Kılıçdaroğlu'ndan kritik uyarı: Böyle giderse her mala ek vergi konacak

Kılıçdaroğlu'ndan kritik uyarı: Böyle giderse her mala ek vergi konacak

CHP, Avrupa'da başlayıp tüm dünyaya yayılan yeşil mutabakat ile ilgili bir broşür hazırladı. Broşür için yazı kaleme alan Kılıçdaroğlu, bir de çok kritik bir uyarıda bulundu: "Yeşil Mutabakat kapsamında hareket etmezsek, 2-3 yıl sonra Avrupa'ya gönderdiğimiz her mala vergi konulacak. Bunun Türkiye'ye maliyeti 2 milyar euro olacak" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Avrupa'da başlayıp tüm dünyaya yayılan yeşil mutabakat ile partisinin enerji alanında atacağı adımları bir broşür haline getirdi. Broşür için yazı kaleme alan Kılıçdaroğlu "Yeşil Mutabakat kapsamında hareket etmezsek, 2-3 yıl sonra Avrupa'ya gönderdiğimiz her mala vergi konulacak. Bunun Türkiye'ye maliyeti 2 milyar euro olacak" ifadelerini kullandı.

"SİS PERDESİNİ KALDIRACAĞIZ"

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: "Çocuklarımız, torunlarımız, güzel bir ekosistemin içinde doğma hakkına sahipler. Hiç şüpheniz olmasın, dostlarımız ile birlikte kuracağımız iktidarın öncelikli hedeflerinden biri de bu konuda hızla adım atmak olacaktır. Türkiye, çağdaş dünyanın ayrılmaz bir parçasıdır. Saray İktidarı'nın bu konu üzerinde yarattığı sis perdesini kaldıracağız"

Enerjide Yeşil Dönüşüm başlığıyla verilen broşürde "Türkiye'nin kendi dinamiklerinin dikkate alındığı, ülkemize özgü yeşil mutabakatı biz yapacağız. Türkiye'de yeşil ekonomi eksenli yeni bir büyüme modelinin oluşturulmasını biz sağlayacağız" ifadeleri kullanıldı ve şu görüşlere yer verildi:

"ENERJİ FATURALARINI DÜŞÜRECEĞİZ"

"Enerji sektöründe hukuki ve teknik olarak tüm yapı ve işleyiş mekanizmasını yeşil dönüşüm kapsamında gözden geçireceğiz. Dünya ile uyumlu, düşük karbonlu, fosil yakıt kullanımının azalacağı yenilenebilir enerji yatırımlarını enerji politikalarımızın odağına alacağız.

Özellikle güneş ve rüzgar santralleri için ucuzlayan yatırım maliyetlerini fırsata çevirerek elektrik fiyatlarının da düşürülebileceği farklı modelleri hayata geçireceğiz. Belediyelerde güneş, çöpten enerji üretimine dayalı modelleri hayata geçireceğiz. Kendi enerjisini üreten evler ve mahalleleri yaratacağız. Enerji faturalarını düşüreceğiz."

"YEŞİL FİNANSMAN İÇİN ALT YAPI YAPACAĞIZ"

Türkiye'nin yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğinde makine parkı üretimi için projeler geliştirileceğini işaret eden raporda, yeni nesil enerjinin ön planda tutulacağı vurgulandı.

Raporda şunlar da kaydedildi: "Eski teknolojiye sahip, halk sağlığını ve çevreyi tehdit eden, verimli üretim gerçekleştiremeyen mevcut termik santraller gözden geçirilecek. Yeşil finansmana erişim sağlanması için gerekli altyapıyı oluşturacağız. Merkez Bankası, BDDK, SPK ve Borsa İstanbul'da yeşil finansman ve sürdürülebilir kalkınma konularında düzenlemeleri hayata geçireceğiz."

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN