AVM'lere arabasıyla gidenler uyarıldı! Bu parayı sakın ödemeyin: Büyük tuzağa dikkat!

AVM'lere arabasıyla gidenler uyarıldı! Bu parayı sakın ödemeyin: Büyük tuzağa dikkat!

Gündelik yaşantımızda sık sık AVM'lere gidip zaman geçiririz. Sizde arabayla AVM'lere gidiyorsanız sakın bu tuzağa düşmeyin. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, milyonlarca kişiyi ilgilendiren bir son dakika duyurusunda bulundu. Bu parayı girişlerde sakın ödemeyin. Bakırköy, Etiler, Levent, Beşiktaş'ta oturanlar özellikle dikkat edin. İşte detaylar haberimizde...

AVM'lerde uygulanan bu tuzağa sakın düşmeyin. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu'ndan milyonları ilgilendiren bir son dakika duyurusu yapıldı. AVM otoparklarında bu tutarı sakın ödemeyin. Özellikle İstanbul'un Bakırköy, Etiler, Levent, Beşiktaş'ta oturanları dikkat. Uzmanlar büyük tuzağı ifşa etti. İşte AVM'lerde uygulanan otopark tuzağı...

İBB Ulaşım Dairesi Başkanlığı'nın aldığı karara göre, AVM'lerin müşterilerine yasal olarak 0-3 saat arası ücretsiz otopark hizmeti sunması gerekiyor. Ancak bazı AVM'lerde bu yasa uygulanmıyor ve gelen kişilerden ücret alınıyor.

AVM'LERE ARABAYLA GİDENLER DİKKAT

İddiaya göre, 9 Şubat 2023'te, Ümraniye'de bulunan bir AVM'de 1 saat 5 dakika kaldıktan sonra çıkış yapan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu'ndan AVM otoparkında 60 TL ücret talep edildi.

ghghhghg-9.jpg

Ağaoğlu, ödemeyi yaptıktan sonra durumu Tüketici Hakem Heyeti ve İBB'ye bildirerek şikayetçi oldu. Ağaoğlu, daha sonra AVM yönetiminin kendisine ulaşarak 60 TL otopark ücretini iade ettiğini ve otopark girişinde bulunan ücret tarife tabelasına '0-3 Saat Ücretsiz' açıklaması eklenildiğini de belirterek, tüketicilere konuyla ilgili duyarlılık çağrısında bulundu.

BU PARAYI SAKIN ÖDEMEYİN! YASAL DEĞİL

İBB'nin konuyla ilgili aysa çıkardığı ancak AVM'lerin buna uymadığını belirten Ağaoğlu, şunları söyledi:

"Alışveriş merkezleri otoparkları, 3 saat boyunca ücretsiz olacaktır diye bir karar var. Altında, 21 imza bulunan bu karara rağmen birçok AVM maalesef ücret almakta ısrar ediyor. Ben de şu an arkamda görünen Ümraniye'de bulunan alışveriş merkezine girdim, 1 saat 5 dakika kaldım. Benden 60 lira ücret alındı. Bunun üzerine bilinçli bir tüketici olarak Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdum. İBB'nin UKOME kararını da ekledim.

hghghgh-16.jpg

Akabinde, İBB'ye de şikayette bulundum. Böylelikle daha Hakem Heyeti kararı çıkmadan alışveriş merkezinin avukatı beni arayarak 60 lirayı iade etmek istediklerini söyledi ve bundan böyle de artık ilk 3 saat ücretsiz kuralını uygulayacaklarını bildirdi. Elbette, bu memnuniyet verici. UKOME kararı çok net, diyor ki, ilk 3 saate kadar ücret alınmamasına, ayrıca 3 saat dışında alınabilecek ücretin ise İBB'nin tarife komisyonunca belirlenen ücret tarifesi oranında olmasında, bu hususta hazırlanacak bilgilendirme levhalarının otopark girişlerine, otoparkın boşluğu olup olmadığını belirten bilgi sistemiyle birlikte konulmasına karar verilmiştir. Vatandaş lehine bu kararı veren UKOME şunu gözetiyor; Bir AVM inşa edildiği bölgede aşırı trafik yoğunluğuna yol açıyor.

O halde o bölgede otopark hizmeti sunarak bununla ilgili trafiğin rahatlamasına katkı sağlaması isteniyor ama bazı alışveriş merkezleri bu kurala uymadıkları gibi bazıları da işte şu kadarlık alışveriş yapılırsa 3 saat ücretsiz olur gibi hukuka aykırı birtakım kurallar koyuyorlar."

"BURALARDA OTURANLAR BU TUZAĞA DÜŞMEYİN"

Beşiktaş, Etiler ve Levent gibi yerlerde yaşayan vatandaşlara çağrıda bulunan Ağaoğlu, ücret konusunda şunları söyledi:

"E-Devlet şifrelerini kullanmak suretiyle Tüketici hakem heyetine başvurabilirler. Ayrıca, ilgili büyükşehir belediyesine de şikayetleriyle, başvurdukları takdirde bizden aldıkları haksız ücretin belki yüzlerce katı bir cezayla karşı karşıya kalabilir bu AVM'ler. Şunu da hatırlatmak istiyorum. Özellikle Bakırköy'de bazı alışveriş merkezleri, Etiler'de, Levent'te, Beşiktaş ilçesinde ve İstanbul'un herhangi bir yerinde bazı alışveriş merkezlerinin ücret aldığını gördüğümüzde mutlaka mücadele verelim. Ben yakında, Bakırköy'deki alışveriş merkezlerini de ziyaret edeceğim.

ghhhghg-2.jpg

Beşiktaş'taki alışveriş merkezlerine de gideceğim. Aynı şekilde onlar da ücret alacaklar, ben de gereğini yapacağım. Burada amaç vatandaşın haklara sahip olduğunun bilincinin oluşturulması, vatandaşların haklarının olduğuna dair karşı tarafta algı oluşturmalıyız ve mutlaka mücadele etmeliyiz. Şikayet sayısı az olunca uygulanan cezadan çok daha fazla gelir elde ettiklerinden ötürü; vazgeçmiyor ve bu hukuksuz uygulamayı sürdürüyorlar..."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN