Dağ taş diye kimse oralardan yer almıyordu, şimdi hazine oldu! İlk kez o kente yapılıyor: Karış karış ekmeye başladılar

Dağ taş diye kimse oralardan yer almıyordu, şimdi hazine oldu! İlk kez o kente yapılıyor: Karış karış ekmeye başladılar

Elazığ Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından, Aydıncık Köyü’nde 600 dekarlık alanda mera ıslah çalışmaları başlatıldı. Tarımsal ekosistemlerin iyileştirilmesi ve onarılması kapsamında pilot 3 il arasında yer alan Elazığ’da, ilk etapta 170 dekarda o ürünün ekimi yapıldı…

Tarımsal ekosistemlerin iyileştirilmesi ve onarılması çerçevesinde pilot 3 ilden biri olan Elazığ’da ilk etapta 170 dekarlık mera alanında Amerikan tuz çalısı bitkisi toprakla buluştu.

elazigda-amerikan-tuz-calisi-2.jpg

Eskişehir Orman İşletme Müdürlüğü Fidanlığı’nın ürettiği 19.000 adet tuz çalısı bitkisi, Elazığ’a getirilerek ‘Bitkisel Üretim Geliştirilmesi’ projesiyle önemli bir adım atılmış oldu. Bu kapsamda Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün merkeze bağlı Aydıncık Köyü’nde yaklaşık 600 dekarda mera ıslah çalışması başlatıldı. Elazığ, Kahramanmaraş ve Malatya’nın pilot illerden olduğu bu projeyle ilgili bilgilendirme yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Kılıç, tarımsal ekosistemlerin iyileştirilmesi ve onarılması kapsamında ilk etapta Elazığ’da 170 dekarlık bir alana Amerikan tuz çalısı ekileceğini belirtti.

elazigda-amerikan-tuz-calisi-1.jpg

Kentte ilk defa yapılan mera ıslah çalışmasıyla kentte meraların istifade miktarının da daha fazla artırılması, meraların çoraklaşmasını önlemesi, meracılık hayvancılığının geliştirilmesi ve meralarda otlatmayla kaba yem ihtiyacının giderilerek hayvanlığın sürdürülebilir bir şekil kılınması amaçlanıyor.

elazigda-amerikan-tuz-calisi-3.jpg

BÖLGEDE BİR İLK

193.500 hektarlık bir mera alanında tahdit işlemini bitirdiklerini söyleyen Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Kılıç, “Yakın zamanda Elazığ Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak ilimizin mera envanterini çıkardık ve kitap olarak yayınladık. Bu meralarımızın da yaklaşık 101 bin hektarlık kısmını ise tahsis işlemini gerçekleştirdik. Yıl sonuna kadar da bu tahsis işlemlerimizi 60 bin hektar daha arttırmayı hedefliyoruz. Bugün de tarımsal ekosistemlerin iyileştirilmesi ve onarılması çerçevesinde bitkisel üretimin geliştirilmesi projesi ile ilk kez ilimizde uygulanacak olan mera ıslah çalışmasını gerçekleştiriyoruz. İlimizdeki meraların istifade miktarını daha da arttırılması, meraların çoraklaşmasını önlenmesi meracılık hayvancılığının geliştirilmesi ve meralarda otlatma ile kaba yem ihtiyacının karşılanarak hayvanlığın sürdürülebilir bir şekil kılınması amacıyla ilk kez ilimizde Malatya ve Kahramanmaraş’ta da uygulanacak olan mera ıslah çalışmasını gerçekleştiriyoruz. Elimde görmüş olduğunuz Amerikan tuz çalısı bitkisi ile üzerinde bulunmuş olduğumuz yaklaşık 600 dekarlık mera alanında ıslah çalışması gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN