Çankırı'da akıl almaz kazı! Arkeologlar toprağın derinliklerinde öyle bir şey buldu ki... Tarih yeniden yazılacak

Çankırı'da akıl almaz kazı! Arkeologlar toprağın derinliklerinde öyle bir şey buldu ki... Tarih yeniden yazılacak

Çankırı'da kazı yapan bir ekip, toprağın altından buldukları fosillerle adeta hayrete düştü. Özel bir kutuya konularak incelemeye alınan fosilin, tarihe yeni bir kapı açacağı düşünülüyor. İşte, yüzyılın buluşundaki detaylar...

Çankırı'nın 8,7 milyon yıllık bölgesinde yapılan kazılarda kuyruksuz maymun fosili çıktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile Çorak yerler fosil alanında bulunan ve 'Anadoluvius turkae' denilen canlının analizi, kuyruksuz maymunlar ile insanların aslında 7/9 yıl öncesinde Afrika'dan Avrupa'ya göç ettiğini düşündürüyor. Bulunan kalıntılar ise, özel bir kutu ve görevliler eşliğinde taşınarak, inceleme altına alındı.

c-7-2.jpg

İNSANLARIN EVRİMİ AVRUPA'DA GERÇEKLEŞMİŞ OLABİLİR

Bulunun bu fosil, insanların evriminin Afrika'da değil Avrupa'da gerçekleşmiş olma ihtimalini ortaya çıkardı. Hakemli bilimsel dergi olan Communications Biology'de 23 Ağustos tarihinde paylaşılan bir makalede Akdeniz'de çeşit çeşit kuyruksuz maymun fosili olduğu bilgisine yer verilmişti.

Söz konusu makalede aktarılanlara göre bu yeni fosil, erken insansıların bilinen ilk örneklerinden birer parça. Bu erken insansılar; Afrikalı kuyruksuz maymunları, insanları ve onların atalarını barındırıyor.

c-7-3.jpg

EN ESKİ FOSİL AFRİKADAYDI

Bu zamana kadar yapılan çalışmalarda, bilinen en eski fosile Afrika'da rastlanmıştı. Fakat araştırmacılar, buldukları yeni fosilin Afrikalı kuyruksuz maymunlar ile insanların atalarının Afrika'dan önce Avrupa'da bulunduğunu gösteren kanıtlar sunduğu inancında.

c-7-4.jpg

AFRİKA'DAN GÖÇ ETTİLER

Bilim insanlarının ortak görüşü, bu canlı türünün önce Afrika'da evrimleştiği sonrasında dünyanın farklı bölgelerine göçtüğü yönünde. Charles Darwin, 1871 tarihindeki İnsanın Yürüyüşü (The Descent of Man) isimli kitabında grubun Afrika'da ortaya çıktığını iddia etmişti. Günümüzdeki birçok antropolog da aynı görüşe sahip.

Ancak Prof. Begun, son zamanlarda elde ettikleri yeni bulguların ardından bu görüşün giderek sarsıldığını düşünerek, "Bu bulgular, Afrika maymunlarının ve insanlarının yalnızca Afrika'da evrimleştiğine dair uzun süredir kabul gören görüşle çelişiyor." diyor.

c-7-5.jpg

BÜYÜK HAYVANLARA BENZER CANLILARLA YAŞIYORDU

Türk araştırma ekibinin görüşleri, Anadoluvius'un bugün Afrika'da yaşayan büyük hayvanlara benzer canlılarla birlikte yaşadığı ve gurubun tamamının 8 milyon yıl öncesinde Afrika'ya göç ettiği yönünde. Kalıntıları ilk defa 2015 yılında ortaya çıkan Andoluvius, büyük bir erkek şempanze ya da ortalama bir dişi gorilin boyutuna sahipti.

c-7-1.jpg

Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ayla Sevim Erol, buldukları fosille ilgili şu bilgileri verdi:

"Elimizde uzuv kemikleri yok ama çene ve dişlerine, fosilin yanında bulunan hayvanlara ve çevredeki jeolojik göstergelere bakılırsa, Anadoluvius muhtemelen büyük maymunların yaşadığı orman ortamlarının aksine nispeten açık alanlarda yaşıyordu"

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN