Dolar 22 TL olursa asgari ücret öyle bir rakam olacak ki, açlık sınırını hayli hayli geçecek! O isim alt limiti açıkladı

Dolar 22 TL olursa asgari ücret öyle bir rakam olacak ki, açlık sınırını hayli hayli geçecek! O isim alt limiti açıkladı

Milyonlarca asgari ücretli, temmuz ayında yapılacak ara zammı bekliyor. Zira, yüksek enflasyon nedeniyle açlık sınırı, asgari ücreti geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimden önce asgari ücrete hatırı sayılır zam yapılacağını vadetmişti. Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, asgari ücrete yapılacak zamla ilgili önemli öngörülerde bulundu. İşte, 2023 Temmuz asgari ücret zam oranı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, seçimden önce 2023 Temmuz ayında asgari ücrete ciddi oranda zam yapılacağının sinyalinin vermişti. Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, asgari ücrete yapılacak zamla ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

ASGARİ ÜCRETE NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, Milliyet gazetesine verdiği demeçte şunları söyledi:

Asgari ücret tahminlerimizde iki kriterin belirleyeceği olacağını söylemiştik. Bunlardan birincisi ve en önemlisi haziran sonunda açıklanacak olan enflasyon oranları, ikincisi ise döviz kurlarının haziran sonunda alacağı durum.

Bu iki durum temmuz başında asgari ücretin belirlenmesinde en önemli unsur olacaktır. Şu an için bunu öngörebilmek çok imkan dahilinde olmasa da döviz kurunun 22 TL civarında kalması ve enflasyonun da ilk aylarda açıklanan oranda kalması halinde 10 bin 500, 11 bin TL bandında yeni asgari ücretin belirleneceğini düşünüyoruz.

Dövizde 22 TL bandı kırılır, o zaman 12 bin TL, 12 bin 500 TL rakamı telaffuz edilecektir.

EMEKLİ VE MEMUR MAAŞI ZAM ORANI BELLİ OLDU MU?

Memur ve kamu işçilerine yapılan zamlar aynı oranda memur ve emeklilerine yansıtılacaktır. Daha öncesinde sayın Cumhurbaşkanı kamu işçilerine yüzde 45 zam açıkladı.

Kamu işçilerinin en düşük maaşı 17 bin TL, memurlara ise 22 bin TL zam yapıldı. Yüzde 45'lik oranın aynı ölçüde memur emeklilerine yansıtılacağı kanaatindeyim. Diğer emekliler ise asgari ücret oranında bir artışla karşılaşacaklardır.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

En düşük emekli maaşının 9 bin 500 TL'ye yükseltileceği kanaatindeyim. Daha önceki söylemlerimde de değindiğim gibi en düşük emekli maaşı 2 yıldan daha az bir sürede 5 katına çıkarıldı.

En düşük emekli maaşının yükseltilmesi ile ilgili kamuoyunda güçlü bir beklenti bulunmuyor. Ancak diğer emekli maaşları ile en düşük emekli maaşları arasındaki makas ciddi anlamda kapandığı için diğer emekli maaşları ile ilgili de bir düzenleme önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN