Enflasyonu düşüremeyen hükümet, gözünü kredi kartı limitlerine dikti! Milyonlarca kart kullanıcısına kötü haber

Enflasyonu düşüremeyen hükümet, gözünü kredi kartı limitlerine dikti! Milyonlarca kart kullanıcısına kötü haber

Merkez Bankası'nın parasal sıkılaşma politikalarına destek vermek amacıyla BDDK tarafından bankalara kredi kartlarına ilişkin yeni talimatlar gönderildi. Yapılacak yeni düzenleme ile milyonlarca müşterinin kart limitlerinde değişikliğe gidilmesi öngörülüyor. İşte detaylar...

Yaşanan ekonomik krizi ve yüksek enflasyonun etkisiyle milyonlarca vatandaş, kredi kartı harcamaları nedeniyle zor günler geçiriyor. Kredi kartı kullanımında yaşanan sağlıksız tablo, ekonomi yönetiminin bir süredir yürüttüğü parasal sıkılaşma adımlarını da tehlikeye sokarken, alınan kararlar sonucunda ekonomide arzulanan soğuma, kartlı işlemlerin rekor seviyeye yükselmesi nedeniyle istenilen boyutta sağlanamıyor.

BANKALARA KREDİ KARTLARI İÇİN YENİ TALİMAT

HalkTV'de yer alan habere göre, bu durumun önüne geçebilmek için geçtiğimiz aylarda kredi kartı nakit avans çekim işlemlerinde ve akdi faiz oranlarında artışa giden Merkez Bankası, bir değişikliği de kart limitleri için uygulamaya hazırlanıyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) mevzuatına göre bankalar, kredi kartı tahsis edecekleri müşterilerine ilk 1 yıl için mevcut maaşlarının 4 katı oranını, sonraki yıllarda ise azami olarak 8 katı oranını verebiliyor.

Fakat bu sınırlama, hemen hemen tüm bankalar tarafından ihlal edilirken, çok sayıda kullanıcıya aylık gelirinin 10 ile 15 katını bulacak seviyelerde limit tahsis edilmekte. Bu durum, milyonlarca vatandaşı kontrolsüz harcamaya teşvik ederken, artırılan limitler aynı zamanda borç batağına saplanmış vatandaşların sayısını da yukarı çekiyor.

MİLYONLARCA MÜŞTERİNİN KREDİ KARTI LİMİTİ DÜŞÜRÜLECEK

BDDK, bankalara gönderdiği talimat ile kart limitlerinde kapsamlı bir inceleme başlatılmasını talep ederken, aylık gelir/limit oranının en sağlıksız hale dönüştüğü ülkeler arasında yer alan Türkiye'de kart limitlerinin yeniden şekillendirileceği tahmin ediliyor.

İlk aşamada henüz kart limitinin büyük bölümünü kullanmamış kullanıcıların limitlerinin belirlenen oranlara çekilmesi planlanırken, yapılacak düzenleme ile milyonlarca müşterinin kart limitlerinde aşağı yönlü değişikliklerin yaşanacağı öğrenildi.

Merkez Bankası, gerek görülmesi halinde parasal sıkılaşma sürecinin daha fazla hızlandırılacağının mesajlarını vererek, ilerleyen aylarda yeni bir faiz artırımına gidilebileceğinin sinyallerini paylaşırken, atılacak faiz adımlarının ardından kredi kartı faizlerinde de değişiklik gündeme gelebilir.

Geçtiğimiz aylarda Merkez Bankası tarafından hayata geçirilen tebliğ ile kredi kartı işlemleri için uygulanacak faiz oranlarına tavan sınır belirlenmişti. Merkez Bankası, bu sınırda herhangi bir değişiklik yapmaması halinde faizler artırılsa dahi kredi kartı faizlerinde herhangi bir değişiklik yapılmayacak.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN