Bu Avrupa ülkesi, TC vatandaşlarına daha kolay Schengen vizesi veriyor! 27 ülke içerisinde en düşük ret oranı o ülkede

Bu Avrupa ülkesi, TC vatandaşlarına daha kolay Schengen vizesi veriyor! 27 ülke içerisinde en düşük ret oranı o ülkede

Avrupa'da 27 ülkeyi kapsayan Schengen vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, özellikle son 2 yıldır reddediliyor. Mülteci sorunu ve ekonomik kriz nedeniyle birçok Avrupa ülkesi Schengen vizesi vermekte ayak diretirken, bir Avrupa ülkesi TC vatandaşlarına daha kolay vize verdiği ortaya çıktı. Peki, en hızlı Schengen vizesi hangi ülkeden alınır? İşte, Türklere en kolay Schengen vizesi veren ülke...

Yaz aylarıyla birlikte Schengen vize başvurularına olan talep de yükseliyor. Fakat son yıllarda Türkiye'den yapılan başvurulara verilen ret oranının artması Ankara'nın tepkisine yol açmıştı.

Euronews'te yer alan habere göre, Avrupa'yı gezmek isteyenlerin ise Schengen vizesini elde etme şansları başvurdukları ülkeye göre değişiyor.

Normalde vizenin sadece gezilecek ülke için istenmesi gerekse de ülkeler arasında sınır kontrollerinin bulunmaması ya da çok seyrek yapılması aynı vizeyle birçok ülkenin gezilmesini pratikte mümkün kılıyor.

schengen-vizesi-hangi-ulkelerden-daha-kolay-alinabiliyor.jpg

EN KOLAY SCHENGEN VİZESİ VEREN ÜLKE HANGİSİ?

SchengenVisaInfo.com'un Schengen vizelerine ilişkin 2022 verileri, yüzde 1,9 ile İzlanda'nın bölgede en düşük ret oranına sahip ülke olduğunu gösteriyor.

Oran açısından bakıldığında vize başvurularını en fazla reddeden Schengen üyelerinin başındaysa Malta, İsveç ve Belçika geliyor.

Malta başvuruların yüzde 36,4'ünü, İsveç yüzde 29'unu, Belçika ise yüzde 28,4'ünü reddediyor.

Fransa, sıralamada yüzde 22,2 ile en fazla vize reddeden dördüncü ülke.

Ancak vize reddi sayısında ise Fransa geçen yıl yaklaşık iki milyon başvurunun yaklaşık 409 binini geri çevirdi.

Avrupa Birliği (AB) yetkilileri, geçtiğimiz aylarda Euronews'e konuyla ilgili yaptıkları açıklamada, Schengen vizesi başvurularındaki ret oranlarında görülen artışın dünya genelinde görülen bir eğilim olduğunu belirterek, "Bu sadece Türkiye'ye özgü bir durum değildir." demişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN