Almanya’da Müslümanlara yönelik saldırılarda rekor artış: Bir yılda iki katına çıktı

Almanya’da Müslümanlara yönelik saldırılarda rekor artış: Bir yılda iki katına çıktı

Alman hükümeti tarafında ülkedeki İslamofobik saldırı ve tutumları belgelemesi için oluşturulan İslam ve Müslüman Düşmanlığı Karşıtı İttifakı'nın hazırladığı rapor, ülkedeki ırkçılığın yükselişini ortaya koydu. 2022 yılına ilişkin raporda, Almanya’da Müslüman karşıtı 898 vakanın kaydedildiği ve her gün iki vakanın yaşandığı belirtilmişti. Yeni raporda ise, her gün ortalama beşten fazla Müslüman karşıtı saldırı ve vaka kayıtlara geçti. 2023’te ise Müslüman karşıtı 1926 vaka kaydedildi.

Alman hükümeti tarafından, ülkedeki İslamofobik saldırıları ve tutumları belgelemesi için oluşturulan İslam ve Müslüman Düşmanlığı Karşıtı İttifak'ın hazırladığı rapor, Almanya'daki ırkçılığın yükselişini gözler önüne serdi. 2022'yi inceleyen bir önceki raporda, Almanya’da Müslüman karşıtı 898 vaka kaydedilmiş ve her gün ortalama iki vaka yaşandığı belirtilmişti. Ancak yeni rapora göre, 2023'te Müslüman karşıtı 1926 vaka kaydedildi ve her gün ortalama beşten fazla saldırı ve vaka kayıtlara geçti.

Almanya İslam ve Müslüman Düşmanlığı Karşıtı İttifak'ın (CLAIM) hazırladığı rapor, ülkede 2023'te Müslüman karşıtı 1926 vakanın yaşandığını ortaya koydu. VOA Türkçe'den Cem Dalaman'ın haberine göre, 2022 raporunda Müslüman karşıtı 898 vaka kaydedildiği ve her gün iki vaka yaşandığı belirtilmişti. Yeni raporda ise her gün ortalama beşten fazla Müslüman karşıtı saldırı ve vaka kayıtlara geçtiği açıklandı.

Raporda, bu saldırılardan yaklaşık 90'ının cami ve Müslüman mezarlıklarına yönelik olduğu, vakaların yüzde 66'sının hakaret, tehdit ve iftira gibi sözlü saldırılar olduğu bilgisi verildi. Sözlü saldırıları yüzde 19 ile ayrımcılık, yüzde 15 ile adam yaralama, mala zarar verme, kundaklama ve diğer şiddet vakaları takip etti. Müslüman karşıtı vakalardan etkilenenlerin yüzde 62’sinin kadın olduğu belirtildi.

CLAIM tarafından yapılan açıklamada, "Müslüman karşıtı ırkçılığın Almanya’da toplumsal alanda, daha önce hiç olmadığı kadar kabul gördüğü ve toplumun merkezinde kendine yer bulabildiği" yorumunda bulunuldu. Raporda, özellikle kadınlar ve öğrencilerin büyük oranda İslamofobik ayrımcılığa maruz kaldığı belirtilerek, çözümün toplumun duyarlı hale getirilmesinde olduğu vurgulandı.

GERÇEK SAYI ÇOK DAHA YÜKSEK OLABİLİR

Uzmanlar, Müslüman karşıtı saldırıya uğrayanların şikâyetlerinin ciddiye alınmayacağı düşüncesiyle olayları polise bildirmediğini ve bu nedenle birçok suçun kayda geçmediğini belirtiyor. Bu yüzden gerçek sayının çok daha yüksek olabileceği ifade ediliyor. Geçmişte benzer olaylarda şüphelilerin yakalanamaması veya zanlıların hafif cezalarla kurtulması da şikâyetlerin az olmasının bir nedeni olarak açıklanıyor. Birçok kişi, şikâyetçi konumundayken mağduriyete uğrama korkusuyla yaşadıkları olayı yetkililere bildirmiyor.

Raporda dikkat çeken bir diğer konu, Müslüman karşıtı olayların, özellikle 7 Ekim 2023’te Hamas’ın İsrail’e gerçekleştirdiği saldırıdan sonra keskin bir artış göstermesi. Polis kayıtlarına göre, sadece 7 Ekim-31 Aralık 2023 döneminde 679 Müslüman karşıtı vaka kaydedildi.

MÜSLÜMAN DÜŞMANLIĞI ALMAN TOPLUMUNDA YAYGIN

Kısa bir süre önce, Alman hükümetinin, Hristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Milletvekili Christoph de Vries'in soru önergesine verdiği yanıtta, 2023'te Almanya genelinde 1464 Müslüman karşıtı nefret suçu işlendiği belirtilmişti. Hükümet, 2023'te nefret suçları sonucunda 53 Müslümanın yaralandığını, 2024'ün ilk çeyreğinde ise dokuz yaralanma vakası kaydedildiğini açıkladı.

Hükümet tarafından geçen yıl açıklanan bir diğer raporda, ülkede her iki kişiden birinin Müslümanlara yönelik düşmanca söylemlere onay verdiği belirtilmişti. Raporda, bir dini cemaate açıktan üye olanlar ile giyimi itibarı ile Müslüman olduğu anlaşılan kişilerin, Müslüman düşmanı tutumdan en fazla mustarip olan kesimi oluşturduğu belirtilmişti. Özellikle başörtülü kadınların, düşmanca tutumla sıklıkla karşılaştıkları, erkeklerin ise kendilerine yönelik saldırganlık ve şiddet eğilimine artan şekilde maruz kaldıkları ifade edilmişti.

Müslümanların, bir yandan özellikle "yabancı" göçmenler olarak algılandığı, diğer yandan da sözde "geri kalmış" bir dinin mensupları olarak görüldüğü ve bu algılardan dolayı Müslümanların iki kez olumsuz etkilendiği belirtilmişti.

ALMANYA’DA ÇOĞU TÜRKİYE VATANDAŞI 5,6 MİLYON MÜSLÜMAN YAŞIYOR

Almanya Federal Göç ve Mülteci Dairesi (BAMF) tarafından yapılan araştırmaya göre, 83 milyonluk Almanya’da toplam Müslüman nüfus 5,6 milyon. Bu nüfusun 3 milyonu ise Türkiye kökenli. Türkiye’den gelenlerin, Almanya’daki Müslümanlar arasındaki oranı yüzde 45. Müslümanların yüzde 27’si, yani yaklaşık 1,5 milyonu Arapça konuşan coğrafyadan geliyor. Almanya’daki Müslümanların yüzde 19’u Ortadoğu, yüzde 8’i Afrika kökenli.

Ülkedeki irili ufaklı cami sayısı 3 bin civarında. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne bağlı olan ve imamlarının maaşları Türkiye tarafından ödenen camilerin sayısı ise yaklaşık 900.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN