Erdoğan 'Adalet mahkeme salonlarında tecelli eder' diyerek konuştu: Sosyal medya mahkemeleri toplum için büyük tehlike

Erdoğan 'Adalet mahkeme salonlarında tecelli eder' diyerek konuştu: Sosyal medya mahkemeleri toplum için büyük tehlike

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yargıtay Başkanlığı'nda 2023-2024 Adli Yıl Açılış Töreni'nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, burada gerçekleştirdiği konuşmasında hedeflerinin 'sivil anayasa yapmak' olduğunu duyurarak, "85 milyonun 'İşte benim anayasam' diyeceği bir metin sunmalıyız. Milletimiz yeni anayasayı anasının ak sütü gibi hak ediyor" dedi. Bununla birlikte Erdoğan, 'sosyal medya mahkemelerini' tehdit olarak gördüklerini söyleyip, "İç barışı açısından büyük bir tehdit ve tehlike kaynağı" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023-2024 Adli Yıl Açılış Töreni'nde konuştu. "Darbe Anayasasının gölgesinde Türkiye Yüzyılını konuşmayı, ülkemiz ve demokrasimiz için zül addediyoruz" ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hedeflerinin sivil anayasaya olduğunu açıkladı.

7653600.jpg

"85 milyonun 'İşte benim anayasam' diyeceği bir metin sunmalıyız. Milletimiz yeni anayasayı anasının ak sütü gibi hak ediyor" şeklinde konuşan Erdoğan'ın cümlelerinin satırbaşları şu şekilde:

"Yeni Adli yılın açılış töreni sebebiyle sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Yeni adli yılın tüm teşkilatımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Sözlerimin hemen başında adaletin tecellisi uğrunda görev yaparken şehit düşen, Cumhuriyet Savcımız Mehmet Selim Kiraz başta olmak üzere, tüm yargı mensuplarımızı rahmetle yad ediyorum. Yine bu vesileyle 6 Şubat depremlerinde yıkıntıların altında kalarak vefat eden 231 yargı çalışanımızın her birine Allah'tan rahmet niyaz ediyorum. Hem bakanlığımız hem HSK ile gerekli tedbirleri depremzedeler için alıyoruz.

7653597.jpg

Felaketin ilk günlerinden itibaren zor şartlar altında vazifelerini yapan görevlilerimize teşekkür ediyorum. Bölgedeki durumu günbegün takip ediyoruz. Yaraları bir an önce sarmak gündemimizin ilk sırasında yer alıyor.

'TÜRKİYE YÜZYILININ İNŞASINI SÜRDÜRECEĞİZ'

189 yeni mahkemenin kurulma işlemleri devam ediyor. Afetzedelerimiz neye ihtiyaç duyuyorsa onu yapmaktan geri durmuyoruz. Türkiye Yüzyılının inşasını sürdüreceğiz.

Bu seneki adli yıl açılışını cumhuriyetin 100. yılında gerçekleştiriyoruz. İki ay sonra Türkiye Cumhuriyeti'nin yüzüncü yıldönümünü coşkuyla kutlayacağız. Hiçbir komplekse kapılmadan cesaretle sorunların üzerine gideceğiz, eksikleri telafi edeceğiz.

Hukuk devleti hepimizin ortak hedefi ve kırmızı çizgisidir. Hiçbir vatandaşımız adliye kapısının adalet kapısı olduğundan şüpheye kapılmamalıdır. Bu yüzden hukukun üstünlüğü ilkesinden taviz veremeyiz. Hükümet olarak, adalet sisteminin işleyişinde yaşanan aksaklıkları gidermek için sunulan önerilere mutlaka kulak verdik.

Her yıl yeni yargı paketleriyle reform sürecini kesintisiz sürdürüyoruz.

Hangi konumda olursa oldun herkesin adaletle ilgili meselelere hassasiyetle davranmasını bekliyoruz. Ülkeyi yönetme görevini üstlendiğimizde önceliklerimizin en başına 'Eğitim, sağlık, emniyet ve adalet' başlıklarını yerleştirdik.

Yeni yargı paketleri ile yargıda reformu kesintisiz olarak sürdürüyoruz. Ortak akılla hukuk devletini güçlendireceğiz. 280 yeni adalet sarayı inşa ederek merdiven altı odalarda adalet dağıtılmaya çalışılan o kötü manzaralara son verdik. Önümüzdeki dönemde ilk derece mahkemeleri, bölge adliye mahkemeleri ve Yargıtay da dahil olmak üzere yargı kurumlarının çalışma usullerinde reformlar yapacağız.

7653588.jpg

Hataları asgariye indirecek ve temyiz mahkemelerindeki yığılmayı engelleyecek bölge adliye ve idare mahkemelerini devreye aldık. Yargıda ihtiyaç duyulan reformları yapacağız. Davaların sonuçlanma süresi daha da kısalacak.

'SOSYAL MEDYA MAHKEMELERİNİ TEHDİT OLARAK GÖRÜYORUZ'

Önümüzdeki dönemde ilk derece mahkemeleri, bölge adliye mahkemeleri ve Yargıtay da dahil olmak üzere yargı kurumlarının çalışma usullerinde reformlar yapacağız.

Hataları asgariye indirecek ve temyiz mahkemelerindeki yığılmayı engelleyecek bölge adliye ve idare mahkemelerini devreye aldık. Yargıda ihtiyaç duyulan reformları yapacağız. Davaların sonuçlanma süresi daha da kısalacak.

Adalet ise mahkeme salonlarında tecelli eder. Sokağa, televizyon ekranlarına ve sosyal medya mecralarına taşınan adalet, hukuka olan güveni zedeler ve zamanla yok eder. Eline mikrofonu veya klavyeyi alan birilerinin, mahkeme kararlarını kendi arzuları ve ideolojik aidiyetlerine göre eğip bükerek yorumlaması, hatta daha da ileri giderek hüküm vermesi doğru değildir. Bu tür şımarık hezeyanlar, hem adalet sistemine, hem de sistemin fedakar mensuplarına karşı yapılmış büyük bir haksızlıktır, saygısızlıktır. Günümüzde sayıları giderek artan "sosyal medya mahkemelerini" toplumumuzun birliği, dirliği, huzuru ve iç barışı açısından büyük bir tehdit ve tehlike kaynağı olarak görüyoruz.

'HEDEFİMİZ SİVİL ANAYASA YAPMAK'

Hedefimiz sivil anayasa yapmak. 85 milyonun 'İşte benim anayasam' diyeceği bir metin sunmalıyız. Milletimiz yeni anayasayı anasının ak sütü gibi hak ediyor.

Meclisin açılışıyla birlikte Türk demokrasisini yeni bir Anayasaya kavuşturmak için girişimlerimizi tekrar başlatacağız."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (23)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
23 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN