Bu göçü artık durduralım

Bu göçü artık durduralım

Türkiye’nin büyük emekle yetiştirdiği hekimlerin göçü artarken ‘kan kaybı’ tehlikeli seviyeye ulaştı. Şiddet, bitmeyen nöbet, 5 dakikada muayene yüzünden geçen ay 321 doktor yurtdışı için belge istedi. Bu yılın ilk 9 ayında sayı 2 bini aştı. Türkiye’yi kişi başına düşen doktor sayısında Avrupa sonuncusu yapan vahim tablo, en kritik konuda acil adım atılması gerektiğini gösterdi.

Hastanelerde neredeyse her gün yaşanan şiddet sağlıkçıları çalışamaz hale getirirken yurt dışına giden hekimlerin sayısı rekor kırıyor. Türkiye’nin uzun yıllar ve para harcayarak yetiştirdiği parlak beyinlerin gidişindeki artış verilere yansıyor. Türk Tabipleri Birliği, geçen eylülde 321 hekimin iyi hal belgesi istediğini duyurdu. 2023’ün ilk dokuz ayında başvuru sayısı 2 bin 285’e ulaştı. Bunların büyük kısmını uzmanlar oluşturdu.

TÜRKİYE KİŞİ BAŞINA DÜŞEN DOKTOR SAYISINDA AVRUPA SONUNCUSU

Geçen yıl yurt dışı başvurusu yapanlardan bin 341’i pratisyen, bin 344’ü uzman hekim oldu. Hastanelerde günde en az 100 sözlü ve fiziksel şiddet yaşandığını belirten TTB ise ‘Hekimlerin yüzde 84’ü bir kere şiddete maruz kalıyor’ açıklaması yaptı. Her ay artan ‘beyaz göç’ nedeniyle Türkiye kişi başına düşen doktor sayısında Avrupa’da sonunculuğu elde etti. Türkiye’de 100 bin kişiye 218 hekim düşerken bu sayı Yunanistan’da 629 oldu.

BEYAZ ALARM 2017’DEN BERİ ÇALIYOR

Bazı devlet hastanelerindeki doktor yetersizliği kamuoyuna yansırken TTB verileri hekim göçünün artışını ortaya koydu. 2017’de 359 doktor iyi hal belgesi alırken sayı bu yıl 2 bini aşarak yeni rekor kırdı.

0410krt01a-tum.jpg

Türkiye’den başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın çeşitli noktalarına hekim göçü sürüyor. Türk halkının vergileriyle uzun yıllar emek emek yetiştirilen doktorlar; şiddet, çalışma şartları ve ekonomik nedenlerle yurdu terk ediyor. Kendileri ve ailelerine yurt dışında yeni bir hayat kurmak isteyen doktorlar bir yandan gitmek istedikleri ülkenin dilini öğrenmek için kurslara akın ederken bir yandan da kendilerinden istenen mesleki belgeleri hazırlıyorlar. Bu belgelerden biri olan ve Türk Tabipleri Birliği’nden sağlanan ‘iyi hal belgesi’ başvurularında ise patlama yaşanıyor. Belli aralıklarla başvuru sayılarını paylaşan TTB, son paylaştığı verilerde vahim tabloyu bir kez daha gözler önüne serdi.

kar07-man.jpg

TTB’nin paylaştığı son grafikte, yurt dışına gidebilmek amacıyla Eylül ayında iyi hal belgesine başvuran hekim sayısı 321 oldu. Yılın ilk dokuz ayında ise toplam 2 bin 285 hekim iyi hal belgesi aldı.

TTB, verileri paylaştığı açıklamasında, “Hekim göçünün başlıca sebeplerinden birinin şiddet olduğunu biliyor; sağlıkta şiddete karşı etkili yasa, güvenli ve sağlıklı çalışma alanları için mücadeleyi büyütüyoruz!” denildi. Öte yandan son 10 yılda iyi hal belgesi almak için başvuranların sayısındaki artış, giderek daha fazla hekimin göç ettiğine işaret ediyor.

2012’de sadece 59 hekim iyi hal belgesi için başvururken 2013’te 90, 2014’te 118, 2016’da 245 hekim iyi hal belgesi istemişti. 2017’den itibaren ise başvuru sayısı hızla arttı. 2017’de 482, 2018’de 802, 2019’da 1057, 2020’de 931, 2021’de ise 1405 hekim söz konusu belgeyi talep etti. Geçen yıl belge için başvuranların 1341’i pratisyen, 1344’ü uzman hekimdi.

Türkiye’de bu sayıların ortaya koyduğu hekim göçü artarak sürerken temel sağlık hizmetlerindeki kan kaybı da tehlikeli seviyeye ulaştı. Geçen hafta AB İstatistik Ofisi Eurostat’ın açıkladığı 2021 yılı verilerine göre Türkiye, kişi başına düşen doktor sayısı açısından Avrupa’da son sırada yer aldı.

Eurostat’ın raporuna göre Türkiye’de 100 bin kişiye 218 doktor düşerken zirvede yer alan Yunanistan’da 100 bin kişiye 629 doktor düşüyor. Raporlar Türkiye için sağlıkta kritik aşamaya gelindiğini ortaya koyarken son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, doktorların göçüne ilişkin “Giderlerse gitsinler” demişti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (17)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
17 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN