DEVA Partisi'nden iktidara Bartın faciası tepkisi: Kader ve fıtrat demek çaresizliğin ilanıdır

DEVA Partisi'nden iktidara Bartın faciası tepkisi: Kader ve fıtrat demek çaresizliğin ilanıdır

Amasra'da grizu patlaması nedeniyle yaşanan patlamaya ilişkin DEVA Partisi'nden yeni bir açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'kader planı' ifadelerine yeniden eleştiride bulunan DEVA Partisi “Kayıpları sadece kader ve fıtratla açıklamak çaresizliğin ilanıdır” diyerek madenlerdeki kazaları önlemek için risk azaltma planları, eğitim programları, müdahale yönetim sistemleri, sosyal-ekonomik iyileştirme stratejileri ve etkin denetim mekanizmaları oluşturacağını duyurdu.

Bartın’ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait Amasra Taşkömürü İşletme Müessesi ocağında yaşanan ve 41 kişiye mezar olan patlamanın ardından Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi’nden yeni bir açıklama geldi.

Partinin Tarım, Enerji ve Ulaştırma Politikaları Başkanı ile Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Cem Avşar tarafından yapılan ortak açıklamada, kömür madenlerinde detaylı düzenlemeler yapılması, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin üst düzeyde alınması gerektiği vurgulandı. Madenciliğin tehlikeli bir iş olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, özel güvenlik önlemlerine, özel eğitimlere ve sürekli denetim ihtiyacına dikkat çekildi.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

'TEDBİRLER ALINMADI'

Faaliyetler esnasında gerekli tedbirlere uyulmaması veya gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda can ve mal kaybına yol açan afetlerin meydana gelmesi maalesef kaçınılmazdır. Amasra’da meydana gelen olayda da maden ocağının yapısı, işçi sağılığı ve güvenliği, eğitim ve denetim sorunları gibi birçok nedenin rol oynadığı anlaşılıyor.

'BİRBİRİNE BENZER ACI TABLOLARI TEKRAR YAŞIYORUZ'

Maden kazalarının altyapı, teknoloji ve yönetim gibi önlenebilir sorunlarla ilişkili olduğu ve kayıpları önlemek ve en aza indirmek için birincil adımın risk azaltma çalışmaları olduğu biliniyor. Buna rağmen, birbirine benzer acı tabloları tekrar tekrar yaşamak, atılan adımların yetersiz olduğunu gösteren bir liyakatsizlik eseridir.

‘KADER VE FITRATLA AÇIKLAMAK ÇARESİZLİĞİN İLANIDIR’

Bilimin gereklerini yerine getirmek gerekir. Dünyadaki en iyi uygulamaları doğuran standartları tatbik etmek gerekir. Bunları yapmayıp madenlerdeki kazaların neden olduğu ölümleri olağan, işin tabiatı ve madencilerin kaderi gibi görmek, yaşanan kayıpları sadece kader ve fıtrat kavramlarıyla açıklamak çaresizliğin ilanıdır.

'LİYAKATSİZ KADROLAR KOCA BİR VEBALDİR'

İşi ehline verip gerekli her türlü önlemi alarak elden gelen tüm gayreti gösterdikten sonra olan kaderdir. Siyasi saiklerle liyakatsiz kadroları iş başına görevlendirmek ve işin gereğini yerine getirmemek sonucunda olanlar ise sorumlularının üzerinde koca bir vebaldir.

‘MADENCİNİN DEVASI OLACAĞIZ’

DEVA Partisi olarak insan hata ve ihmali kaynaklı bir afet türü olan maden kazalarının bir daha tekrar etmemesi için merkezi ve yerel düzeyde risk azaltma planları, eğitim programları, müdahale yönetim sistemleri, uzun dönem sosyal-ekonomik iyileştirme stratejileri geliştireceğiz. Sistemsel zayıflıklar ve yasal boşlukları gidereceğiz. Etkin denetim mekanizmaları oluşturacağız. Sizlere söz veriyoruz, madencinin devası olacağız.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN