Cumartesi Anneleri kayıplarına seslendi: Sizi bulacağız

Cumartesi Anneleri kayıplarına seslendi: Sizi bulacağız

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak için 979'ncu haftada da Galatasaray Meydanı’nda toplandı. Bu hafta, İHD İstanbul Şube Yöneticisi Zeynep Yıldız'ın okuduğu metinde; “Gelecek yıl için en güzel dileğimizi ise saat tam 12.00’ de gökyüzüne bakarak kayıplarımıza ileteceğiz: Sizi bulacağız!" denildi.

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanmasını talep etmek için Galatasaray Meydanı’nda 28 yıldır oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri ve beraberindeki insan hakları savunucuları yılın son haftasında da meydandaydı.

Gazete Duvar'dan Ferhat Yaşar'ın haberine göre, kaymakamlık yasağının kalkmasının ardından 4 Kasım 2023 tarihinden itibaren her hafta Galatasaray Meydanı'nda açıklama yapan kayıp yakınları adına açıklama metnini İHD İstanbul Şube Yöneticisi Zeynep Yıldız okudu.

'2023'ÜN MUHASEBESİNİ YAPACAĞIZ'

“Yarın yılbaşı. Herkes yılbaşı hazırlıklarıyla meşgulken, biz 979. kez Galatasaray’dayız. Yılbaşı, aile ve arkadaşlar arasında bir araya gelme, kutlama ve hediyeleşme ile anılan bir zaman dilimidir. Yeni bir yıla girerken geçen yılın muhasebesini yapmak, gelecek yıla dair güzel temennileri paylaşmak adettendir” denilen açıklamada, şunlara yer verildi:

“Biz bu yılbaşında, geçen yılın muhasebesini ‘Kayıplarımızı bulmak için neler yaptık?’ sorusuyla yapacağız. Gelecek yıl için en güzel dileğimizi ise saat tam 12.00’ de gökyüzüne bakarak kayıplarımıza ileteceğiz: ‘Sizi bulacağız!’

'İKTİDAR GÖREVİNİ YERİNE GETİRMEDİ'

2023 yılı, bizim için engellemeler, gözaltılar ve yargılanmalarla dolu bir yıl oldu. Anayasa’nın, hukukun yok hükmünde olduğu gerçeğini defalarca tecrübe ettik. İktidar, gözaltında kaybedilen insanlarımızın akıbetlerinin açığa çıkarılması, suçun fail ve sorumlularının cezalandırılması görevini yerine getirmedi. İnkar ve cezasızlıkta ısrar etti. Kısacası, hukukun üstünlüğünün erezyona uğradığı, yargının intikamcı siyasi niyetlere araç ediliği ve hukuk siteminde ağır tahribatların meydana geldiği bir yılı geride bırakıyoruz.

'SORUMLULUK ALMAYI SÜRDÜRECEĞİZ'

Biliyoruz ki hukukun üstünlüğü, demokrasilerin temelidir. Hukuka olan güven, vatandaşların haklarını koruma ve adaletin sağlanması açısından vazgeçilmezdir. Bu nedenle, yeni yılda hukukun üstünlüğünün tesisi ve insan hakları ihlallerini durdurmak için sorumluluk almayı sürdüreceğiz. Kamu otoritelerinden hak ve özgürlüklerimize saygı göstermelerini talep etmeye devam edeceğiz. Yeni yılda kayıplarımızdan vazgeçmeme kararlılığımızı, onlara ulaşma umudumuzu büyüteceğiz. İyiliğe, umuda, hakikate ve adalete dair duyulması, bilinmesi gerekenleri anlatmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Savaşla, ölümle, insanlık suçlarıyla geride bıraktığımız yılın yerine yaşamla, barışla devam edecek yeni yıllar temennimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz. 2024’ün, umudu, direnci, dayanışmayı büyüttüğümüz bir yıl olmasını diliyoruz.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN