Balayında hayatlarını kaybetmişlerdi: Genç çiftin ölümünde ihmaller zinciri

Balayında hayatlarını kaybetmişlerdi: Genç çiftin ölümünde ihmaller zinciri

Yaklaşık 10 ay önce balayı için gittikleri Kapadokya’daki otelde hayatlarını kaybeden Mutlu ve Kader Akbaş çiftinin ölümüne ilişkin soruşturma tamamlandı. Soruşturma dosyasına eklenen bilirkişi raporunda ihmaller zinciri ortaya çıktı. Rapora göre; otelin kazan dairesi ve bacalarının gerekli bakımları ihmal edildi ve odalarda da karbonmonoksit dedektörü yer almıyordu.

Geçtiğimiz mart ayında İstanbul’da evlendikten sonra balayı için Nevşehir’e giden Mutlu ve Kader Akbaş çifti, Kapadokya’da konakladıkları otel odasında ölü bulunmuştu. Çiftin, karbonmonoksit gazından zehirlendikleri belirlendi.

Yaşanan olay ile ilgili olarak üç otel yetkilisi tutuklandı. Ancak tutuklular, yapılan itiraz üzerine serbest bırakıldı. Çiftin yakınları, karara tepki gösterdi.

ekran-goruntusu-2023-12-22-120919.png

Mutlu ve Kader Akbaş çiftinin ölümüne neden olan olaya ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. Genç çiftin ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı, hazırlanan iddianame mahkemeye sunuldu.

ekran-goruntusu-2023-12-22-120935.png

Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre; otel işletmecisi Emin Ağmaz, resepsiyonist Ahmet Kılıç ve otelin mesul müdürü Tayfun Uslu hakkında taksirle ölüme veya yaralanmaya neden olma suçundan 22,5 yıla kadar hapis cezası istendi.

İHMALLER ZİNCİRİ

Dosyadaki ayrıntıların ortaya çıkmasıyla birlikte ihmaller zinciri de gözler önüne serildi. yer alan bilirkişi raporu ise ihmaller zincirini gözler önüne serdi.

ekran-goruntusu-2023-12-22-120952.png

Raporda, otelin kazan dairesinin ve bacanın doğru bir şekilde kurulum ve bakımlarının yapılmayarak yanlış şekilde işletildiği belirtildi.

Gerekli uyarı levhalarının ve talimatnamelerin koyulmadığı, duman ve karbonmonoksit dedektörlerinin olmadığı ifade edildi.

ekran-goruntusu-2023-12-22-121029.png

Raporda, kazan bacasının eski ve çürük olduğu halde tamiratının ve yenilemesinin yapılmadığı, personele gerekli eğitimlerin verilmediği, personele kazan yakıcı (ateşçi) belgelerinin aldırılmadığı, iş sağlığı ve güvenliği genel kaidelerine uyulmadığı kaydedildi.

ODALARDA DEDEKTÖR YOK

Pazar günü hava rüzgarlı ve kazan çekmediği halde kazanın yakılmaya çalışılmaya devam ettiği, kazanın söndürülmediği, müşterileri etkileyecek bir durum olduğu halde gerekli tedbirlerin alınmadığı vurgulandı.

Etkilenebilecek odaların boşaltılmadığının belirtildiği raporda, oluşan duman ve karbonmonoksitin diğer otel birimlerine odalara dolmasına engel olacak tedbirlerin alınmadığı, odaların yeterli havalandırmalarının bulunmadığı, dumandan veya gazdan ekilebilecek odalarda karbonmonoksit dedektörlerin koyulmadığı, meydana gelen olayın ihmaller, tedbirsizlikler, dikkatsizlikler, bilgisizlikler, eğitimsizlikler ve denetimsizlikler zinciri sonucu meydana geldiği kaydedildi.

Soruşturma sonrasında hazırlanan iddianamede, olay günü kazan dairesini yakan Ahmet Kılıç’ın öğlen saatlerinde kazanda ve bacada sıkıntı olduğunu görerek bunu otelin mesul müdürü Tayfun Uslu’ya söylediği, bu durumdan otelin işletme sahibi Emin Ağmaz'ın da haberdar olduğu belirtildi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN