Babacan: Erdoğan'ın adaylığı hukuken mümkün değil, YSK'ya itiraz başvurusu yapacağız

Babacan: Erdoğan'ın adaylığı hukuken mümkün değil, YSK'ya itiraz başvurusu yapacağız

DEVA Partisi Lideri Babacan, katıldığı canlı yayında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden Cumhurbaşkanı adayı olmasının Anayasa'ya aykırı olduğunu belirterek Yüksek Seçim Kurulu'na itiraz edeceklerini söyledi. Babacan, "Hukuken bu mümkün değil’ diyeceğiz. Çünkü bu Sayın Erdoğan’ın ikinci dönemi. Türkiye’deki hukukçuların da kahir ekseriyetinin değerlendirmesi bu." diye konuştu.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Flash Haber TV'de Türkiye Nereye programında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Babacan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden cumhurbaşkanı adaylığı için başvuru yapmasına Yüksek Seçim Kurulu nezdinde itiraz edeceklerini belirtti.

Babacan, "Sayın Erdoğan adaylığı için başvurduktan sonra biz de YSK’ya başvuracağız. ‘Hukuken bu mümkün değil’ diyeceğiz. Çünkü bu Sayın Erdoğan’ın ikinci dönemi. Türkiye’deki hukukçuların da kahir ekseriyetinin değerlendirmesi bu. Dolayısıyla bu, Anayasaya aykırıdır." diye konuştu.

Öte yandan Babacan, "Artık seçim kararı alındı, seçime doğru yürüyoruz. Hazırız; planlarımızla hazırız, kadrolarımızla hazırız bir de hayırlı işte acele etmek lazım." ifadesini kullandı.

Babacan şu ifadeleri kullandı:

‘KAMU İHALE MEVZUATINI AB STANDARTLARINA GETİRECEĞİZ’

“Avrupa Birliği’nde 27 ülkenin tamamı kamu parası harcıyor ama tamamı tek bir kanuna, tek bir mevzuata göre harcıyor. ‘Getirelim bunu aynen uygulayalım’ dedik. O zaman Sayın Erdoğan ile çok ciddi çatıştık. Ama bugün kamu ihale mevzuatını AB standartlarına getireceğimizi altı partinin imzasıyla ortak politika metninde kabul ettik. Biz iş başına geldiğimizde, Millet İttifakı’nın iktidarında Türkiye, kamu ihale mevzuatını Avrupa Birliği standartlarına getirecek.”

‘TÜRKİYE CEPHESİ OLUŞTURDUK’

“Altı parti bir araya geldik diye tek bir parti olmadık. Ayrı partileriz ama Türkiye'nin yarınlarında buluştuk. Anayasa metni, ortak politikalar, geçiş sürecinin yol haritası üzerinde mutabakata vardık. Ortak cumhurbaşkanı adayında mutabakata vardık. Türkiye'nin yarınlarında buluşan ama farklı farklı kesimleri temsil eden çok geniş bir Türkiye cephesi oluşturmuş durumdayız.”

‘YAPTIĞINIZ İŞ İKTİDARA YARIYORSA BU NASIL MUHALEFET?’

“Muhalefetin ortak adayının güçlendirilmesi lazım ki seçim kazanılsın. Yaptığınız iş sonucu itibariyle iktidara yarıyorsa, bu nasıl muhalefet? Akıl ve mantık çerçevesinde bakmak lazım. Sayın Kılıçdaroğlu Türkiye’nin 13. cumhurbaşkanı olacak. Böyle görünüyor. Kazanma şansı en yüksek olan adayın arkasında hep beraber durmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Siyaset spor olsun diye değil, sonuç almak için yapılan bir iştir. İktidar değişsin istiyorsak hep beraber Sayın Kılıçdaroğlu’nun arkasında durmak sonuç alacak bir iştir.”

‘ÜLKE YÖNETME İDDİASI CİDDİ BİR İŞTİR’

“Altı partinin anayasa değişiklik önerisine bakın, Sayın Muharrem İnce’nin bahsettiği konuların hiçbirisi burada yok. 2 bin 300 maddelik ortak politika metninde de böyle bir şey yok. Bunları gerçekten bir okusalar iyi olur. Herkesin okuması ona göre değerlendirmesi lazım. Ülke yönetme iddiası ciddi bir iştir. Ciddiyet ister. Bu ciddiyetle DEVA Partisi’ni kurduk. Bu ciddiyetle Millet İttifakı’na katkımızı veriyoruz.”

‘PARAMIZLA REKLAM VEREMİYORUZ’

“Hükümet yanlısı kanallarda kim çıkıyor, kim kiminle beraber oradan az çok anlaşılıyor. Bizim bazı kanallarda böyle program yapmamız mümkün değil. Onu bırakın paramızla partimizin reklam filmlerini yayınlamıyorlar. Aynı kanallar bizi haberlerinde de göstermiyorlar. Bu şekilde bir program yapmamıza tamamen kapalılar.”

‘250 BİN KONUT YERİNE 500 BİN KONUT YAPARIZ’

“Çevre Bakanlığı inşaat maliyet listesi yayınlıyor. 105 metrekare dairenin maliyeti 700 bin lira civarında. Deprem sonrası arsaya beş kuruş para ödememelerine rağmen, bir dairenin maliyeti 1 milyon 700 bine çıkıyor. Bu maliyetler gerçeği yansıtmıyor. Biz bunları tam yarı fiyatına mal ederiz. Dolayısıyla bir yılda 250 bin konut yerine aynı paraya 500 bin konut yaparız.”

‘ZEMİN ARTI DÖRT KAT YAPININ KABA İNŞAATINI BİTİRMEK EN FAZLA 2 AYDIR’

“Gerçek maliyetlerden yarışmayla yaptığınızda, ortalama 1 milyon 700 bin lira vereceklerine diyelim ki 850 bin liradan 500 bin konut yapabilirsiniz. Toplamda ödediğiniz para aynı olur. Yazın inşaat çok hızlı yürür. Zemin artı dört kat yapının kaba inşaatını bitirmek en fazla iki aydır. İnce inşaatlar dört ayda rahat rahat biter. Bunlar zor işler değil. Çok hızlı biter.”

DEVA’NIN YSK’YA ALTERNATİF SEÇİM GÜVENLİĞİ SİSTEMİ

“Saydık.biz diye bir uygulama başlattık. Bunun özü sandıkları sahiplenmek. Vatandaşlarımız saydık.biz internet sitesine girip kaydolduktan ve Türkiye’nin hangi şehrinde, hangi ilçede oturduklarını seçtikten sonra o ilçede oy kullanılan binalardan sandıkları sahiplenecekler. Örneğin; ‘Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde şu ilkokuldaki sandıkları ben sahiplenmek istiyorum’ diyerek başvuracaklar. Vatandaşlarımızı o sandıklardan sorumlu olacak şekilde irtibatlandıracağız. YSK’nın sistemine karşı bizim sistemimiz çalışacak. Bizim sistemimizdeki sayı ile YSK’nın verisi tutuyor mu, tutmuyor mu karşılaştıracağız. Altı partiden eğer sandık görevlisi eksiği olan olursa tamamlamak için iş birliği içerinde olacağız. Doğru hesaptan kaçmaz diye bir atasözü var. Bu sisteme kaydolmak partimize üye olmak demek değil.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (6)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
6 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN