Adnan Oktar cezaevinde 1 ayda 252 kez kadın avukatlarla görüşmüş: Hedef güzelliği ve kolay kandırılması

Adnan Oktar cezaevinde 1 ayda 252 kez kadın avukatlarla görüşmüş: Hedef güzelliği ve kolay kandırılması

Adnan Oktar Suç Örgütüne ilişkin yürütülen soruşturmada Oktar'ın Erzurum'daki cezaevinde yaklaşık bir ayda birçoğu kadın olan avukatlarla yüzlerce kez görüştüğü tespit edildi. Toplam 290 avukat görüşmesinden 252'si kadınlarla gerçekleştirildi. Görüşmeler sırasında kameraların açısının değiştiği de dosyada yer aldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütü'nün güncel yapılanması ve faaliyetlerinin incelenmesine yönelik olarak soruşturma devam ediyor. Oktar'ın Erzurum'daki cezaevinde yaklaşık bir ayda birçoğu kadın olan avukatlarla yüzlerce kez görüştüğü tespit edildi.

Soruşturma dosyasında yer alan bilgilere göre, toplam 290 avukat görüşmesinden 252'si kadınlarla yapıldı. Görüşmeler sırasında kameraların açısının değiştiği de dosyaya girdi.

CNN Türk'ün haberine göre, "Bütün organizasyon yurt dışından yapılıyor. Hedef güzel avukat, ardından görüşme ve iş teklifi. Bu görüşme Erzurum'da yüz yüze yapılıyor. Adnan Oktar'ın istediği kriterlerde olduğu tespit ediliyor. Bir de önemli olan kolay kandırılması. Ardından Adnan Oktar'la görüşme ayarlanıyor. Adnan Oktar ilk defa konuştuğu avukatı beğenirse sürekli onunla görüşmek istiyor. Bir avukat günde dört kere ziyarete gelmiş" ifadeleri yer aldı.

Silahlı suç örgütü lideri Adnan Oktar, Erzurum Dumlu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na nakledilmişti. Oktar'ın Erzurum'daki cezaevinde çoğunluğu kadın avukatlarla yüzlerce kez görüştüğü tespit edildi. Erzurum'da avukat ziyaretleri için evlerin kiralandığı bir yapılanmaya gidildiği de tespit edildi. Van'a sevk edilmesindeki en önemli etkenin de bu yapılanma olduğu öne sürüldü. Adnan Oktar'un "Örgüte yeni avukatlar ve kişiler kazandırın" talimatı verdiği iddia edildi.

CNN TÜRK muhabiri Çağdaş Evren Şenlik, canlı yayında şu bilgileri verdi:

"BİR AVUKAT GÜNDE DÖRT KERE ZİYARETE GELMİŞ"

"Adnan Oktar'ın bu dördüncü sevki. Bu süreç Silivri'den başlıyor. Edirne'ye uzanıyor. Edirne'den Erzurum'a, Erzurum'dan da Van'a kadar sürüklenen bir hikayeden bahsediyoruz. Anlatacağımız bu bilgiler ilk kez paylaşılacak bunu vurgulamak istiyorum. Soruşturma ilmek ilmek işleniyor. Bu soruşturma kapsamında Adnan Oktar'ın son 1 yıl içinde Erzurum'da bir yapılanması olduğu tespit edildi. Adnan Oktar, avukatlarla görüşüyor. Peki Oktar, bu avukatlarla nasıl görüşüyor? Buna nasıl müsaade ediliyor? Hemen hızlıca anlatalım.

"ÖNEMLİ OLAN GÜZELLİĞİ VE KOLAY KANDIRILMASI"

Önce bir tevkil avukatı ilanı veriyorlar. Avukatlar da bu ilanı görüyor. Başvuranlar var ve eleme yapıyorlar içerisinden. Güzel mi, genç mi, mesleğe yeni mi atılmış? Bu üç faktör çok önemli. Hedef güzel olması, çok önemli bu. Buna yurt dışındaki bu organizasyonu yapan kişi karar veriyor. Soruşturma kapsamında bu kişinin adını paylaşamıyorum. Bütün organizasyon yurt dışından yapılıyor. Hedef güzel avukat, ardından görüşme ve iş teklifi. Bu görüşme Erzurum'da yüz yüze yapılıyor. Adnan Oktar'ın istediği kriterlerde olduğu tespit ediliyor. Bir de önemli olan kolay kandırılması. Zaten süreç hep böyle başladı. Ardından Adnan Oktar'la görüşme ayarlanıyor. Zaten tam olarak kayış orada kopuyor. Adnan Oktar ilk defa konuştuğu avukatı beğenirse sürekli onunla görüşmek istiyor. Bir avukat günde dört kere ziyarete gelmiş.

Bu adeta avukat devşirme sistemi. Toplam 290 görüşmeden bahsediyoruz. Bu 290 görüşmenin 252'si kadınlarla yapılıyor. 21 kadın avukatla görüşme yapılıyor. Sadece Erzurum'dan değil, İstanbul'dan da avukatlar geliyor zaman zaman Adnan Oktar'la görüşmeye. Ve 8 erkek avukat. Bu 24 görüşme tamamen kamufle. Sırf kadınlarla sadece görüşüyor denmesin diye erkek avukatlarla da görüşüyor. Bu istatistikler 16 Şubat 2023 ile 22 Mart 2023 tarihleri arasında.

"GÖRÜŞTÜĞÜ ZAMAN KAMERANIN AÇISI DEĞİŞTİRİLİYOR"

Adnan Oktar bazı avukatlarla görüştüğü zaman kameranın açılarının değiştirildiği şu an soruşturma dosyasında yer alıyor. Bu soruşturmada yer alan bir detay. Bunu kim sağladı, kim aracı oldu, kim yardım etti? Şu an bunun üzerinde duruluyor.

"ÖRGÜTE YENİ AVUKATLAR KAZANDIRIN" TALİMATI

Bir avukatla görüşüldüğü zaman Adnan Oktar cezaevinde bir kameranın açısını değiştirebilecek noktaya gelmiş. Van'a sevk edilmesinde en önemli etken de bu. Adnan Oktar'ın sadece cezaevinde değil, şehir merkezinde de bir yapılanması vardı. Bir yıl içerisinde Erzurum'da yapılandı. Evler kiralandı. Adnan Oktar şu talimatı verdi; örgüte yeni avukatlar ve kişiler kazandırın. Hala Adnan Oktar'ın serbest kalmasını isteyenler var.

"KELİMELER, ADNAN OKTAR TARAFINDAN İŞARETLENİYOR"

Nasıl haberleşiyorlar? Çok eski bir sistem. Kitaplarla haberleşiyorlar. Bazı kitapların içerisinde bulunan kelimeler, Adnan Oktar tarafından işaretleniyor. Ardından da cümleler kurularak dışarıda örgütle haberleştiği iddialar var. Şu anda yayın yaptık biz. Bu yayının haberi Adnan Oktar'a gidiyor.

Van'daki durum kritik. Aynı yapılaşmanın olmaması için birtakım önlemler alındı, alınmaya da devam edecek. Adnan Oktar cezaevinde de rahat durmuyor. Adnan Oktar'ın mahkemedeki son görüntüsüne ulaştık."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN