03.07.2020  14:10
SON GÜNCELLEME: 
03.07.2020  21:41
KAYNAK: 
KARAR.COM

Fransa Dışişleri Bakanlığı: Ayasofya'nın herkese açık kalmasını isteriz

Danıştay'ın Ayasofya'nın ibadete açılması ile ilgili kararını açıklaması beklenirken, Rusya ve ABD'nin ardından Fransa'da konuyla ilgili açıklama yaptı. Fransız Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Hoşgörü ve çeşitliliğin sembolü olan Ayasofya'nın herkese açık olarak kalmasını isteriz" denildi

+
-

Fransa Dışişleri Bakanlığı Ayasofya'nın herkese açık kalması gerektiği çağrısında bulundu.

Ayasofya'nın yeniden cami statüsünde ibadete açılması veya müze olarak kalması konusunda Danıştay’ın kararı beklenirken Fransa'dan da Ayasofya açıklaması geldi.

"AYASOFYA'NIN HERKESES AÇIK OLMASINI İSTERİZ"

Fransız Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Hoşgörü ve çeşitliliğin sembolü olan Ayasofya'nın herkese açık olarak kalmasını isteriz" denildi.

Önceki gün ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da Türkiye'ye Ayasofya'nın müze statüsünün devam ettirilmesi çağrısında bulunmuştu.

"KİMSENİN HADDİNE DEĞİLDİR"

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy da, ABD'nin açıklamalarını "hayretle karşıladıklarını" belirterek, "Egemen haklarımız konusunda 'uyarıyoruz, dikte ediyoruz' üslubuyla konuşmak kimsenin haddine değildir" ifadesini kullanmıştı.

Ayasofya'nın müzeye dönüştürülmesiyle ilgili 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle Danıştay 10'uncu Dairesi'nde açılan davanın duruşması perşembe günü yapıldı. 15 gün içinde Danıştay'ın Ayasofya kararını açıklaması gerekiyor.

DİĞER HABERLER
Hasta hastalığını inkar ediyor
Denetimlere vali, kaymakam ve muhtarlar da katılacak
Görevden uzaklaştırıldı
Şimdi parti kurmuş bize ekonomi dersi veriyor
Ali Erbaş’tan 'kılıçlı hutbe' açıklaması
Gerginliği artıran taraf Yunanistan'dır
Akraba kayırmacılığına artık son verin