Deprem uzmanı tehlikeyi işaret etti! O bölgede 7 büyüklüğünde deprem üretebilir... Önlemler alınmalı!

Deprem uzmanı tehlikeyi işaret etti! O bölgede 7 büyüklüğünde deprem üretebilir... Önlemler alınmalı!

Ülkemizde meydana gelen deprem fırtınası ile birlikte uzman isimlerden açıklamalar gelmeye devam ediyor. Son günlerde yükseliş sağlayan deprem büyüklükleri sonrasında Prof. Dr. Hasan Sözbilir'den açıklama geldi. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir işaret ettiği fayın 7 büyüklüğünde deprem üretebileceğini açıkladı. İşte tüm detaylar...

DEPREM UZMANINDAN TEHLİKE İŞARETİ!

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir ülkemizde yaşanan deprem fırtınasına ve tehlikeli bölgelere dair açıklamalarda bulundu. Merkez üssü Kahramanmaraş olan deprem felaketi ile birlikte arazide tespit edilen ve sismolojik verilerin artçı şok niteliğindeki bazı depremlerin o bölgede yoğunlaştığı bilgisini paylaştı.

Depremlerin yoğunlaştığı bölge olarak ise "Savrun Fayı"nı işaret etti. Prof. Dr. Hasan Sözbilir tarafından 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen 7.7 büyüklüğündeki depremden 9 saat sonra Elbistan merkezli depremler ile birlikte 20 Şubat tarihinde Defne merkezli 6.4 büyüklüğünde ikinci bir şok daha yaşandığını gündeme getirdi.

Depremlerin yanı sıra 15 bini aşan artçı depremlerin bölgede sürekli olarak sastığını belirten Hasan Sözbilir, arazideki gözlemleri ve sismolojik veriler ile değerlendirmesini yaptı. Artçı olarak tespit edilen bazı depremlerin "Savrun Fayı" ismindeki fayın kuzey segmentinde yoğunlaştığı bilgisini paylaştı.

son-dakika-deprem-001.jpg

O BÖLGEYE DİKKAT EDİN!

Savrun Fayı'nda tehlikenin biriktiğini belirten Prof. Dr. Hasan Sözbilir yaptığı açıklamalarda Savrun Fayı'nın ikinci gerçekleşen şokta kırılan Çardak Fayı'nın hemen ucundan geldiğini belirtti. Göksun'un güneyinden geçtiği söylenen fayın Kadirli ilçesine kadar uzandığı bilgisi paylaşıldı.

Fayın 20 kilometre ve 40 kilometre uzunluğundaki 2 fay segmentinden yapılı olduğu belirtildi. Kahramanmaraş depremi ile birlikte stres birikimi ile birlikte Savrun Fayı'nın kuzeyindeki segmenti üzerinde 4.9 büyüklüğüne varan çok sayıda deprem olduğunu belirtti.

1324212-001.jpg

7 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM ÜRETEBİLİR!

Prof. Dr. Hasan Sözbilir tarafından yapılan açıklamalar göre normalde 20 km uzunluğunda yer alan bir fay segmenti 6.2 büyüklüğünde deprem üretebileceğini belirtti. Daha güneyde yer alan 40 kilometre uzunluğundaki fay segmentinin ise 7.0 büyüklüğüne varan depremler üretebileceği açıklandı. Açıklamalara göre güney segmentinde yer alan fayın tetiklendiğini işaret eden sismolojik bir veri bulunmuyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN