ve hedeflerimize ulaşırken bize yoldaş olacağını düşünüyorum.

Kayserispor’un yeni sezon formalarında otizme dikkat çekmek için kullandığınız bir motif var. Bu eşsiz farkındalık çalışmasının hikayesini bizimle paylaşabilir misiniz?

Biz geçen yıl da bu yıl da forma tasarımlarımızı taraftara yaptırdık. Bu kapsamda önce bir yarışma düzenledik, yarışmada Selçuklu motifi birinci, kale motifi ikinci, otizm farkındalık motifi ise üçüncü oldu. Selçuklu motifine otizm farkındalık işaretini ekleyerek bu kardeşlerimizi sadece bir defa değil tüm yıl boyu gündeme getirecek olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Çok şık bir tasarım olması o kadar önemli değil ama günümüzün en büyük sorunlarından birisi otizm. Otistik çocukların sayısı çığ gibi artıyor. Bu bireylerin geleceklerinin güvence altına alınması hepimizin görevi, böyle bir farkındalık projesine imza attığımız için son derece mutluyum. Ayrıca formamız çok beğenildi, şu anda Store mağazalarımızda karaborsa satılıyor.

Sporda cinsiyet eşitliğine oldukça önem veren bir birey olarak, Türkiye’nin tek kadın Süper Lig kulübü başkanı olan sizden, başkanlığınız boyunca bu bağlamda ne tür zorluklarla mücadele verdiğinizi bir de sizden dinlemek istiyorum...

Son günlerde sürekli dile getirdiğim bir konu var. Bu zamana kadar erkekler başkan oldu da ne oldu. Türk futbolunun şu an içinde bulunduğu durum belli. Biz sistematik, kurumsal, profesyonel bir anlayış ile kulüplerimizi doğru yönetebilirsek arzu ettiğimiz başarılara ulaşabiliriz. Yöneticinin kadını erkeği olmaz. Umarım artık bu konu tartışmaya kapanır.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN