Dört koldan seçim hazırlığı

Dört koldan seçim hazırlığı

Hükümet kanadından ‘2023’ten önce seçim yok’ açıklamaları gelse de seçim ekonomisi üzerinden hazırlanan ciddi adımlar, sandığın daha erken kurulacağına yönelik yorumları güçlendiriyor. Bu kapsamda ‘düşük gelirli kesim oy vermeye cebinde paketle gitsin’ hazırlıkları hızlandırıldı. Çalışma Bakanı “İşçiyi enflasyondan koruyacak asgari ücret hazırlıyoruz” dedi. EYT’liler için de birden fazla formül masada.

Muhalefetin erken seçim mesajlarına kapıyı kapatan iktidar, bir yandan da işçi ve emekliler başta olmak üzere toplumun geniş kesimine yönelik ‘iyileştirme’ çalışmasını sürdürüyor. Enflasyon, eriyen TL, zam sarmalında geçim sıkıntısı artan vatandaşlara ‘nefes paketlerinde’ son aşamaya gelindi. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin “Enflasyon karşısında emeği koruyacak ve rahatlama sağlayacak program içindeyiz” dedi.

EYT’DE DÜŞÜK MAAŞLI EMEKLİLİĞİ İÇEREN AVRUPA MODELİ İNCELENİYOR

eçime hazırlık’ değerlendirmesine zemin hazırlayan bir başka başlık ise EYT’lilere yönelik. Bu çerçevede Avrupa ülkelerindeki örnekler üzerinde incelemede bulunulduğu ve düşük maaşlı emeklilik seçeneğinin gündemde olduğu belirtildi. 50 yaş sınırı konulacağı da ortaya atıldı. Polisler, hemşireler gibi belirli meslek gruplarına tanınan yıpranma hakkının kapsamının genişletilmesinin de konuşulduğu kamuoyuna yansıdı.

birinci.jpg

İktidarın seçim ekonomisi hazırlıkları hız kazandı

İktidar muhalefetin erken sandık taleplerine kapıyı kapatan çıkışlar yapsa da ‘seçim ekonomisi’ne yönelik ciddi adımlar atıyor. İşçi ve emekliler başta olmak üzere toplumun geniş kesimine yönelik ‘iyileştirme’ çalışmalarını sürdüren hükümet yükselen enflasyon sonrası zamlarla sıkıntısı her geçen gün artan vatandaşa nefes aldıracak ‘pakette’ de sona geldi. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin de “İşçiyi enflasyon karşısında koruyacak asgari ücret çalışması hazırlıyoruz” dedi. Bir çalışmanın da EYT’liler için yapıldığı belirtildi.

Z020 başından bu yana esnaf ziyaretleri ve parti içi kurulları vasıtasıyla 81 ilde sokak sokak nabız yoklayan muhalefet, iktidara erken seçim çağrısında bulunmaya devam ediyor. Son dönemde bu çağrının tonu düşerken Cumhur İttifakı ‘seçimler 2023’te’ söyleminden geri adım atmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, son olarak 21 Ekim’de “Seçim zamanında yapılacak. O tarih de Haziran 2023” dedi. Ancak özellikle ekonomiye ilişkin gelecek yıl atılması planlanan bazı adımlar ‘Seçim hazırlığı mı yapılıyor’ sorusuna yol açtı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğretmenleri de kapsayan 3600 ek gösterge meselesini önümüzdeki yılın sonuna kadar çözüme kavuşturmayı planladıklarını açıklaması da seçime yönelik bir adım olarak yorumlandı. Yaşanan ekonomik sıkıntılar, TL’nin dolar karşısında erimesi, rekor kıran yüksek enflasyon sonrası art arda yaşanan zamlara rağmen hükümet her defasında ‘2023’ten önce seçim yok’ dese de seçim ekonomisine yönelik ciddi adımlarına devam ediyor. Cumhur İttifakı ortağı MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de salı günkü grup toplantısında seçim startını vermesi sonrası sandığın daha erken kurulacağına yönelik yorumları güçlendirmeye başladı.

İLK MESAJ DÜŞÜK GELİRLİ ÜZERİNDEN:

Asgari ücretli, emekli uzun süredir geçim derdi yaşamasına rağmen hükümet hafta başında dar gelirlilere yönelik desteği seçim tartışmalarıyla birlikte gündemine aldı. AK Partili Vedat Demiröz “Asgari ücret ve düşük emekli ayıklarını insani yaşam seviyesine getireceğiz” dedi. Pandemi fonlarından küçük esnafın yararlanamadığını belirtip bu yönde çalışma yürütüldüğünü kaydetti. EYT’lilerin bekleme süresinin öne çekileceği de dile getirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, AK Parti’nin yeni binasına ilişkin “Seçimde kullanacağız. Yaza bitirelim” talimatı ‘sandığın 2022 sonbaharında kurulacağının sinyali’ olduğu yorumlarına neden oldu. Vatandaşı ev ve araba almaya teşvik eden faiz indirimi sonrası yeni hazırlıklar da bu yönde değerlendirildi.

ASGARİ ÜCRET ÇALIŞMASI:

Yüksek enflasyon sonrası asgari ücretin artırılması konusunda taleplerin arttığı dönemde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den de dikkat çekici bir çıkış geldi. Bilgin, asgari ücretle ilgili olarak, “Hepimizin yaptığı hesaplar var. Enflasyon karşısında emeği koruyacak bir asgari ücret seviyenin belirlenmesi düşüncesiyle hareket ediyoruz” dedi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda konuşan Bilgin şöyle devam etti:

“Asgari ücret ile ilgili yaklaşık 2 bin 500 muhtelif sektörlerde çalışan işçi, işveren , yöneticiler, esnaf başka mesleklerden insanları kapsayan araştırma ile topumun beklentilerini belirleyen bir araştırma yapıyoruz.” diyen Bilgin, “Bu bizim için bir kamuoyu beklentisini de gösterme şeklinde bir çalışma olacak. Hesaplarımızı yaparak işçilerimizi koruyacak Asgari Ücret meselesini gündemden çıkaracak bazı rahatlamalar sağlayacağını şimdiden söyleyebilirim. 3600 ek göstergesinin bakanlık bünyesinde çalışmaları başladı. Kapsamını ve maliyetini şu anda çalışıyoruz. Yakında sendikalarla birlikte ortak bir çalışma yürüteceğiz.”

EYT İÇİN DÜŞÜK MAAŞLA EMEKLİLİK FORMÜLÜ:

Öte yandan Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre hükümet bir adımı da EYT’liler için atmaya hazırlanıyor. EYT sorununu çözmek için kurulan masada prim gün sayısını doldurup, emekli olmak için 2 yılı kalanların emekli edilip maaşlarının ödenmesi formülü var. Ama üzerinde çalışılan asıl konu “Kademelendirilmiş düşük maaşla emekli olabilme imkanı” tanıyan model. Almanya ve Finlandiya örnekleri üzerinden çalışılan bu sistemde prim gün sayısını tamamlayan çalışana “sağlık risk primini karşılamak kaydıyla” yaşı beklemeden emeklilik imkanı tanınabileceği ifade ediliyor. Ancak bu olanaktan faydalanmak isteyen çalışanların emeklilik maaşında kesinti yapılacak. Yani bir kişi yaşı beklemeden emekli olmak istediğinde -kesinti oranı kalan yıla göre belirlenmek üzere- örneğin 3 bin 500 lira yerine 2 bin 200 lira alacak. Asıl emeklilik yaklaştıkça bu emekli maaşı yükselecek ve en sonunda yaş şartı tamamlandığında ‘hak ettiği’ ücreti almaya başlayacak. İsteyen EYT’liler bu model kapsamında emekliliğini talep edebilecek.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (7)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
7 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN