AK Parti'nin yasa teklifi hazır: Stokçuluğun cezası 4 kat artıyor

AK Parti'nin yasa teklifi hazır: Stokçuluğun cezası 4 kat artıyor

AK Parti, stokçuluğa karşı 2 milyon TL ceza talep ettiği yasa teklifi hazırladı. Böylelikle talep edilen ceza, mevcut üst sınırın neredeyse 4 katı oldu.

AK Parti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Katar ziyareti dönüşü yaptığı, "Stokçuların üzerine ciddi manada gideceğiz. Hem ellerindekine el koyacağız hem de cezai müeyyideleri yüksek tutacağız" açıklaması sonrasında konuyla ilgili yeni yasa teklifini hazırladı.

Milliyet'ten Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberine göre; bugün Meclis'e sunulacak torba teklif 9 maddeden oluşuyor. 6585 Sayılı Perakende yasasında değişiklik yapacak yasa teklifi ile piyasada darlık yaratıcı, piyasa dengesini ve serbest rekabeti bozucu faaliyetler ile tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunan üretici, tedarikçi ve perakende işletmelere verilen ceza, 2 milyon TL'ye çıkarılıyor.

İLK CEZA OTOMOTİV BAYİİ'NE

Ticaret Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu'nca İzmir'de bir otomotiv bayiine stokçuluk yaptığı gerekçesiyle ceza üst sınırı olan 545 bin 550 liralık idari para cezası verildiğini duyurmuştu. Yeni yasa teklifinde talep edilen ceza, bu sınırın neredeyse 4 katı.

Döviz kuru ile enflasyondaki artış nedeniyle gelen fahiş zamlar ve üretimin zayıflamasının ardından hem marketler hem de tüketici, çoğu ürünü stok yapmaya başladı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN