CHP'li Akın iktidarın 2018 seçim vaatlerini hatırlattı: 'Ucuz enerji' deyip zam üstüne zam yaptılar

CHP'li Akın iktidarın 2018 seçim vaatlerini hatırlattı: 'Ucuz enerji' deyip zam üstüne zam yaptılar

AK Parti’nin 2018 seçimlerindeki beyannamesinde yer alan enerji vaatlerinin gerçekleşmediğini vurgulayan CHP'li Ahmet Akın, “AK Parti iktidarı, vatandaşı adeta müşteri olarak görüyor. 2018 yılında seçim kampanyasında enerjiyle ilgili vaatler havada kaldı. ‘Ucuz enerji’ dediler, zam üstüne zam yaptılar. ‘Arz güvenliğini sağlayacağız’ dediler, sanayide elektrik ve doğal gaz kesintisi nedeniyle üretim durdu. ‘Altyapı güçlendireceğiz’ dediler, Isparta günlerce karanlıkta kaldı" diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2018’deki genel seçimler öncesi AK Parti Genel Başkanı kimliğiyle “Verin yetkiyi, görün etkiyi” diyerek duyurduğu seçim vaatlerinin gerçekleşmediğine dikkat çekti.

Akın, şunları kaydetti:

“İktidar, 2018 seçim beyannamesinde ‘vatandaşa ucuz enerji sağlanacağı’ vaadinde bulundu. Bu dönemde elektrik tarifesi 10, doğal gaz tarifesi 17 defa zamlandı. Ucuzlayacağı söylenen elektrik faturası konutlarda 2018’den bugüne kadar yüzde 360, doğal gaz faturası ise yüzde 456 oranında arttı.

İktidar, 2018 seçim beyannamesinde ‘enerjide arz güvenliğinin kesintisiz sağlanacağı’ vaadinde bulundu. 2021 yazında ülke genelinde arz-talep dengesi sağlanamadığı için Türkiye genelinde elektrik kesintisi yaşandı. Şubat 2022 tarihinde, sanayi tesislerinde hem elektrik hem de doğalgaz kesintisi uygulandığı için üretim durdu.

'ENERJİ VERİMLİLİĞİNDE KAMUDAKİ HEDEFLERE BİLE ULAŞILAMADI'

2018 seçim beyannamesinde ‘elektrik şebekesinin altyapısının güçlendirileceği’ vaadinde bulunuldu. Ocak 2021 ile Şubat 2021 tarihlerinde olumsuz hava koşulları gerekçesiyle yaklaşık 200 bin aboneye 24 saatten daha uzun süreli kesinti uygulandı. Şubat 2022 ve Mart 2022 tarihlerinde ise 500 bini aşkın nüfuslu Isparta’ya günlerce elektrik verilemedi.

2018 seçim beyannamesinde ‘enerji verimliliği ile daha az karbon salınımının sağlanacağı’ vaadinde bulunuldu. Türkiye’nin enerji verimliliğinde büyük bir potansiyelinin bulunmasına karşın bugüne kadar hiçbir somut adım atılmadı. Enerji verimliliği alanında kamudaki hedeflere bile ulaşılamadı.

'2018'DEN BERİ MADENCİLİK ALANINDA EN AZ 288 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ'

2018 seçim beyannamesinde ‘pek çok bölgede enerji ihtisas endüstri bölgelerinin kurulacağı’ vaadine yer verildi. Ancak 2018’den bugüne kadar, vaat edilen ihtisas bölgeleriyle ilgili pek çok kentte somut bir ilerleme sağlanmadı. Bazı bölgelerde başlatılan çalışma ise karar alınması ve temel atmanın ötesine geçilemedi.

2018 seçim beyannamesinde, madencilik faaliyetlerinde iş kazalarının engellenmesi konusunda ‘Güvenli Madenciliğin Yol Haritası’nın hazırlanacağı ve iş kazalarının sıfıra düşürüleceği vaadi yer aldı. 2018 yılından bu yana maden kazalarında gözle görülür bir azalma yaşanmazken 42 işçinin hayatını kaybettiği Türkiye Taşkömürü Kurumu’na bağlı Amasra işletmesindeki facia başta olmak üzere madencilik alanında, SGK verilerine göre en az 288 işçi hayatını kaybetti.

'İKTİDARIMIZDA ENERJİ ÖDENEBİLİR, KALİTELİ VE KESİNTİSİZ OLACAK'

AK Parti iktidarı, vatandaşı adeta müşteri olarak görüyor. 2018 yılında seçim kampanyasında enerjiyle ilgili vaatler havada kaldı. ‘Ucuz enerji’ dediler, zam üstüne zam yaptılar. ‘Arz güvenliğini sağlayacağız’ dediler, sanayide elektrik ve doğal gaz kesintisi nedeniyle üretim durdu. ‘Altyapı güçlendireceğiz’ dediler, Isparta günlerce karanlıkta kaldı. Biz, enerjiyi temel bir hak olarak görüyoruz. İktidarımızda, vatandaşlarımız ve sanayicimiz için enerji; ödenebilir, kaliteli ve kesintisiz olacak.”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN