39 yıl sonra zam geliyor! İşte 1 Temmuz sonrası geçerli fiyatlar: 5 kat zamlanacak

39 yıl sonra zam geliyor! İşte 1 Temmuz sonrası geçerli fiyatlar: 5 kat zamlanacak

39 yıl sonra ilk kez zam geliyor! Fiyatlar 5 katı birden zamlanacak! İşte 1 Temmuz sonrası geçerli fiyatlar...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türk Boğazlarından uğraksız geçen gemilerden alınan ücretlerin 1 Temmuz itibariyle güncelleneceğini duyurdu. Uraloğlu, boğazlardan uğraksız geçiş yapan gemilerin Altın Frank üzerinden belirlenen ücretlerinin 5.07 Dolar olacağını açıkladı. Bakan, "Yapacağımız bu güncelleme ile ücretleri 2022 yılı öncesine göre 6,3 katına çıkarmış olacağız. Bu sayede de devlet hazinemize döviz girişini artırmış olacağız" dedi.

39 YILLIK SABİT FİYAT DEĞİŞİYOR

Abdulkadir Uraloğlu: Hedefimiz İstanbul'da 10 yılda metronun uzunluğunu 600 kilometreye çıkarmak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türk Boğazlarından geçen gemilerden alınan geçiş ücretlerinin güncelleneceğini belirtti. 39 yıl boyunca sabit kalan ücretlerin ilk kez 7 Ekim 2022'de zamlandığını hatırlatan Uraloğlu, "1 Temmuz 2024 itibariyle de Denizcilik Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda ilgili kurumlarla yapılan çalışmalar neticesinde Cumhurbaşkanımızın kararı ile boğaz geçiş ücretlerinde yeni bir güncelleme daha yapıyoruz" şeklinde konuştu.

1983'TEN BU YANA İLK BÜYÜK ARTIŞ

Montrö Boğazlar Sözleşmesi nedir? Montrö Boğazlar Sözleşmesi maddeleri nelerdir? - Son Dakika Haberler

Bakan Uraloğlu, Boğaz geçiş ücretlerinde Montrö Türk Boğazları Sözleşmesi hükümlerinin uygulandığını belirterek, "Daha önce 1983 yılından 7 Ekim 2022 yılına kadar sabitlenmiş bir değer üzerinden 0,80 Dolar ücret tahsil ediyorduk. 39 yılın ardından 7 Ekim 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararı ile bu ücretlerde yaptığımız güncelleme ile yaklaşık 5 kat arttırarak 4,08 Dolar’a yükselttik. Bu ücreti 1 Temmuz 2023 tarihinde de 4,42 Dolar’a çıkardık. Şimdi, 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren de yeni bir güncelleme daha yaparak 5,07 Dolar’a yükseltiyoruz" dedi.

HER YIL DÜZENLİ GÜNCELLEME

Uraloğlu, 1983’ten 2022 yılına kadar sabit tutulan ücretlerin Cumhurbaşkanı Kararı doğrultusunda 2022 yılından bu yana her yıl güncellendiğini vurguladı. Bundan sonra da her yıl 1 Temmuz tarihinde güncellemelerin devam edeceğini ifade etti.

Bakan Uraloğlu duyurdu: Boğaz geçiş ücretlerine zam geldi - Nokta Gazetesi

ÜÇ KALEM ÜZERİNDEN ÜCRETLENDİRME

Montrö Türk Boğazları Sözleşmesine göre, Türk Boğazlarından uğraksız geçen gemilerden sağlık denetimi hizmeti, fener hizmeti ve tahlisiye hizmeti olmak üzere üç kalem üzerinden ücret alındığını açıklayan Uraloğlu, "Ücretlerin hesaplanmasında, gemilerin net tonajı (NRT) baz alınırken, birim olarak da Altının ons fiyatına endeksli olan ‘Altın Frank’ esas alınıyor" dedi.

GÜNCELLENEN ÜCRETLERİN ETKİSİ

SON DAKİKA | Boğaz geçişlerinde yeni dönem! Bakan Uraloğlu duyurdu: Zamlı tarife uygulamasına yarın başlıyoruz - Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans Haber

Son fiyat güncellemesine ilişkin bilgiler de paylaşan Bakan Uraloğlu, "10 bin net tonajlı bir gemiyi düşündüğümüzde, bu gemi 2022 yılındaki ilk güncellemeden önce fener, tahlisiye ve sağlık hizmetleri kalemleri için toplam 3 bin 240 Dolar ücret ödüyordu. 1 Temmuz 2024 sonrasında ise bu gemi toplam 20 bin 370 Dolar ücret ödeyecek. Yani yaptığımız güncellemelerle ücretleri 2022 öncesine göre 6,3 katına çıkarmış olacağız. Bu sayede de devlet hazinemize döviz girişi artmış olacak. Tahsil ettiğimiz ücretler ile dünyanın en riskli dar su yollarından olan Türk Boğazlarımızda deniz emniyeti ve güvenliğinin yanı sıra çevre emniyetini artırmak için gerekli altyapılarımızı ve trafik izleme sistemlerimizi sürekli geliştiriyoruz" şeklinde konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN