Deprem bölgesinde dördüncü bayram da konteynerda

Deprem bölgesinde dördüncü bayram da konteynerda

Depremzedeler konteynerdaki dördüncü bayramda kalıcı konut bekliyor. 53 bini aşkın kaybın yaşandığı felakette konut ihtiyacı 700 bin. 500 günü geride bırakan afetzedelere teslim edilen kalıcı konut sayısı ise sadece yüzde 5. Muhalefetin ‘çalışmalar yavaş ilerliyor’ eleştirisine, Hükümet ‘hızla devam ediyor’ karşılığını verse de afetzedeler ‘Bizde artık bayram sevinci diye bir şey kalmadı’ diyerek kalıcı konut ihtiyaçlarının bir an önce giderilmesini istiyor.

İHTİYAÇ 700 BİN TESLİM EDİLEN YÜZDE 5

6 Şubat Maraş depremleri 11 ilde büyük yıkıma neden oldu. 53 bini aşkın canın yitirildiği felakette 52 bin 846 bina yıkıldı. 179 bin 786 binada ağır, 40 bin 228 binada orta hasar oluştu. Bölgede acil olarak 700 bine yakın konut ihtiyacı olduğu belirlendi. Cumhurbaşkanı, 1 yıl içinde 319 bin konutun yapılacağı sözünü verdi. 31 Mart 2023’te yaptığı açıklamada bir yıl içinde 319 bin konutun depremzedelere teslim edileceğini açıkladı. Ancak, muhalefetin açıkladığı rakamlara göre Mayıs 2024 sonuna kadar anahtarı verilen konut sayısı yüzde 5’te kaldı. Hükümetin vadettiği ile yaptığı arasında uçurum olduğunu belirten muhalefet temsilcileri mağduriyetin giderilmesi çağrısı yaptı.

KALICI KONUT HÂLÂ EN BÜYÜK SORUN

Dördüncü bayramlarını da konteynerde geçiren afetzedeler kalıcı konut beklediklerini dile getirdi. Depremin merkezinde felaketi yaşayan Maraşlılar, 6 Şubat sonrası bayramların onlar için artık bir şey ifade etmediğini; eski bayramlara duydukları özlemi anlattı. Mehmet Çırak “Bizde artık bayram sevinci diye bir şey kalmadı. Hep içimiz buruk. Konteyner kentte dördüncü bayramımızı yaşıyoruz’’ dedi. Evinde torunlarının koşturduğu günleri özlediğini dile getiren Ayşe Yetim ise “Hükümet ev verirse geçeriz ama şu anda evle ilgili bir gelişme yok” ifadesini kullandı. Afetzedeler konteynerda yaz sıcağında yaşamanın dayanılamaz olduğunu belirtti. Kalıcı konut taleplerini dile getirdi.

1806krt01a-tum.jpg

KONTEYNERDA GEÇEN DÖRDÜNCÜ BAYRAM

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin üzerinden 16 ay geçti. 50 bin kişinin yaşamını yitirdiği deprem bölgesinde konut ihtiyacı halen karşılanabilmiş değil. Konteyner kentlerde dördüncü bayramını geçiren depremzedeler kalıcı konutlara geçmeyi bekliyor. Depremin yaşattığı ağır travmayı atlatamadıklarını belirten konteyner kent sakinleri 6 Şubat sonrası bayramların onlar için artık bir şey ifade etmediğini söylediler.

foto11.jpg

Konteyner kentte yaşamını sürdüren yüzbinlerce depremzede aradan geçen dördüncü bayramda kalıcı konut bekliyor. 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremlerin üzerinden neredeyse 500 gün geçti. Ancak bir yılı aşkın süredir konteynerde yaşayan vatandaşlar kalıcı konutlara geçmenin hayaliyle, bu bayramı da geçiriyor. Kahramanmaraşlı depremzedeler, 6 Şubat sonrası bayramların onlar için artık bir şey ifade etmediğini; eski bayramlara duydukları özlemi anlattı. VOA Türkçe ’ye konuşan Depremin onlara yaşattığı ağır travmayı henüz atlatamadıklarını vurgulayan konteyner kent sakini Mehmet Çırak, “Bizde artık bayram sevinci diye bir şey kalmadı. O eski maneviyat yok. Şu anda eşimle birlikte bu konteynerin önünde komşularımızla bayramlaşıyoruz. Çocuklarımız gelecek birazdan bayramlaşmak için onları bekliyoruz. Onlar geldiği zaman biraz sevinç biraz hüzün kaplıyor içimizi. Konteyner kentte dördüncü buruk bayramımızı yaşıyoruz’’ dedi. Deprem öncesi bayramlardaki gibi evinde torunlarının koşturduğu günleri çok özlediğini dile getiren Ayşe Yetim ise “Ben bu konteynerde yalnız yaşıyorum. İyi de olsa kötü de olsa günler gelip geçiyor ama acımız içimizde duruyor. Hükümet ev verirse geçeriz ama şu anda henüz evle ilgili bir gelişme yok” diye konuştu.

VERİLEN KONUT SÖZÜ YERİNE GETİRİLMEDİ

Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 6 Şubat 2024 tarihinde deprem bölgesinde 46 bin konutun hak sahiplerine teslim edildiğini ve kura çekilişleriyle sayının 76 bine ulaştığını belirtmişti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yayınladığı verilere göre deprem bölgesinde ihtiyaca göre belirlenen konut ve köy evi sayısı toplamı 679 bin 996, yani oran olarak bakıldığında ihtiyaç duyulan konutların yüzde 11’i teslim edildi. CHP Grup Başkanvekili Murat Emir ise, deprem felaketinin ardından iktidarın depremzede vatandaşlara verdiği konut sözünü tutmadığına değindi. CHP’li Emir, şunları dile getirdi: “Türkiye toplamında deprem bölgesi için 534 bin 439 konut yapacağız demişler, 30 bin 273 konutu teslim etmişler. Söylediklerinin ancak yüzde 5’ini teslim etmişler.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN