800 kişi arasında birinciliğe uzandı: Gastronomi'nin Nobeli Ebru'nun

800 kişi arasında birinciliğe uzandı: Gastronomi'nin Nobeli Ebru'nun

Dünyanın farklı ülkelerinden 800 şefin aday gösterildiği ve 700 şefin değerlendirildiği Gastronominin Nobel'i olarak adlandırılan Basque Culinary World Prize 2023'ün kazananı Şef Ebru Baybara Demir oldu. Demir ödülü Türkiye'ye taşıyan ilk Türk kadın şef oldu. Demir'in ödülü kazanmasında gastronomiyi entegrasyon için güçlü bir araç olarak kullanması, Türkiye-Suriye depremlerinden sonra binlerce kişiye sıcak yemek dağıtması ve Türkiye'de yaşayan tüm kadınları kapsayıcılıkla güçlendirmesi etkili.

Gastronominin Nobeli'ni Türk Şef Ebru Baybara Demir kazandı. Demir İspanya'da verilen ödülü Türkiye'ye taşıyan ilk Türk kadın şef oldu. Dünyanın farklı ülkelerinden 800 şefin aday gösterildiği ve 700 şefin değerlendirildiği Gastronominin Nobel'i olarak adlandırılan Basque Culinary World Prize (BCWP) 2023'ün kazananı Şef Ebru Baybara Demir oldu.

Şef Baybara Demir, Şubat 2023'te meydana gelen yıkıcı depremin ardından başlayan destek çalışmasının yanı sıra yirmi yılı aşkın süredir, mülteci entegrasyonu, iklim değişikliğinin toprak üzerindeki etkisi ve toplumsal kalkınma odaklı projeleriyle bugüne kadar birçok konuya gastronomi odaklı çözüm üretmek için çalıştı.

whatsapp-image-2023-06-07-at-15-40-30-1.jpegŞef Ebru Baybara Demir

Şef Ebru Baybara Demir'in ödülü kazanmasında gastronomiyi entegrasyon için güçlü bir araç olarak kullanması, Türkiye-Suriye depremlerinden sonra binlerce kişiye sıcak yemek dağıtması ve Türkiye'de yaşayan tüm kadınları kapsayıcılıkla güçlendirmesi etkili oldu.

'YEMEKĞİN ETKİSİNİ 25 YIL ÖNCE MARDİN'DE ÖĞRENDİM'

Şef Ebru Baybara Demir ödül hakkında şunları söyledi: "Gastronomi dünyasının Nobel'i sayılan Basque Culinary World Prize'a beni layık gören jüriye teşekkürlerimi iletiyorum. Bu ödül, gıdanın ve yemek pişirmenin insanların yaşamları ve toplumlar üzerindeki önemli etkisini vurguluyor. Bunu ilk kez 25 yıl önce, bir grup kadının bana inanarak yola çıktığı Mardin'de öğrendim. O günden bu yana yolculuğum, topraktan tabağa ve yeniden toprağa uzanan gıdanın yaşam döngüsünde insana, çevreye ve topluma fayda sağlayan girişimlere adandı."

'EBRU, İNSANLIĞIN, BAĞLILIĞIN VE GÜCÜN OLAĞANÜSTÜ BİR ÖRNEĞİ'

Organizasyonun jüri başkanı Joan Roca ise şunları söyledi: "Ebru, insanlığın, bağlılığın ve gücün olağanüstü bir örneğidir. Buna ek olarak, gastronomide farklı alanları birbirine entegre etme başarısı, iklim değişikliğinin ilerlemesine karşı bir savunma olarak biyoçeşitliliğin önemini ortaya koymasıyla önemli bir yere sahip.

whatsapp-image-2023-06-07-at-15-40-29-1.jpeg

Çalışmaları, toprağını bırakma zorunda kalan insanların entegrasyonunda gıdanın nasıl kullanılabileceğini ve kalkınma fırsatları yaratma becerisini vurguluyor. Çabaları, farklı kültürler arasında diyalog için alan yaratmada yemek yapmanın rolünü de ortaya koyuyor. Ebru'nun çalışmaları son yirmi yıldır bu konulardaki soruları yanıtlıyor, tutarlı ve ısrarlı bir şekilde ortak sorunların ele alınmasında bağlantı kurmanın, iş birliğinin ve sinerjinin ne kadar merkezi olduğunu gösteriyor."

Tüm finalistlerden çok etkilendiğini ancak özellikle Ebru Baybara Demir'den daha çok etkilendiğini söyleyen Jüri üyelerinden Michel Bras, "Bir köy çocuğu olarak köylerde annelerin oynadığı rolü hatırlıyorum. Bir köy çocuğu olarak, üçü de büyük övgüyü hak ediyor. Ebru tarafından özellikle etkilendim" diye konuştu.

'İNSANLIK İÇİN SAHİP OLDUĞU NİYET VE AMAÇ EN BÜYÜK HEDİYEDİR'

Jürisi üyesi Dominique Crenn Demir'i tebrik ederek şunları söyledi: "Gerçek bir sosyal girişimci olan Ebru, insani kriz ve felaket zamanlarında toplumuna yardım etmek için ortaya çıktı ve hizmet etti. Çalışmaları sadece bize örnek olmakla kalmıyor, insanlık için sahip olduğu niyet ve amaç en büyük hediyedir."

Basque Culinary Center Genel Müdürü Joxe Mari Aizega da "Dünyanın 42 ülkesinden 800 erkek ve kadından adaylık başvuruları aldık. Bu yıl da Ebru, Nicole ve Heidi gibi bugünün ihtiyaçlarına cevap vermeyi hedefleyen profesyonellere olan sorumluluğumuzu sürdürüyoruz. İlham veren hikayeleri ve deneyimleriyle bu üç şef de mutfakta yaratılan sosyal etkiyi, girişimcilik yeteneklerini, bilgilerini ve yaratıcılıklarını kullanarak sosyal entegrasyonu, sürdürülebilirliği ve gastronomi eğitimine katkı yaratıyor" açıklamasında bulundu.

ÖDÜL EBRU'NUN BELİRLEYECEĞİ PROJEYE KAYNAK OLARAK AKTARILACAK

Dünya basınında "Gastronominin Nobel'i" olarak adlandırılan ve bu yıl 8'incisi düzenlenen BCWP, gastronominin dönüştürücü gücünün etkisini, mutfak dışında da kullanan şeflerin ilham verici hikayelerini dünyaya duyurmayı amaçlıyor. İspanyol Bask Hükümeti ve Bask Culinary Center tarafından sunulan 100 bin Euro ödül, kazanan şefin belirleyeceği projeye yatırım desteği sağlamak için kullanılacak.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN