BTP Başkanı Baş: Sömürgeciliğin şu anda merkezi olan bir ülkedeyiz

BTP Başkanı Baş: Sömürgeciliğin şu anda merkezi olan bir ülkedeyiz

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, eğitim sistemi ve ekonomiye ağır eleştiriler yöneltti. Baş, "Sömürgeciliğin şu anda merkezi olan bir ülkedeyiz. Türkiye'yi, hangi ülkeye gitseniz şöyle tarif ederler; ‘ucuz iş gücü olan ülke’. Dolayısıyla biz ucuz iş gücü olunca bizim nitelikli personelimiz ucuz iş gücünün içine katılmak istemiyor." dedi.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye'de çözülmesi gereken en temel sorunun eğitim olduğunu ifade eden Baş, "Eğitimi çözersek Türkiye'de bütün sorunlar kendiliğinden çözülecektir. O yüzden benim bütün siyasi partilere çağrım; eğitime hep birlikte odaklanalım, eğitimi birlikte şekillendirelim. Particiliğe de gerek yok, çünkü bu çocuklar bizim çocuklarımız, başkalarının çocukları değil. O yüzden eğitim noktasında ayrışmak değil birleşmek, bence en doğrusu olacaktır" diye konuştu.

"BAŞ EDEMEYİZ DİYE OKUL YAPTILAR"

Hüseyin Baş, Cumhuriyet TV’de Şahin Aybek'in sorularını yanıtladı. üniversitelerin gençleri oyalamak için planlandığını söyleyen Baş, "15-20 milyon insanı eğitelim diye değil de 'bu kadar insan sokağa çıkarsa biz bunlarla baş edemeyiz, bunların parası da yok, ekonomiye de külfet, yarın öbür gün kafalarının tası atsa hepimize problem oluşturur' diyerek bunları sokaktan uzaklaştırmanın yöntemi olarak binalar yaptılar, okullar oluşturdular. Bugün eğitimde okulların mahiyeti, üniversitelerin mahiyeti; ‘gençler hayata girmesin ve buralarda zaman geçirsinler, buralarda enerjilerini atsınlar, ondan sonra 20 küsurlu yaşlara geldiklerinde zaten bunların önünde askerlik, iş kurma, evlilik gibi problemler olacağı için bunlar 30-35 yaşına kadar nefes almadan devam eder’. Bu daha eskiye dayanan bir durum ama 20 yıldır bunun üzerine hiçbir şey konulmadı." dedi.

“TARİH ÖĞRETMENİ TARİH BİLMİYOR, MATEMATİK ÖĞRETMENİ MATEMATİK BİLMİYOR”

Eğitim sistemiyle ilgili eleştiriler yönelten Baş, "Pozitif bilimler, bilimsel faaliyetler yenilendi, değişti, yeni ufuklar açıldı ve buna ayak uydurulamadı. Bunun yanı sıra sosyal bilimlerde tarih değişmedi, felsefe değişmedi, coğrafya değişmedi; ancak bunları anlatma biçimleri değişti, bunları öğrencilere algılatabilme yöntemleri değişti ve biz müfredatımızı yenileyemedik. Babam da öğretmendi. Ben öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğuna inanıyorum ama ne yazık ki tarih öğretmeni tarih bilmiyor, matematik öğretmeni matematik bilmiyor. Sonuç olarak öğretmenlerin tamamı da mevcut eğitim sisteminden çıkıyor. Ciddi anlamda kalitesi düşürülmüş bir eğitim mantığı ortaya çıktı. Bunun yanında öğrenciler arasında ciddi bir fark oluştu, eğitimi parayla satın almak gibi bir adet gelişti." şeklinde konuştu.

“SÖMÜRGECİLİĞİN ŞU ANDA MERKEZİ OLAN BİR ÜLKEDEYİZ”

İş sistemini de eleştiren Baş şöyle konuştu:

"Sömürgeciliğin şu anda merkezi olan bir ülkedeyiz. Türkiye'yi, hangi ülkeye gitseniz şöyle tarif ederler; ‘ucuz iş gücü olan ülke’. Dolayısıyla biz ucuz iş gücü olunca bizim nitelikli personelimiz ucuz iş gücünün içine katılmak istemiyor. Ben, dünyanın birçok yerini gezmiş, görmüş biriyim. Bugün günlerden salı, Avrupa'da bir genç, 'Ben bu hafta sonunu Paris'te geçirmek istiyorum' dese planını yapar, uçağına atlar ve tatilini orada geçirir. Peki gelelim Türkiye'ye; Türkiye'de bir gencimiz, 'Ben bir hafta sonunu Paris'te geçirmek istiyorum' desin, eğer ömür vefa ederse 30 yıllık bir birikimin ardından Avrupa'ya bir tatile gidebilir. Dolayısıyla bizim insanımız bu umutsuzluğu yaşamak istemiyor ve gidiyorlar. O yüzden biz, Türk milleti olarak şu değişimi yapmak zorundayız; biz ucuz iş gücü değiliz kardeşim, bilakis biz kaliteli işler çıkaran pahalı iş gücüyüz. Nitekim biz bunu mobilya sektöründe, tekstil sektöründe vs. gözlemliyoruz. Herkes, 'Türkiye çok kaliteli iş yapıyor' diyor. Yaptığım kaliteli işi niye bedava veriyorum, niye en ucuz işçiyi ben çalıştırıyorum?"

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN