Erdoğan'a Erbakan Hoca'nın videosuyla yanıt: Adımı kullanıyorlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan TRT yayınında “Taksim'de cami yaptınız, Ayasofya'yı ibadete açtınız, başörtüsü sorununu çözdünüz. Bunlar merhum Erbakan'ın da hayaliydi, bunu siz gerçekleştirdiniz. Ama Erbakan'ın partisi olan parti sizin yanınızda değil” sözlerine "Ağlatma bizi, karıştırma oraları" dedi. Bunun üzerine Saadet Partililer Necmettin Erbakan'ın bir videosunu dolaşıma soktu. Videoda Erdoğan'a eleştirilerde bulunan Erbakan'ın “Benim adımı kullanıyorlar” sözleri dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı TRT ortak yayınında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın burada yaptığı konuşmada 2011 yılında hayatını kaybeden Saadet Partisi Eski Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile ilgili gelen bir soruya verdiği cevap tartışma konusu oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisine yöneltilen 'Attığınız imzalardan hangisini atarken en çok heyecan duydunuz?' sorusuna şöyle cevap verdi:

Ayasofya. Allah rahmet eylesin üstat (Necip Fazıl Kısakürek) Sultanahmet'te konuşuyor. 'Ayasofya açılacak, Ayasofya açılacak...' Takdimini yapan da benim. Açmak da Allah'a hamd olsun bize nasip oldu. Üstadın o kararlılığını orada yaşadık. Ondan sonra da Ayasofya'yı açmak Rabbime hamd olsun bize nasip oldu. Nasıl duygulanmayayım?

'KARIŞTIRMA ORALARI AĞLATMA BİZİ'

Erdoğan, Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi'nin 'Taksim'de cami yaptınız, Ayasofya'yı ibadete açtınız, başörtüsü sorununu çözdünüz. Bunlar merhum Erbakan'ın da hayaliydi, bunu siz gerçekleştirdiniz. Ama Erbakan'ın partisi olan parti sizin yanınızda değil.' sözlerine ise şu yanıtı verdi:

Ağlatma bizi ya. Karıştırma oraları ağlatma bizi dur. Maalesef, Erbakan hocamızın o vaatlerini gerçekleştirmiş biri olmamıza rağmen onunla o yolu yürümüş biri olarak şu anda birilerinin farklı zeminde, tam bu adımlara karşı olanlarla beraber olmaları insanı ciddi manada yıkıyor.

'ADIMI KULLANIYORLAR'

Erdoğan'ın sözlerine Saadet Partililer, Necmettin Erbakan'ın sözleriyle cevap verdi. Saadet Partililer Erbakan'ın Erdoğan'ı eleştirdiği bir videoyu sosyal medyada paylaştı. Videoda Erbakan'n “Adımı kullanıyorlar” sözleri dikkat çekti. Saadet Partililer Erdoğan'ın CHP ile korkutup oy istediğini belirtti. Videoda Erbakan şunları söylüyor:

İstanbul'a gitti 48 yıldır Kasımpaşa'da hizmet veren Kur'an kursunu herkesin gözü önünde yıktı. İki trilyon lira verildi Akdamar Kilisesi tamir edildi. Erdoğan Vatikan'a gitti, Papa öldü diye Türkiye'de bayraklar yarıya indirildi. Din kitapları içerisine haç resmi koydurdu. Bunlar saymakla bitmez.

'BENİ GÜNAHLARINIZA ALET ETMEYİN'

“Efendi ben karışmıyorum başkası yapıyor” diyor. Bunları sen yapıyorsun sen sen sen. Onların gözüne girmek için sen... Şimdi gelmişsin ben de Milli Görüşçüyüm, beni de Hoca kurdurdu, ben Hoca'yı Cumhurbaşkanı yapmak için çalışırım diye köylerde hala bunları söylüyorlar. Kendi günahlarınıza beni alet etmeyin. Sizin yaptıklarınız sadece yıkımdır ve manevi tahribattır.

"ERDOĞAN SİYONİZM’İN KASİYERİ OLDU"

Millî Görüşçülerin bir başka paylaşımında ise Erbakan’ın Alman gazetesi Die Welt’e verdiği mülakatta “Erdoğan Siyonizm’in kasiyeri oldu. O benim öğrencimdi. Ona yapması gerekenleri söyledim, ama dediklerimi yapmadı” şeklindeki ifadeleri de yer alıyor.

Erdoğan’ın sözlerine sert tepki gösteren SP’liler “Hocamız sizin döneminizde ev hapsinde yaşadı, ‘Tekerlekli sandalye’ gibi çirkin cümlelere muhatap oldu, ‘Saadet Partisi Genel Başkanı’ olarak vefat etti” paylaşımları yapıldı.

Saadet Partililerin paylaştığı bir diğer videoda ise Erbakan’ın son günlerinde dönemin başbakanı Erdoğan’ın Millî Görüş lideri aleyhindeki sözleri yer alıyor. Erdoğan, Samanyolu TV’de yaptığı konuşmada, o sırada aldığı ceza nedeniyle doktor raporuyla ev hapsinde olan Erbakan’a hitaben “Bir taraftan tekerlekli sandalye ile dolaşacaksın, bir yandan çeşitli hastane raporları çıkarıp göndereceksin, ondan sonra bu siyasi mücadelenin içerisinde bir şeyler toplayabilir miyim, bir prim yapabilir miyim gayreti içine gireceksin” şeklinde ifadeler kullanıyor.

İşte o paylaşımlardan bazıları: