Escobar'ın infaz yöntemi Türkiye'de: Motosikletli suikastta ürküten artış

Escobar'ın infaz yöntemi Türkiye'de: Motosikletli suikastta ürküten artış

Bir dönemin uyuşturucu kralı Pablo Escobar'ın infaz yöntemi Türkiye'de son dönemde tırmanışa geçen uyuşturucu çetelerinin en çok kullanılan taktiği oldu. Geçtiğimiz yıldan bu yana Latin Amerika'nın öğrettiği motosikletli suikast yöntemi Türkiye'de çok yaygınlaştı.

Ünlü uyuşturucu baronu Pablo Escobar, Kolombiya Adalet Bakanı'nı öldürmek amacıyla motosiklet kullanımını suikastçılara talimat olarak verdi. Bu talimat sonucunda motosiklet, Latin Amerika'nın birçok kentinde en yaygın suikast yöntemi haline geldi. Türkiye ise son dönemde bu yöntemin merkezinde yer alıyor.

2021 yılında Meksika'daki Sinaloa uyuşturucu kartelinin üyeleri, Bozkurt işareti ile Türkiye'ye selam gönderiyordu. 2022'de ise Latin Amerika'nın öğrettiği motorsikletli suikast yöntemi Türkiye'de daha da yaygınlaştı.

SİNAN ATEŞ CİNAYETİ

Gaziosmanpaşa'da Emre Çatal adlı bir motosiklet sürücüsü, 29 Ağustos'ta silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Emre Çatal'a pusu kuran motosikletli iki kişinin saldırısının görüntüleri güvenlik kamerasına yansıdı. Emre Çatal'ın ölümü, Türkiye'de motosikletli suikastçilerin başrolde olduğu ilk cinayet olmaktan çok uzaktı. Türkiye'de son zamanlarda artan bu tür suç olaylarının en dikkat çekeni, 2022'nin sonunda eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş'in Ankara'da öldürülmesiydi.

Gazeteciler Sadık Güleç ve Ferhat Yaşar, açık kaynaklardan yaptıkları takip sonucu son bir yıl içinde en az 36 motosikletli saldırının tespit edildiğini belirtiyor. İstanbul'un çeşitli ilçelerinde medyaya yansıyan silahlı saldırılar da oldukça çarpıcıdır.

1980'LERDE LATİN AMERİKA'DA ORTAYA ÇIKTI

Motosikletli suikastçiler ilk olarak 1980'lerde Latin Amerika'da ortaya çıktı. Medellin Karteli'nin lideri Pablo Escobar, bu yöntemi birçok suikastında kullanmıştı. Motosikletle suikast yöntemi hızlı ve etkili bir şekilde işlemesi nedeniyle tercih ediliyor.

Türkiye'de de motosiklet sayısındaki artış dikkat çekici. 2020 yılında 3 milyon 512 bin 576 olan motosiklet sayısı, 2023 Temmuz ayında 4 milyon 659 bin 333'e yükseldi. Bu artışın, suç örgütlerinin ve suçluların da motosikletleri tercih etmelerine neden olduğu düşünülüyor.

Latin Amerika'da bu yöntemi engellemek amacıyla yapılan bir önemli adım ise iki erkeğin birlikte motosiklete binmesinin yasaklanmasıydı. Bu yasağın ardından suikast ve soygun olaylarında düşüş yaşandı.

Özetlemek gerekirse, motosikletli suikastçiler Latin Amerika'da Escobar tarafından popüler hale getirildi ve sonrasında Türkiye gibi farklı bölgelerde de kullanılmaya başlandı. Bu yöntem hızlı ve etkili olması nedeniyle tercih edilirken, motosiklet sayısındaki artış da bu tür suç olaylarının artmasına neden olabilir.

Gazete Duvar’dan Sadık Güleç ve Ferhat Yaşar, motorsikletle işlenen suçları açık kaynaklardan takip ederek son bir yılda en az 36 saldırı tespit etti.

İSTANBUL’DA MEDYAYA YANSIYAN SİLAHLI SALDIRILAR

Kağıthane’de 18 Mayıs 2022’de motosikletli iki kişi, düğün organizasyon firmasına ait iş yerine silahlı saldırı düzenledi. Saldırıda yaralanan olmadı.

Kağıthane’de 9 Ocak 2023’te yolda yürüyen üç kişi motosikletli kişiler tarafından silahlı saldırıya uğradı. Saldırıda Cihan H. ve Cihan Ö. yaralanırken, üzerinde kimlik çıkmayan bir kişi de öldü.

Kağıthane’de 4 Ekim 2022’de kurye kılığında bir kafeteryaya giren bir kişi, kaskını çıkarmadan elindeki tabancayla “Mesut kim” diyerek rastgele ateş açtı. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı.

Kağıthane’de 3 Kasım 2022’de yolda yürüyen Murat Yeşilçeçen, motosikletli iki kişinin silahlı saldırısına uğradı, yaralı kurtuldu.

Kağıthane’de 13 Kasım 2022’de trafik ışıklarında aracıyla beklerken motosikletli iki şüphelinin silahlı saldırısına uğrayan B.D., öldü.

Kağıthane’de 2 Ekim 2022’de motosikletle gelen şahıs kaldırımda yürüyen Cihan B.’ye ateş açtı. Cihan B. ayaklarından yaralandı.

Kağıthane’de 25 Temmuz 2022’de sokakta yürüyen Soner E. ve Betül Ö. yanlarından hızla geçen motosikletteki iki kişinin silahlı saldırısına uğradı. Soner E. iki bacağından vurulurken, Betül Ö. sağ bacağından vuruldu.

Kağıthane’de 26 Ağustos 2022’de motosikletle sokağa giren 2 kişi berber dükkanına silahlı saldırı düzenledi. Dükkan sahibi Emrah Özbek bacağından yaralandı.

Fatih’te 31 Ekim 2022 tarihinde motosikletli dört kişi yüzlerini kask, maske ve kapüşonla gizleyerek Eray Anıl K.’ye ateş açtı. Eray Anıl K., omzundan vurularak olaydan yaralı kurtuldu. Saldırı sırasında annesiyle birlikte yürüyen Ahmet C. de koluna isabet eden kurşunla yaralandı.

Şişli’de 1 Aralık 2022 tarihinde yol kenarında motosikletiyle bekleyen silahlı bir kişi, F.A. ve C.S. isimli iki kişiye ateş etti. F.A ve C.S yaralı kurtuldu.

Esenyurt’ta 3 Eylül 2022 tarihinde motosikletli iki kişi, Ahmet Karatay’a ateş etti. Saldırıda ağır yaralanan Karatay ölürken, olay yerinde bulunan Murat Ö. ise hafif yaralandı.

Levent’te 9 Ekim 2022 tarihinde motosikletli iki kişi, metro durağı girişinde bekleyen bir kişiye silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıya uğrayan kişi yaralı kurtuldu.

Ortaköy’de 8 Eylül 2022 tarihinde eğlence mekanına giden motosikletli dört kişi güvenlik görevlilerine ateş açtı. Güvenlikçiler tarafından silahla karşılık verilmesi üzerine çatışma çıktı. Çatışmada 4 kişi yaralandı.

Seyrantepe’de 20 Temmuz 2022’de bir oto tamircisinin önüne motosikletle gelen iki kişi, işyerine silahlı saldırı düzenledi.

Ataşehir’de 31 Ekim 2022’de arkadaşının yanına giden 20 yaşındaki bir genç, kask ve maske takan motosikletli saldırganlar tarafından silahlı saldırıya uğradı.

Avcılar’da 14 Nisan 2022’de motosikletli iki kişi sokakta gördüğü Hürkan Özkan’a ateş etti. Hürkan Özkan kafasına isabet eden kurşunlarla yaşamını yitirdi.

Bahçelievler’de 11 Ekim 2022’de berberden çıkan 22 yaşındaki Emrullah Tapu öldürüldü.
Esenyurt’ta 11 Haziran 2022’de motosiklet üzerindeki iki kişi, kırtasiyeden çıkan K.Ö.’ye 3 el ateş ederek kaçtı. K.Ö. bacağına isabet eden kurşunla yaralandı.

Beyoğlu’nda 19 Nisan 2022’de Kasımpaşa tribün liderlerinden Yüksel Ustahüseyin, iftara gideceği esnada eşi ile çocuklarının gözü önünde otomobil ve motosikletli saldırganlar tarafından açılan çapraz ateşle öldürüldü.

Bahçelievler’de 10 Ağustos 2022’de motosikletle gelen iki kişiden biri elindeki uzun namlulu silahla karşılıklı bulunan iki işyerini arka arkaya taradı. Esnafın silahla karşılık vermesi sonrası çatışma çıktı. Saldırıda bir müşteri yaralandı.

Beylikdüzü’nde 2 Ekim 2022’de iki kişi motosikletle geldikleri otoparkı, uzun namlulu silahla taradı. Onlarca merminin sıkıldığı otoparkta bir kişi yaralanırken olay yerindeki bir köpeğe ise üç mermi isabet etti. Otopark ve çevresinde 30’a yakın boş kovan tespit edildi.
Okmeydanı’nda Talha Burak Karayılan, 22 Şubat 2022’de motosikletle gelen kasklı iki kişinin silahlı saldırısına uğradı. Karayılan yaralı kurtuldu.

Ümraniye ve Sarıyer’de iş insanı C.Ö.’nün bulunduğu otomobile birer gün arayla motosikletli silahlı saldırı düzenlendi. C.Ö.’nün bulunduğu otomobil 15 Haziran akşamı Ümraniye’de, 16 Haziran günü ise

Sarıyer’de motosikletli iki kişi tarafından silahlı saldırıya hedef oldu. C.Ö., saldırılardan yara almadan kurtuldu.

Beylikdüzü’nde 30 Mart 2022’de motosikletli iki kişi TEKEL bayisine doğru silahla ateş etti. Saldırıda yaralanan olmadı.

Sarıyer’de 27 Temmuz 2022’de iki grup arasında çıkan tartışmadan sonra olay yerinden uzaklaşan şüpheliler çok geçmeden motosikletle gelip karşı gruba ateş açtı. Saldırıda bir kişi öldürüldü.

Bağcılar’da 17 Mart 2022’de oto yıkamaya motosikletli kişiler AK-47 (Kalaşnikof) tipi uzun namlulu silahla ateş açtı. Saldırıda yaralanan olmadı.

Şişli’de 9 Eylül 2022’de Sırbistan’ın bilinen organize yeraltı örgütlerinden ‘Skaljari’ çetesinin lideri olduğu ileri sürülen Jovica Vukotiç, motosikletli iki kişinin silahlı saldırısına uğradı. Skaljari öldü.

Esenyurt’ta 1 Ağustos 2022’de motosikletli iki kişi dönerciye silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda bir kişi yaralandı.

Eyüpsultan’da 16 Şubat 2022’de motosikletle gelen iki kişi yufkacı ile kahvehaneye silahlı saldırı düzenledi. Saldırıda yaralanan olmadı.

Bağcılar Güneşli ve Göztepe Mahallesinde, 9 Mart 2022’de aynı firmaya ait iki farklı oto yıkama şubesine motosikletli iki saldırgan tarafından uzun namlulu silahla saldırı düzenlendi. Polis, şüphelilerden O.K.T.’yi 13 Mart Pazar günü yakaladı. Şüphelinin evinde yapılan aramada anahtarlık şeklinde suikast tabancası ve bu tabancaya ait fişekler ele geçirildi.

Ataşehir’de 18 Ocak 2023’te bir otomobile pusu kuran motosikletli grup ateş açtı. Otomobildekiler yara almadan olay yerinden uzaklaştı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN