EYT'liler dikkat: Emeklilik hakkınızı kaybedebilirsiniz! 50 yaşındaki öğretmen bile bunu yaşıyorsa...

Ücretli öğretmenlik yapan İlker Aydın, sigorta başlangıcı olmadığı için emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) statüsüne geçemedi. 50 yaşındaki öğretmen, "Ücret bordrosu verilmediği için emeklilik hakkımı kaybettim" dedi. İşte detaylar...

Tokat'ta yaşayan 50 yaşındaki İlker Aydın, 1998-1999 eğitim-öğretim döneminde Erbaa Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Hacı Fatma Uslu İlköğretim Okulu'nda ücretli öğretmenlik yaptı.

İddiaya göre bu süre zarfında sigorta girişi yapılmayan İlker Aydın, bu nedenle EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) statüsüne geçemedi. Durumu araştıran Aydın, aynı dönemde ücretli öğretmenlik yapan arkadaşı Yeliz Ünal Özlü'nün ilçe milli eğitim müdürlüğünden aldığı ücret bordrolarını SGK'ya bildirerek emekli olduğunu öğrenince, kendisi de benzer belgeyi almak için başvuruda bulundu.

İlçe milli eğitim müdürlüğü, Aydın'ın o dönemde çalıştığını kabul ettiğini belirterek öğrencilere verdiği ders notlarını vermesine rağmen bilinmeyen bir nedenle ücret bordrosunu vermedi. Bu durumu hukuki mücadeleyle çözmeye karar veren Aydın, banka dekontunu alması halinde emeklilik hakkı kazanabileceğini iddia ediyor.

tokat-ogretmen-ilker-aydin-eyt-magduru-3.jpg

"ÇALIŞTIĞIMI KABUL EDİYOR AMA ÜCRET BORDORMU VERMİYOR"

EYT mağduru İlker Aydın, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"1998-1999 eğitim-öğretim yılında Erbaa ilçesi Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Hacı Fatma Uslu İlköğretim Okulu'nda ücretli öğretmenlik yaptım. Aynı yıl benim gibi ücretli öğretmenlik yapan Erbaa Tapu Müdür Yardımcısı Yeliz Ünal Özlü, ilçe milli eğitim müdürlüğünden ücretli öğretmenlik yaptığına ilişkin ücret bordrolarını alarak SGK'ya verdiği için emekli oldu.

Aynı yöntemi ben izlemek istediğimde de Erbaa Milli Eğitim Müdürlüğü o dönemde çalıştığımı kabul ediyor, hatta öğrencilere vermiş olduğum ders notlarını bana gönderiyor. Ancak ücret bordrosunu bana göndermiyor. Arşiv yönetmeliğinin 43. Maddesinde maaş ve ücret bordroları ilgili kurumda süresiz saklanır der. Bunu süresiz saklaması gerekiyor. Öğrendiğim kadarıyla da zaten maaş bordrolarım duruyor. Ama bana vermiyorlar."

tokat-ogretmen-ilker-aydin-eyt-magduru-2.jpg

"1998 YILINDA DEVLET BİZİ SİGORTASIZ ÇALIŞTIRMIŞ"

Her vatandaşın kanun önünde eşit olduğunu hatırlatan İlker Aydın, şöyle konuştu:

"1998-1999 eğitim-öğretim yılında ücretli öğretmenlik yaptığıma ilişkin Erbaa Milli Eğitim Müdürlüğü ücret bordrolarımı verirse ben de SGK'ya vereceğim. SGK'da bordroları inceleyecek ve beni emekli edecek. Mağduriyetim de giderilmiş olacak. Belli ki devlet bizi 1998-99 eğitim-öğretim yılında sigortasız çalıştırmış. Ama arkadaşımı da sigortasız çalıştırmış.

Arkadaşım Yeliz Ünal Özlü ücret bordrolarını aldığı için SGK'da ona hakkını verdi. Ben de hakkımı istiyorum. Anayasanın 10. Maddesinde her vatandaş kanun önünde eşittir der. Ben de anayasanın bana vermiş olduğu o hakkı talep ediyorum. Devlet kurumları arkadaşım Yeliz Ünal Özlü'ye nasıl hizmet ettiyse ben de devletimden aynı hizmeti istiyorum.

Erbaa Milli Eğitim Müdürlüğü'nden maaş ve ücret bordromu alırsam ben de EYT'li olacağım. Şunu da belirtmek istiyorum ki arşiv yönetmeliğiyle ilgili durumu da belirterek CİMER'e ilçe milli eğitim müdürlüğünü şikayet ettim. Müdürlükte cevabında ücret bordrolarını ekte gönderdik diyor ama yine bakıyorum ki öğrencilerime vermiş olduğum ders notlarını gönderiyor. Devletin kurumu devleti kandırıyor."

tokat-ogretmen-ilker-aydin-eyt-magduru-5.jpg

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN