İBB ve İTÜ'nün ortak deprem raporu: Beton yetersiz, düzen yok, zemin zayıf, işçilik kusurlu

İBB ve İTÜ'nün ortak deprem raporu: Beton yetersiz, düzen yok, zemin zayıf, işçilik kusurlu

İBB ve İTÜ 6 şubat depremlerinde büyük hasarın neden kaynaklandığına ilişkin raporunu paylaştı. Hasar kaynakları altı ana başlıkta topladı: “Kullanılan beton dayanıksız, düzensiz imar ve hatalı tasarım, zemin zayıf, işçilik kusurlu, sargılama yetersiz ve ysak olmasına rağmen düz demir kullanıldı.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı Dönüşüm ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) ortak çalışması olan Paratus Projesi çalıştayı raporunu paylaştı. 6 Şubat’ta meydana gelen Maraş depreminden etkilenen bölgelerdeki enkazların incelendiği raporu yerli ve yabancı akademisyenleri ile paylaştıklarını kaydeden Gökce, hasar kaynaklarını altı ana başlıkta topladıklarını ifade etti.

Gökce "Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar, binaların yıkılıp yeniden yapılması için harcanan sürelerin uzunluğu ve depremin her an gerçekleşme olasılığını da göz önünde bulundurarak yasal mevzuatta yer alması önem arz etmektedir" ifadelerini kullandı.

bugra-gokce.jpgİstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce

BETON DAYANIKSIZ

Gökce, İstanbul’un yapı stoku nezninde değerlendirdiğimizde karşımıza çıkan tablo, yönetmelik teklifinin acilen meclis gündemine alınması gerektiğini bir kez daha gözler önüne sermiştir" dedi.

Hasar kaynaklarının altı ana başlığı şu şekilde sıralandı:

“Deprem bölgesinde yapılan incelemelerde, binalarda kullanılan betonun dayanıksız olduğu görüldü. İstanbul'daki yapı stoğunun önemli bir kısmının eski yönetmeliklerle inşa edildiğini biliyoruz.

HATALI TASARIM

Maraş depremi sonrası, zemin katında büyük açıklıklara ihtiyaç duyan ticari kullanımları olan binaların ivedilikle tespit edilmesini talep ettik. Son depremde, zeminde yaşanan sıvılaşma nedeniyle sağlam binaların bile ciddi hasar gördüğünü gördük. Bu durumu dikkate alarak, iki kattan fazla katı olan yapılarda bodrum kat zorunluluğu getirilmesi talep edildi.

İŞÇİLİK KUSURLU

İnşaatlarda çalışacak usta ve kalfalara standart getirilmesi, bu yönde ilgili yönetmeliklerde değişiklikler yapılması gerekiyor. Deprem bölgesinde işçilik kusurları nedeniyle yıkılan binalar, bu konunun önemini vurguluyor.

NERVÜRSÜZ DONATI

İlgili yönetmeliklere göre etriye, çiroz ve döşeme donatısı dışında, nervürsüz donatı kullanımı yasak olmasına karşılık deprem bölgesinde bu kurallara uyulmadığı görülmüştür.”

YASAL MEVZUAT ŞART

Gökçe şöyle devam etti:

“Ekibimizin belirlemiş olduğu bu altı başlık kapsamındaki kusurlara sahip yapıların deprem anında tamamen çökmemesi için güçlendirme çalışması yapılması, riskli yapı stokunun fazlalığını da göz önüne aldığımız da dikkate değer bir çözüm yöntemidir. Mevcut kanun ve yönetmeliklerde yer bulamayan bu çözümün, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar, binaların yıkılıp yeniden yapılması için harcanan sürelerin uzunluğu ve depremin her an gerçekleşme olasılığını da göz önünde bulundurarak yasal mevzuatta yer alması önem arz etmektedir.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN