41 işçiye mezar olan madende kazasız gün yok

41 işçiye mezar olan madende kazasız gün yok

Bartın'da inceleme yapan CHP heyeti içinde yer alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Amasra’da son üç yılda 562 kazanın yaşandığını belirtti. Faciadan 20 gün önce işletmeyi ziyaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez’in iş kazalarının 'bıçak gibi kesildiğini' söylediğini hatırlatan Akın “Son üç yılda 562 kaza yaşanmış. Amasra’da neredeyse her iki günde bir kaza meydana gelirken; kazaların değil, iş güvenliğinin bıçak gibi kesildiği çok açık” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 41 maden işçisinin hayatını kaybettiği Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra İşletmesi’ni faciadan 20 gün önce ziyaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in iş kazalarının 'bıçak gibi kesildiğini' söylediğini hatırlatarak açıklama yaptı.

Amasra’da 2019’da 190, 2020 yılında1 64, 2021 yılında ise 208 kaza meydana geldiğini belirten Akın, “Son üç yılda 562 kaza yaşanmış. Amasra’da neredeyse her iki günde bir kaza meydana gelirken; kazaların değil, iş güvenliğinin bıçak gibi kesildiği çok açık” değerlendirmesinde bulundu” ifadelerini kullandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, patlamadan önce Amasra’ya yaptığı ziyarette, “Ben özellikle iş kazalarını da yakinen takipteyim. Bu alınan hukuki tedbirlerin regülasyonunun iş kazalarına etkisi ne olmuş. Bıçak gibi azalır hale gelmiş” ifadelerini kullanıştı.

'AMASRA'DA İKİ GÜNDE BİR KAZA OLUYOR'

CHP’li Ahmet Akın, Bakan Dönmez’in yaptığı açıklamayla resmi denetim raporlarındaki verilerin çeliştiğine dikkat çekerek, şu açıklamayı yaptı:

Kamunun işlettiği bir maden ocağında meydana gelen faciada 41 maden emekçisini yitirdik. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez faciadan 24 gün önce burayı ziyaret ederek kazaların ‘bıçak gibi’ kesildiğini açıkladı. Oysa resmi raporlardaki tablo Amasra’da her iki günde bir kaza yaşandığını gösteriyor. Başka bir deyişle kazalar Amasra’da kazalar değil, iş güvenliği bıçak gibi kesilmiş.

'İKİ YILDA 562 KAZA MEYDANA GELMİŞ'

CHP’li Akın, Sayıştay ve TTK faaliyet raporlarına göre facianın yaşandığı Türkiye Taşkömürleri Kurumu Amasra İşletmesi’nde son üç yılda art arda kazaların yaşandığına dikkat çekerek bu kazaların detaylarını şu ifadelerle anlattı:

2019’da meydana gelen 190 kazanın 72’si göçük, 81’i düşme, çarpma, yuvarlanma veya kayma, 10’u malzeme taşıma veya kullanma, 11’i nakliyat, 5’i makine elektrik nedeniyle gerçekleşti. 2020 yılında meydana gelen 164 kazanın 60’ı göçük, 72’si düşme, çarpma, yuvarlanma veya kayma, 17’si malzeme taşıma, 9’u nakliyat, 3’ü makine elektrik nedeniyle yaşandı. 2021 yılında da 208 kaza meydana geldi. Kazaların bıçak gibi kesildiği söylenen Amasra’da son 3 yılda meydana gelen kazaların toplam sayısı 562 oldu. TTK 2021 yılı faaliyet raporunda kendini aklayarak, “Denetimler kapsamında bu faaliyet raporunda yer vermeyi gerektirecek “kritik” düzeyde bulguya rastlanılmamıştır.

'BU SORUMLULUKTAN KİMSE KAÇAMAZ'

CHP’li Akın, facianın yaşandığı Amasra’da ortalama her iki günde bir kaza yaşanırken tedbirlerin göz ardı edilmesinin faciaya davetiye çıkardığına söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

Her iki günde bir kazanın yaşandığı Amasra’da adeta facia geliyorum derken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye Taşkömürleri Kurumu ne yapıyordu? Bu sorumluluktan kimse kaçamaz. Kimse bu facianın sorumluluğunu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve TTK dışında başka yerde aramasın. Bu facianın sorumlusu iki mühendis ya da iki müfettiş değildir. Bu facianın sorumlusu doğrudan AK Parti iktidarıdır.

Bu facianın sorumlusu; kazadan 24 günce Amasra’da kazaların bıçak gibi kesildiğini söyleyen Enerji Bakanıdır. Bu facianın sorumlusu; TTK’yı kamusal bir yapıdan çıkarmak için işlevsizleştiren iktidardır. Kimse ‘kader planı’ diyerek ocaktan madencilerimizin cansız bedenlerini çıkarılmasını marifet olarak göstermesin. Bize kıskanıyorlar dedikleri Almanya’da 20 yılda ölümlü kaza sayısı 10’u geçmiyor. AK Parti iktidarı, ne Soma’dan ne Ermenek’ten ne de onlarca faciadan ders çıkarmadı. Soma’daki facianın ardından Meclis Araştırma Komisyonunun önerileri bugüne kadar neden hiç dikkate alınmadı?

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN