Çorum'da dünya tarihini değiştiren keşif! Bilim insanları dünyanın dört bir yanından oraya gidiyor! Görenler gözlerine inanamadı

Çorum'da dünya tarihini değiştiren keşif! Bilim insanları dünyanın dört bir yanından oraya gidiyor! Görenler gözlerine inanamadı

Çorum'un Boğazkale ilçesinde, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Hitit başkenti Hattuşa'da yapılan kazı çalışmalarında, bilinmeyen bir Hint-Avrupa dilinin keşfedildiği açıklandı...

Hattuşa'da, yaklaşık bir asır süren kazılarda 30 binin üzerinde çivi yazılı kil tablet bulundu. Bu tabletler, Hititlerin ve komşu topluluklarının tarihi ve kültürel hayatına dair önemli bilgiler sunuyor.

Bu yılki kazılarda, Hititçe yazılı bir ritüel metni içerisinde bilinmeyen bir dilde yazılmış bir okuma metni keşfedildi. Bu dilin, Kalaşma ülkesinin dili olduğu düşünülüyor.

1-010.jpg

HİTİTLERİN YABANCI DİLLERE İLGİ DUYMASI ŞAŞIRTICI DEĞİL

Prof. Dr. Daniel Schwemer'e göre, Hititler ritüelleri yabancı dillerde kaydetme konusunda benzersiz bir ilgiye sahip. Bu da Hattuşa'da farklı dillerde metinlerin keşfedilmesini beklenmedik kılmıyor.

HENÜZ ANLAŞILMAMIŞ BİR METİN

Kalaşma dilinde yazılmış olan metnin anlamı henüz büyük ölçüde çözülebilmiş değil. Ancak bu dilin, Anadolu-Hint-Avrupa dilleri ailesine ait olduğu düşünülüyor.

2-009.jpg

ARAŞTIRMALAR DEVAM EDİYOR

Boğazköy-Hattuşa'da yürütülen çalışmalar birçok farklı vakıf ve kuruluş tarafından destekleniyor. Özellikle Alman Arkeoloji Enstitüsü başta olmak üzere, birçok bilim insanı bu metni dokümante etmek ve değerlendirmek için bir araya gelmiş durumda.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN