Bartın'daki maden faciasında ihmallerin ardı arkası kesilmiyor: Gaz izleme odasında televizyon çıktı

Bartın'daki maden faciasında ihmallerin ardı arkası kesilmiyor: Gaz izleme odasında televizyon çıktı

Bartın'da 14 Ekim'de yaşanan maden ocağı patlamasından üç gün önce Çalışma Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı tutanağa göre, gaz izleme odasında televizyon bulunduğu ve kaldırtıldığı öğrenildi.

Geçtiğimiz ay, Bartın'ın Amasra ilçesindeki Amasya Taşkömürü İşletmesi'nde 41 madencinin can verdiği grizu ve kömür tozu patlamasındaki ihmaller tartışılırken, olaya ilişkin yeni ayrıntılar da gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Bilirkişi raporunda birçok kusurun bulunduğu madendeki patlamadan üç gün önce madende teftişte bulunan Çalışma Bakanlığı'nın tutanağına göre, madenin gaz izleme merkezinde televizyon bulunduğu bildirildi.

DW Türkçe'den Can Bursalı'nın haberine göre; Gözaltına alınıp serbest bırakılan gaz izleme operatörü ise personel eksikliği olduğunu, tuvalet ihtiyacı olduğunda bile gaz verilerinin izlendiği monitörleri kimsenin takip etmediğini söyledi.

1-005.jpg

ÇALIŞMA BAKANLIĞI TELEVİZYONU KALDIRTTI

Madende metan gazı artışı nedeniyle meydana gelen grizu ve kömür tozu patlamasıyla ilgili soruşturma dosyasında, Çalışma Bakanlığı'nın 11 Ekim tarihli müfettiş incelemesi tutanağı bulunuyor. Tutanağın "Teftiş döneminde işveren tarafından giderilen mevzuata aykırılıklar ve eksiklikler" bölümünde, maden için hayati öneme sahip olan gaz izleme odasında televizyon bulunduğu ve kaldırıldığı belirtiliyor.

'EN AZ İKİ KİŞİ BULUNMALIYDI AMA PERSONEL YETERSİZLİĞİ VARDI'

Soruşturma kapsamında gözaltına alınıp adli kontrol şartıyla serbest bırakılan gaz izleme operatörü ise ifadesinde metan, karbonmonoksit, havalandırma pervaneleri, bataryalar ve hava akım hızının takip edildiği beş monitörü izleme görevi olduğunu söylüyor. Operatör, madenin üç vardiya çalıştığını, her vardiyada en az iki gaz izleme operatörünün bulunmasını gerektiğini de belirttiği ifadesinde, patlamanın yaşandığı gün personel yetersizliği nedeniyle tek başına görev yaptığını belirtiyor.

2-002.jpg

Gaz izleme operatörü ifadesinde, "16.00 - 00.00 vardiyasında tek başıma görevliydim. Tek başıma olmamın sebebi, personel yetersizliğindendir. Patlama esnasında tek başıma olmamdan dolayı, hem dahili, hem de şahsi telefon ile birilerine bilgi vermeye çalışıyordum" diyor.

'İHTİYAÇ İÇİN ÇIKTIĞIMDA MERKEZ BOŞ KALIR'

Gaz izleme operatörü ifadesinde ayrıca, yaz aylarında tek, kışın bazen iki kişi çalıştıklarını, tek çalışırken ihtiyaç halinde gaz izleme merkezinden ayrıldığında yaşanacak problemleri takip edecek kimsenin olmadığını da belirterek şunları söyledi:

"Çalıştığım on yıl boyunca yaz aylarında tek çalışırım. Kış aylarında bazen iki kişi oluruz. Tek çalıştığım zamanlarda ihtiyaçlarımı gidermek için gaz izleme merkezinden ayrıldığım zamanlarda merkez boş kalır. O sürede olabilecek sıkıntıları takip edecek kimse olmaz."

BİLİRKİŞİ RAPORUNDAKİ ALTI KUSUR

Madenin en kritik noktalarından birindeki personel yetersizliği ve çalışan personelin de odasında televizyon olması, patlamanın ardından hazırlanan ön bilirkişi raporunda da değinilen ihmallerden yalnızca biri. Bilirkişiler, patlamayla ilgili yaptıkları incelemede 6 temel kusur sıralamıştı. Bunlar, yetersiz havalandırma ve havalandırma modernizasyon projesinin hayata geçirilmemesi, metan drenajı yapılmaması, teknik personel eksikliği, kömür tozuna ilişkin yeterli önlemlerin alınmaması, iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerin yetersiz oluşu şeklindeydi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN