Gençler bu haberi bekliyordu: Vergisiz satılacak telefon modelleri resmen belli oldu! Bakan Uraloğlu detayları paylaştı

Gençler bu haberi bekliyordu: Vergisiz satılacak telefon modelleri resmen belli oldu! Bakan Uraloğlu detayları paylaştı

Yaklaşık 7 milyon üniversite öğrencisinin beklediği vergisiz cep telefonu kampanyasında detaylar netleşiyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, vergisiz satılacak akıllı telefon kriterlerini açıkladı. Buna göre gençlere mahsus vergisiz satın alınabilecek telefon modelleri de belli oldu. İşte, vergisiz alınabilecek telefonlar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim vaatlerinden üniversite öğrencilerine vergisiz cep telefonu uygulamasında çalışmalar sona yaklaştı. Hangi telefon modellerinin vergisiz olarak satın alınabileceği ve hangi markaları kapsayacağı üzerinde çalışmalar yürütüldü. Ekonomi yönetiminin yurt dışında üretilen cihazların Türkiye'de vergisiz olarak satılmasının cari açığı artıracağı yönündeki uyarısı, dikkatleri yurt içi cihazlara çevirdi.

KİMLER VERGİSİZ TELEFON ALABİLECEK?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'nun açıklamalarına göre, üniversite öğrencilerinin tamamı gelirlerine bakılmaksızın, yüksek okul ve açıköğretimde okuyanlar dahil, 7 milyon öğrenci yararlanacak. Aylık 10 GB bedava internet kullandırılacak. Vergisiz telefon tüm model ve markaları kapsamayacak. Türkiye'de üretilen telefonları kapsayacak ve bunlar için de bir üst sınır olması gündemde.

HANGİ TELEFONLAR VERGİSİZ SATILACAK?

Vergisiz telefon ve bilgisayar satışında yurt içi üretim şartı aranacak. Bu kapsamda Samsung'un A serisindeki bütün telefonları, Vestel, Xiaomi, OPPO, Realme, TCL, Reeder, Casper modelleri vergi muafiyetiyle satın alınabilecek. Türkiye'de üretilen telefonların fiyatları 3 bin ile 20 bin TL arasında değişiyor. Cihazlardan yüzde 20 KDV ve matrah limitine göre yüzde 25, 40, 50 arasında değişen ÖTV alınmayacak. Türkiye'de üretilen telefonların fiyatında ortalama yüzde 50 düşüş olacağı tahmin ediliyor.

VERGİSİZ TELEFON ŞARTLARI NELER?

Öte yandan vergisiz telefonda üst limit konulacak. Belirlenen tutarın üzerindeki cihazlar satın alınamayacak. Bu konudaki detaylar önümüzdeki dönemde belli olacak. Cihazlar 2 yıl boyunca başka bir numarada kullanılamayacak, BTK tarafından izleme yapılacak.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN