Gören yurtdışında sanıyor ama bu okul Türkiye'de! Tarlaya ekip biçiyor, hayvan yetiştiriyorlar: Tarımı okulda öğreniyorlar

Gören yurtdışında sanıyor ama bu okul Türkiye'de! Tarlaya ekip biçiyor, hayvan yetiştiriyorlar: Tarımı okulda öğreniyorlar

Bu okul bilimsel çalışmalarla öğrencilere işi yerinde öğreten bir okul olarak karşımıza çıkıyor. Öğrencilerin tarımı okulda öğrendikleri bu uygulamanın içinde aynı zamanda hayvan yetiştiriciliği de bulunuyor. İşte çiftlik gibi okulun detayları...

Konya'da, Celaleddin Karatay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin Tarım ve Hayvan Sağlığı Bölümü öğrencileri, okudukları bölüm kapsamında uygulamalı derslerini seralarda sebze ve mantar yetiştiriciliği yaparak, kümeste tavuk, ahırda koyun besleyerek, tarlada ise buğday üreterek gerçekleştiriyor. Bu uygulamalı dersler hem öğrenciler için hem de öğretmenler için oldukça başarılı geçiyor.

57 YILDIR ÖĞRENCİ YETİŞTİRİYORLAR

Celaleddin Karatay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, tam 57 yıldır öğrenci yetiştiriyor. Uygulamalı dersler Karatay Belediyesi ve Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nın desteğiyle okulun yakınında bulunan 120 bin metrekarelik alanda 4 yıldır yapılıyor. Tarım ve Hayvan Sağlığı bölümünde öğrenim gören öğrenciler için okul yönetimi tarafından tahsis edilen bu arazide öğrenciler adeta çiftlikte çalışır gibi çalışıyor. Eğitimler kapsamında ise seralarda sebze ve mantar yetiştiriyor, kümeste tavuk, ahırda koyun besliyor ve tarlada ise buğday üretiyor.

yeni-proje-14.jpg

HEM ÖĞRENİYORLAR HEM EĞLENİYORLAR

Uygulamalı derslerden çok memnun olduklarını söyleyen Hayvan Sağlığı bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi Arda Efecan, ''Derslerimiz bize hayvan sağlığını, yetiştiriciliğinin nasıl bir şekilde olmasını öğretiyor. Biz burada hayvanların yemlerini, su kontrollerini yapıyoruz. Aynı zamanda buradan çıkan gübreleri ektiğimiz tohumlara katkı gübre olarak sağlıyoruz. Çalışırken öğreniyoruz, öğrenirken de eğleniyoruz. Aynı zamanda da sohbet de ederek yumurta toplarken, molalarımızda beraber eğleniyoruz" dedi.

yeni-proje-15.jpg

İLK MEZUN ÖĞRENCİ HAYALLERİNDEN BAHSETTİ

Tarım bölümünün ilk mezunu olacağını belirten 4'üncü sınıf öğrencisi Burak Eken, ''İlk başta mantar serası vardı. Sonra marul seramız, maydanoz seramız oldu. Süs bitkileri serası gibi eklenecek projelerimiz var. Derste öğrendiğimizi, kitapta okuduğumuzu burada gelip hemen uygulayabiliyoruz. Bazen aklımıza yatmayan şeyleri ya da kitapta anlamadığınız şeyleri buraya gelerek uygulamalı bir şekilde öğreniyoruz. Bu bize daha iyi bir şekilde katkı ve etki sağlıyor. Uygulamalı dersler en başta benim ufkumu açtı. Ben bugüne kadar gelip mantarın serada yetiştiğini bilmiyordum. Ben buradan mezun olduktan sonra kendime mantar serası kurmayı düşünüyorum" diye konuştu.

yeni-proje-16.jpg

ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAMAYI HEDEFLİYORLAR

Uygulamalı dersler hakkında bilgi veren okul müdürü İlhan Kolay, ''Buradaki gerçekleştirdiğimiz üretimden elde ettiğimiz ürünleri, döner sermaye kapsamında satıyoruz. Elde ettiğimiz geliri tekrar projelerimizde kullanıyoruz. Aynı zamanda da öğrencilerimize harçlık tarzında ödemeler yapıyoruz. Öğrencilerimize kendi işlerini kurduklarında nasıl para kazanılacağını gösteriyoruz. Amacımız, öğrencilerimizin, bilimsel çalışma gerçekleştirip üretim yaparak ülke ekonomisine destek olmasını sağlamak” açıklamasını yaptı.

yeni-proje-17.jpg

Okulun ihtiyaçlarını paylaşan Kolay, su kuyusu ve güneş paneline ihtiyaç duyduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

''Biz burada bir planlama yaptık. Bizim bu planlamamız içerisinde küçükbaş eğitim alanı, kanatlı hayvan eğitim alanı, mantar üretim tesisi, solucan gübresi, et piliç üretim tesisi, büyükbaş hayvan üretim tesisi güneş panellerinden elde edeceğimiz temiz enerjiyle buradaki üretim alanının elektrik enerjisini sağlayıp öğrencilerimize gittikleri bölgede temiz enerji kullanarak da üretimlerini gerçekleştirebilmelerini göstermektir. Okulumuzun eksiği, şu an için büyükbaş üretim tesisiyle, küçükbaş üretim tesisinde kapalı alana ihtiyacımız var. Bir de tarım arazimizin sulama kuyusuna ihtiyacı var.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN