CHP’li Bozoğlu: İskenderun’da sel felaketi göz göre göre yaşandı

CHP’li Bozoğlu: İskenderun’da sel felaketi göz göre göre yaşandı

CHP’li Baran Bozoğlu, şiddetli yağış ve fırtına sonucu deniz sularının taşmasıyla sular altında kalan İskenderun’da inceleme yaptı. “Büyük bir felaketle karşı karşıyayız” diyen Bozoğlu, afetin göz göre göre geldiğini savundu. Bozoğlu, Akdeniz havzasında büyük fırtınaların yaşanacağının bilinmesine rağmen bugüne kadar herhangi bir çalışmanın yapılmadığını öne sürdü.

Hatay’ın İskenderun ilçesinde, denizin taşması sonucu su basan ev ve iş yerlerinde su tahliyesi ve temizlik devam ediyor. CHP Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan sorumlu Parti Meclisi üyesi Baran Bozoğlu ve CHP heyeti, felaketinin yaşandığı bölgelerde incelemelerde bulundu.

Bozoğlu, şunları söyledi:

“Büyük bir felaketle karşı karşıyayız. Aslında göz göre göre olan bir olay. Bundan 30-40 yıl önce de kamu kurumlarının raporlarında da uluslararası raporlarda da Akdeniz havzasının büyük fırtınalarla karşı karşıya olacağı, iklim krizinin büyük kayıp ve zararlara neden olacağı net bir şekilde ortaya konulmuştu. Ancak hükümetin bu zamana kadar yaptığı tek şey Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yanına İklim Değişikliği’ni koyarak iklim değişikliğine dair yeni bir yapılanmaya gitti. 20 yıldır; burada öngörülen kayıp ve zararlara dair herhangi bir çalışma yapılmadığının ilamıdır, malumun ilamıdır aslında. Göz göre göre gelmiş bir felaketi yaşıyoruz. Ve devletin ilgili kurumlarının sadece afeti yönettiğini görüyoruz, riski yöneten değil. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında afeti yöneten bir şovu izliyoruz. Ama önemli olan burada riski yönetmektir. Olay öncesinde müdahale etmektir, vatandaşların zarar görmesini engellemektir.

Erken uyarı sisteminin kurulacağı, iklim değişikliğine dair tüm raporlarda yazıyor, bakanlığın strateji dokümanlarında yazıyor, bütçe görüşmelerinde söyleniyor. Ama Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde rüzgârın olacağı, haritayla konulmuş olmasın rağmen; valilik, kaymakamlık vatandaşlarımızın yaşadığı bölgelerde önlemleri almıyor. Onlara erken uyarı ve müdahale imkanları tanımıyor. Erken uyarı sistemlerinin hala kurulmadığını burada tarihe not etmek istiyoruz. Bunun yanında kuşkusuz ciddi bir altyapı sorununu, bölgedeki vatandaşlarımız depremde zaten yaşadılar. Bunun çözümüne dair büyükşehir belediyemiz yoğun çaba harcamasına rağmen, ekonomik olarak tüm güçlükleri tek başına göğüslemesine rağmen; hükümetten hala somut destek verilmediğini görüyoruz. Hala bu bölgenin bir afet alanı olarak ilan edilmediğini görüyoruz. Afet alanı ve olağanüstü durumların; sadece ve sadece atık ihalelerinde, davet usulü yapılan rant çalışmalarında olduğunu görüyoruz, imar çalışmalarında olduğunu görüyoruz. Ama vatandaşa yönelik, halk sağlığına yönelik herhangi bir afet çalışmasının yapılmadığını üzülerek burada tespit etmiş bulunuyoruz.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN